בית קברות למסעדות

29/12/2018
מיצג מחאה נערך בכיכר הבימה המשך »

מזה חצי שנה מנהלים עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" מאבק במדיניות האוצר. מאבק שהגיע לשיא תקשורתי  בנר שמיני של חנוכה, כאשר אלפי עסקים ברחבי הארץ החשיכו את המסעדות, בתי הקפה והברים, למשך שמונה דקות, וזאת כמחאה סמלית לפני סגירתם הסופית, לדבריהם, של לא מעט עסקי מזון, כתוצאה מהרגולציה המכבידה על ענף המסעדנות.

כעת מגבירים המסעדנים את המאבק ובין פעילויות המחאה נקיים מיצג אומנות של בית קברות למסעדות שכבר הלכו לעולמן, רגע לפני שעוד עסקים רבים בענף יצטרפו אליהם.

את המאבק מובילה עמותת "מסעדנים חזקים יחד", עמותה שהוקמה בחודשים האחרונים ומאגדת בתוכה כ-3,000 מסעדנים מכל הארץ.

תעשייה המסעדנות במצוקה קשה!

בשנים האחרונות התעשייה, הכוללת מסעדות, בתי קפה, דוכני אוכל וברים, סופגת גזרות קשות במיסים ייעודיים וחוקים שפוגעים רק בה ישירות.

התעשייה, שמעסיקה 200,000 ישראלים ואחראית על 20 מיליארד שקלים מתוצר המשק הישראלי בשנה, הינה בעלת חשיבות אדירה בכלכלת המדינה ובתיירות.

ההתארגנות במסגרת " מסעדנים חזקים ביחד"  קמה מהשטח. בעלי עסקים שמתקשים לשרוד, ויצאו למאבק למען מטרה אחת ברורה: לפעול לשינוי המציאות הקשה אליה נקלעו. המציאות הקשה הזו מביאה לכך שבכל יום מצטרפים עוד עשרות עסקים לעמותת "מסעדנים חזקים ביחד".

בין המצבות במיצג המחאה היו מצבות לזכרן של המסעדות:

בליני, מיסטר ומיסיס לי , אוסטריה דה פיורלה, כתית, דה-באן, אורנה ואלה, גאריג, מיטבול, פונדק דה לוקס, עד העצם, אסיה, ננוצ'קה, החלוצים 3, דייגו סאן ורבות נוספות.

בעמותת מסעדים חזקים ביחד מבקשים להדגיש כי המאבק הינו להצלת הפרנסה, הבתים והמסעדות של משפחתם ומשפחות כל העובדים הרבים המועסקים בענף.

להלן הבעיות העיקריות אותם מבקשים עמותת מסעדנים חזקים ביחד להעלות על סדר היום:

  • היטל עובדים זרים  – חוק שהמס של בגובה 20% חל על העובדים הזרים שמועסקים שנמצאים בארץ בחסות המדינה ולא כאלו שהגיעו כמומחים במיוחד מחו״ל.  השתת המס הזה על המסעדנים פוגעת בה אנושות. בנוסף גובה המדינה מס רטרואקטיבית 6 שנים אחורה ובכך מטילה שומות אדירות על מסעדנים, ללא יכולת לשלמן מבלי לגרום לקריסתן .
  • פיקדון עובדים זרים  – חוק לא ראוי שבא לפגוע במעסיקים הישראלים. המסעדנים: "על גבנו המדינה מנסה לגרש את אוכלוסיית מבקשי המקלט. הסברנו שהחוק לא יגרום למבקשי המקלט לעזוב ובוודאי שהערמת קשיים פיננסים על בעלי עסקים יצרניים בישראל היא לא מידתית ולא ראויה".
  • הטיפים של המלצרים – מעל 150,000 מלצרים בישראל, סטונדטים או משוחררים אחרי הצבא שבאים להתפרנס להתחלת חייהם. בכוונת המדינה לקחת להם החל מאפריל 2019 – מע״מ של 17% על הטיפים ולחייב אותםלהפריש עוד כ 30% לערך בתנאים סוציאליים.  מה שיקרה זה שהמלצרים יישארו בלי כסף בסוף החודש, הכל ילך למדינה ולנו לא יהיה מי שירצה לתת ללקוחות שירות. עגום!!
  • בעובדים – כיום בכל הארץ חסרים טבחים, שוטפי כלים ונותני שירות. המדינה לא עוזרת לתעשייה לתמרץ ישראלים לעבוד בעבודות הללו ומנגד מערימה מיסים וחוקים נגד מי שכן יכול לעבוד בארץ.
  • מקצועית  – למדינה יש תקציב תאורטי של  300 מליון ש״ח להכשרות מקצועיות שהיא לא נותנת ממנו ולו שקל אחד עבור הכשרה של טבחים, קונדיטורים, מנהלים בתעשיית המסעדנות והאירוח. פשוט מייבשים את הבאר ולא רוצים שישראלים יתפתחו בענף התיירות מספר 1 בישראל!
  • של שכר העבודה – ב 3 שנים האחרונות שכר העבודה קפץ ב 33% ואילו המחירים בתפריט נשארו כשהיו.
  • מחירים של חומרי גלם וספקים – כל ספקי התעשייה העלו מחירים בשיעור של  עד 15% ומחירי התפריטים לא השתנו.

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *