יום עיון לזכרו של נגה הראובני

22/01/2019
מייסד נאות קדומים המשך »

 בהקמת פארק נאות קדומים, הגשים נגה הראובני את חלומם של הוריו, חנה ואפרים הראובני, אשר תכננו להקים גן המציג את צמחי הארץ בהיבטם התרבותי. לתפיסתם, את נופי נאות קדומים ניתן לקרוא כמו טקסט; כל פיסת נוף, צמח או מתקן חקלאי מספרים מהווי עם ישראל בארצו ומשדרים את רוח העם שנבע מאופי החיים בה.
הראובנים הדגישו כי היכרותם של אבותינו עם הצמחים הייתה כה אינטימית, עד כי השכילו לראות בצמח ובמאפייניו המגוונים גם סמל ומשל לחיי האדם והעם.

יום העיון השנתי לזכרו של נגה הראובני, המתקיים מדי שנה בפארק נאות קדומים, יוקדש הפעם לצבעים וצִבְעָנִים (פיגמנטים) שמקורם מן הצומח.

בחלקו הראשון של יום העיון יתקיים סיור קצר (קל ונח) אל "בית הצבעים" אשר ממוקם ב"גבעת המנורה". בית הצבעים הוא מבנה מסוגנן המיועד לייצוג תחום הצביעה בימים קדומים וכולל מיני צמר צבוע, בדים צבועים ועוד. בסמוך למבנה ממוקמות ערוגות צמחי הצבע המוכרים מן המקורות ולידן מספר עצי אשכול הכופר (חינה), אשר שימשו בין השאר גם כצמח צבע. גם כיום הם משמשים לצביעה ואף ל'טקס החינה' בעדות מסוימות. את הסיור ידריכו מדריכי נאות קדומים כשהם יפרשו לאורך הסיור ידע אודות מקומו של הצבע בתרבות האדם בכלל ובקרב העם היהודי בפרט.

לאחר הסיור יחזור הקהל אל מתחם יום העיון לרצף של הרצאות קצרות שנושאן חקר צמחי צבע ושימוש בצבע בעולם הקדום. מרצים ידועי שם יציגו ממחקריהם בתחום:

פרופסור זהר עמר מאוניברסיטת בר אילן ירצה על מיצוי צבע השני (סוג של צבע אדום) בו השתמשה, למשל, רחב הזונה בעסקה להצלתה והצלת משפחתה בכיבוש יריחו. הפקת צבע זה כרוכה בשיתוף פעולה בין עצי אלון לכנימה ייחודית שחיה בין עליה.

ד"ר נעמה סוקניק מרשות העתיקות תשתף את הקהל בממצאים ייחודיים של ארגים צבועים שנמצאו ב"מערת האגרות" שבמדבר יהודה.

האמנית עפרה סרי תיתן זווית אישית של שימוש ומשמעות צבעים באמנות וכן תדגיש את מקומם של הצבעים במספר יצירות מופת תוך הסבר על המשמעות והתפקיד של הצבעים ביצירה.

פרופסור צבי קורן ממכללת שנקר, מומחה ביישום טכניקות מתקדמות לזיהוי צבענים (פיגמנטים) בפריטים עתיקים, ישתף במידע אודות קורטם הצבעים, צמח צבע מוכר בעת העתיקה שפרט להיותו צמח צבע חשוב יש בו סגולות לחיזוק כוח הגברא.

יום העיון יתקיים ביום שישי, 1.2.19 כ"ו בשבט תשע"ט. במקרה של גשם, ייתכנו שינויים.

ההשתתפות ביום העיון ללא תשלום, אך יש להירשם מראש.

 לפרטים והרשמה: 08-9770777 info@n-k.org.il

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *