חקלאי פארן מנצלים את הטמפרטורות הנמוכות

07/02/2019
לטיפוח כרמי ענבי מאכל מקדימים המשך »

הכרם הדרומי ביותר שניטע לצורך ניסוי בפארן, יישוב הממוקם באזור בעל טמפרטורות נמוכות, הניב ענבים איכותיים במיוחד.
נטיעת כרם ענבי המאכל עצי נשירים, אינם אופייניים לגידולי המדבר, עקב הקור הכבד השורר באזור פארן, בניגוד לישובים אחרים בערבה, בעלי טמפרטורות גבוהות יותר.
באזור פארן כ-4 מעלות נמוכות יותר, בהשוואה לאזור חצבה. בעונת החורף קרים במיוחד, כשהטמפרטורה יורדת מתחת לאפס, עובדה המצמצמת את מגוון הגידולים האפשרי, הנזקים החקלאיים גדולים, מאלה הנגרמים בשטחי חקלאות אחרים בערבה. בנוסף, איכות המים המגיעה לאזור משפיעה גם היא על איכות התוצר החקלאי.

תוצאות הניסוי מראות, כי כרמי ענבים המניבים את שילוב היתרונות של הוזלת השימוש בכוח אדם יחד עם אתגר פערי המעלות ואיכות המים הנמוכה המגיעה לערבה, הינם זנים חצי מסחריים של חקלאים מאזורים אחרים בארץ כדוגמת לכיש, זני ה-8030 והביג פרל.
שני זני ענבים אלו בעלי דמיון רב בניהם, כאשר מייחד אותם גרגר בולט, אשכול גדול והחשוב מכל הם כמעט ואינם מצריכים עבודה על האשכול בדילול הגרגרים. אותם הזנים נבחנו במו"פ ערבה תיכונה, על מנת לבחון האם יתאימו לגידול בהיבט הטיפולים האגרו-טכניים, והתבררו כמתאימים ביותר.

דפנה הררי, חוקרת תחום המטעים במו"פ ערבה תיכונה וצפונית אומרת: "מדובר בהצלחה חשובה לגידול ענבים איכותיים בערבה שיתחרו עם הייבוא הקיים. אמנם למחקר עוד אתגרים רבים, אך כבר בעונה הקודמת ראינו, כי התקבל יבול מוקדם בכמות גבוהה, גדלו ענבים גדולים אך חסרי 'כתפיים' המקנים לאשכול את הצורה המשולשת האופיינית לו" היא מסבירה. "כעת אנחנו בוחנים שילוב של טיפולים אגרוטכניים שונים כמו שימוש בווסתי צמיחה וזינוב כדי לקבל אשכול יפה ומטופח יותר".

המחקר נערך בהמשך לדיון מקצועי שנערך בשיתוף חקלאי האזור עם חוקרים מתחום המטעים מטעם מו"פ ערבה ומדריכי שה"מ (שירות הדרכה מרחבית של משרד החקלאות), הוחלט לערוך מחקר, הבוחן מהם הזנים האידיאלים לגידול זן ענבים מוקדמים למאכל במושב פארן וסביבתו על חלקת ניסוי בגודל כ-10 דונם. מחצית מהחלקה הוקצה לגידול כרם ענבי מאכל מזנים שונים ומחצית לנשירים של עצי משמש, אפרסק ונקטרינה.
נכון למחקר זה, זן ענבי ה- SBS , "Early Sweet" עודנו מהווה כזן הענבים המוביל באיכות וכמות הגידול בקרב חקלאי הערבה, שכן ל-SBS פוריות גבוהה ומתיקות עשירה. ואולם, התנאים באזור היישוב פארן מצריכים אופן גידול תחת חממת פלסטיק המניב כרמים בעלי אשכולות צפופים עם זטרת (גרגרים קטנים בתוך האשכול מלבד הגרגרים הגדולים). בעיה זו ניתן לפתור בעבודת כפיים מרובה המצריכה השקעת כ- 12 ימי עבודה עבור כל דונם של כרמים, אך כאמור מאחר ועלות כוח האדם הינה מרכיב כבד בגידול החקלאי, חוקרי מו"פ ערבה תיכונה וצפונית בתחנת "יאיר" בחצבה,  מחפשים זנים נטולי הזטרת או אשכול צפוף, על מנת לצמצם את היקף העבודה על האשכול באופן משמעותי. עד למחקר הנוכחי, לא נמצא זן חדש שראוי להחליף את ה-SBS .

החוקרים מנסים להתגבר על האתגר הכלכלי בשיווק הענבים. בהתאם לכך, המו"פ מנסה להתחרות בזני ענבים המיובאים ארצה עד חודש מאי, ולנצל את מזג האוויר הייחודי באזור על מנת שאפשר יהיה לקטוף כמות מאסיבית כבר בחודש אפריל. אלו כאמור "זנים מקדימים" משום שהענבים שומרים על איכותם וערכיהם חרף העובדה שהם גדלים בטרם העונה המיועדת לכך. בצורה זו ניתן לשמור על מחזוריות כמעט

שנתית של  גידול ענבים בארץ. את חלקת הנשירים חילקו לשני מאפייני השקיה: מים באיכות גבוהה (0.EC1), ומים באיכות נמוכה יותר (0.EC2) שניהם נחשבים למים באיכויות גבוהות יותר מאשר מי הקו המקומיים ( 3EC), אך תמהיל שלהם דומה לאיכות המים שבעתיד אמורים להגיע לערבה (1.6 EC ). ההנחה עליה התבססו חוקרי המו"פ היא כי השקיה עם מים מליחים, יוצרת הצטברות מלחים בגזע שהיא כמו סתימת עורקים עד למותו של העץ. הכרם בדומה לנשירים, הושקה במים מותפלים מהולים בהם הישוב כאמור עתיד להשתמש.

בחלקת הכרם שבתחנת המחקר והפיתוח בפארן נבחנו זני פרי שטופחו עבור כלל החקלאים על ידי ד"ר אבי פרל במכון וולקני שבבית דגן. פרל פיתח מספר זנים שונים כאשר מספר פרמטרים הנחו אותו: רמת דילול נמוכה של אשכולות הענבים, כמות ואיכות היבול, גודל גרגרי הפרי ורמת המתיקות. החוקרים במו"פ ערבה בדקו התכנות של 4 זני ענבי מאכל, כאשר שניים נפסלו בשל התעוררות מאוחרת ופוריות נמוכה בהתאמה.

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *