שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

שורשים- טעימת אורך- דצמבר 2018

דיווח מיקב ויתקין

סדרת שורשים מבטאת שיא של עוצמה משולבת בהרמוניה.

יין חדש בסדרה מיוצר בכל שנה בה איכות הענבים תהיה יוצאת דופן כך שתתאים ליין הייחודי הזה.

כל מהדורה מיוצרת במספר בקבוקים מוגבל, עוברת תהליכי התבגרות בחביות  אלון צרפתי חדשות ובהמשך יישון ארוך בהרבה מהמקובל בבקבוקים. היין מיועד לפתיחה ברגעים מיוחדים מאד.
כך הוא נולד…..

דרך הניואנסים:
לקראת בציר 2006, כשמאחורינו מספר שנים של ניסיון בכרם וביקב, החלטנו לייצר יין שיכיל שילוב בין ישן לחדש: זנים ותיקים וחדשים, בתמיכתה של מיטב הטכנולוגיה הייננית בה מאובזר היקב ושימוש בגישה ייננית מעודנת ומאופקת המעניקה ביטוי למאפייני הזן והמקום. ליין החדש נבחרו החלקות המתאימות, ובכל כרם נבחרה "הפינה המיועדת" ממנה נבצרו הענבים ליין החדש.

בשלב הכנת היין, היות והענבים שהופרדו ליין זה הצטיינו בריכוז ועצמה של טעמים וצבע עם מבנה יוצאי דופן, הושם הדגש דווקא על איפוק ואלגנטיות באמצעות תסיסה קרה יחסית וסחיטה עדינה. כמות קטנה (אחוזים בודדים) של זן לבן- קולומברד מגפנים בוגרות, תססה יחד עם ענבי הקריניאן. במטרה לשפר את  רעננות היין, מורכבות הארומות וכן יציבות הצבע.

לאחר הסחיטה, בתום שיקוע קצר עבר היין במהירות להתבגרות בחביות מעץ אלון צרפתי.

לאחר התבגרות של שנה בחביות, נבחרו שוב, מבין כלל החביות, החביות שהצטיינו בעצמת הטעמים, בהרמוניה ובאלגנטיות. הממסך הסופי נבנה במיכל והיין חזר להמשך התבגרות באותן החביות לשנה נוספת. מילוי היין נעשה ללא כל סינון או ייצוב טכנולוגי.

ויתקין שורשים מבטא מצד אחד את הפוטנציאל של כל זן בנפרד, כפי שהשכלנו לזהות ביקב שנים קודם, ומצד שני סינרגיה בין כל מרכיבי הממסך ליצירת יין שלם והרמוני המתמצת את הפילוסופיה של היקב: הכנת יינות מקוריים המאפיינים את האזור שלנו ומביאים את מאפייני הטרואר דרך הניואנסים של כל זן.

שורשים ה'- בציר 2011
בציר 2011 ייזכר ביקב ויתקין כבציר יוצא דופן בזכות הקיץ הקריר יחסית שהפיק יינות בעלי רעננות מצוינת וארומטיות עשירה. בנוסף- המעקב הצמוד לאורך השנה ובעיקר בתקופת ההבשלה עזרו לנו לבחור מועד בציר מדויק לכל הענבים המרכיבים יין זה.

כמו בעבר, יין זה מבטא נאמנה את זני הענבים בשלושת אזורי גידול היין של הענבים המרכיבים אותו וכן את אופי הבציר: הבשלה ארוכה יחסית עזרה לצבירת חומרי ארומה וצבע והיבולים הנמוכים בשילוב שיטות הגידול, הביאו ליצירת רעננות מצוינת.

שורשים א'- בציר 2006
ויתקין שורשים א', הראשון בסדרת שורשים, מורכב בעיקר מענבים שנבצרו בכרמים ותיקים, מעוצבים בהדליית גביע האופיינית לאזור הים התיכון מזה אלפי שנים. הדליה זו מאפשרת פריסת אשכולות מאווררים, ומאידך הצללה של העלווה על האשכולות כמעיין "מטריה" המונעת צריבות שמש וטעמים "מושלים".

קריניאן ופטיט סירה, המהווים את חלק הארי ביין זה, וכן קולומברד המשלים ותומך באחוזים בודדים את הממסך כזן לבן, גדלים בכרמי הארץ מזה עשורים רבים ומעוצבים בכרם בשיטה זו.

את הממסך משלימים זנים חדשים יחסית בארץ, סירה ופטי ורדו שנבצרו בכרמים בהם מוקפדים משטרי השקיה מאופקים, דילול פרי ועיצוב העלווה. התקבלו פירות המשלבים בשלות מיטבית עם רעננות שנשמרה הודות לתנאי הגידול וליבולים הנמוכים.

שורשים ב'- בציר 2007
הרכב זנים: קריניאן, פטיט סירה, סירה, פטי ורדו ומעט קולומברד.

התבגרות בחביות: 20 חודשים בחביות גדולות, 350 ליטר.

התבגרות בבקבוק לפני השחרור לשוק: 20 חודשים.

היין מבטא נאמנה את אופי הבציר, במיוחד בהשוואה לבציר 2006 שהיה בשל ואינטנסיבי. הוא בעל רעננות חדה יותר, כמעט מינראלית, דיוק ופירותיות מודגשת ומעט פרחוניות ברקע. אנו יכולים להגיד בסיפוק שבבציר 2007 מפגין שורשים ב' מורכבות רבה, מיקוד ואלגנטיות שופעת.

שורשים ג'- בציר 2008
הרכב זנים: קריניאן, פטיט סירה, סירה, פטי ורדו ומעט קולומברד.

התבגרות בחביות: 20 חודשים בחביות גדולות, 350 ליטר.

התבגרות בבקבוק לפני השחרור לשוק: 32 חודשים.

בציר 2008 זכור כאחד הבצירים המושלמים שידענו:

הבשלה ארוכה יחסית עזרה לצבירת חומרי ארומה וצבע והיבולים הנמוכים בשילוב שיטות הגידול עזרו לשמר רעננות מצוינת. הוא בעל רעננות חדה, מינראלית ואדמתית. בטעם מפגין פירותיות מודגשת ומעט פרחוניות ברקע. הסיומת עשירה ואלגנטית והיין מתנהג כעת כאילו מדובר ביין בן מחצית מגילו האמיתי.

 

 

 

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות