שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ארטא – אמנות הגלידה (ARTE)

רחוב נחלת בנימין 11 בתל אביב

תרגום הסרטון בו מספר מרקו על  ARTE –  ע"י סיסי

אני מרקו ואני איטלקי. אני ואשתי סיסי הגענו לישראל לפני 4 שנים. סיסי היא האחרונה ממשפחתה שעשתה עלייה לארץ, כך שאנחנו כ- 20 שנה הגענו לבקר בישראל.
היא עלתה אחרונה בגלל שלפני שעלינו היינו מדריכי צלילה מסביב לעולם,  ובמיוחד בבאלי, אינדונזיה, בתשע השנים האחרונות.  19 שנים גרנו בסירה ועבדנו בה כמדריכי צלילה ומנהלי סירה.
כאן, אלה החיים השניים שלנו. את התשוקה לאוכל, אמנות וגלידה הבאנו מחיינו הקודמים. זאת גם הסיבה שלמקומנו בנחלת בנימין קוראים  "ארטה" וגם הסיבה שיש אצלנו מופע ג'אז בכל יום שלישי. יש לנו גם סוג של גלריה עם ציורים על הקיר כשכל הזמן משתנים בהתאם לאמנים הרוצים להראות את יצירותיהם.
יש לנו פה גם צבעים ובלוק עם ניירות  ציור.  אלה בשביל הלקוחות שלנו שיכולים לבוא ולצייר. הרעיון הוא שכל אחד יכול לצייר חלק מציור והציור הסופי מתקבל מעבודת מספר אנשים, שהשתתפו בו.
חלק מהיצירות שאנשים ציירו יחדיו אנחנו שומרים בבית ופעם בשנה באפריל, חודש הלידה של המקום, אנחנו ממלאים את קיר הגלריה שלנו עם היצירות הכי טובות של הלקוחות. כך שאנחנו אמני גלידה אך הלקוחות שלנו הם גם כן אמנים.
על הקיר מעל הכניסה למטבח  אנחנו מקרינים סרטים, בדרך כלל ישנים. סרטים כמו "החיים יפים" אבל לא בהכרח סרטים איטלקים. אנחנו לא מראים סרטים שמראים את הסטריוטיפ האיטלקי, אנחנו גאים להיות איטלקים.
בעסק שלנו כל המשפחה מעורבת בצורה כל שהיא.
כשפתחנו את החנות ב4 באפריל, לפני 4 שנים, לקח לנו כשנה להכין את המקום. היינו צריכים לעשות מחקר שוק, איפה קונים את המוצרים הכי טובים, בין אם זה לייבא פיסטוק מעולה מאירן או לקנות את הדבש הכי טוב בקיבוץ. רצינו לנצל את הזמן למצוא את המייבאים הנכונים עם המוצרים הכי איכותיים.
כשהיינו בבאלי היה לנו חבר שהייתה לו גלידריה, הוא נהיה חולה ונאלץ לחזור לאיטליה לזמן מסוים.
באותו זמן היה לי נקב באוזן כך שלא יכולתי לצלול ובמקום הצלילה דאגתי לגלידריה.
התחלתי להתעניין בזה, מכיוון שסיסי ואני מחפשים לעשות דברים מיוחדים ואהובים.
החלטנו שאם נפתח גלידריה זו תהיה עם גלידה עם מרכיבים טבעים לגמרי ושאנחנו נכין את כל הגלידות מאפס. אם נעשה גלידה עם עוגיות, נאפה עוגיות וכך הלאה.
למדנו בבית הספר הכי טוב שהיה בעצם מורה. אחד המורים הכי טובים שיש, עמנואלה פרזנטי, שלימד אותנו בגוסטו שבטוסקנה. לאחר מכן למדנו באקדמיה לגלידה טבעית.
עשינו ניסויים והשתלמות בחלק מהגלידריות הכי טובות באיטליה. נסעתי במיוחד לסיציליה כדי ללמוד איך להכין גרניטה סיציליאנית כי היא פשוט מושלמת לאווירה כאן, בארץ. זה כמו סורבה ממש קיצוני. המרקם שלה הוא כמו שלג. אנחנו מכינים גרניטה סיציליאנית מקורית ומסורתית בטעמי: לימון, שקדים,  שוקולד, קפה וגם כמה גרסאות תל אביביות כמו גרניטת קמפרי ומוחיטו…
זו וריאציה של "זביונה" עם ליקר אמרטו, עוגיות אמרטו שאנחנו מכינים, ואפרסקים מקורמלים שאנחנו גם מכינים.
כל השלטים הירוקים  על הגלידו במקרר מראים טעמים  בגלידות טבעוניות, שאין בהן חלב או ביצים. הבסיס שלהן הוא די סודי, כיוון שזה לא פשוט לייצר גלידה טבעונית.  לדוגמה, טעם לימון-הל: לימון, הל וליקר. מנגו, פירות-יער, לימון…
אנחנו מכינים גלידה בכל יום. יש לנו כמה טעמי שוקולד-חלב, ושלושה סוגי שוקולד-מריר; אחד עם פלפל אנגלי, אחד שוקולד-מריר רגיל, ואחד עם צ'ילי חריף – "אצטקה".
במקרר נוסף מאוכסנת משפחת הגרניטה. גרניטה סיציליאנית מתאימה לכוס. יש לה מרקם דמוי-שלג. זה כמו סורבט "אקסטרים", זה הרעיון. זו לא גלידה, זה לא סורבט. זה כנראה סוג הגלידה הכי עתיק.
תרבות הגלידה מגיעה מאיטליה, משלטונות ערביים כמו סיציליה, מהתקופה בה נהגו לאגור שלג מתחת לאדמה. הם התחילו לעשות כל מיני ניסויים, ערבבו (את השלג) עם טעמים.
רק בסיציליה קיימים שלושה בתי-ספר שונים לגרניטה.
גרניטה נוספת היא גרניטת "מסינה" (דמוי-שלג) שלמדתי להכין במהלך שהותי שם.
ברומא, מצד שני, יש גרניטת "גרטצ'קה" (מגורדת).
אנחנו מייצרים גלידה טבעית, טעימה ובריאה הטובה ומתאימה לכל לכל המשפחה.
העסק שלנו משפחתי. כולם מוזמנים אלינו, לא רק בשביל העסק אלא להיות כמו חלק מהמשפחה.
המקום שלנו פתוח כל יום כולל שבת, מ-11 בבוקר עד 23 בלילה, בקיץ גם עד חצות.
אתם מוזמנים לבוא ,מתי שתרצו, לגלידריית ARTE, במדרחוב נחלת בנימין 11, תל אביב .
תודה ממני, מרקו וסיסי.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות