שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

סיור ביקבי רמת הגולן

ועוד אחד בדרך

כתב: שלמה גרדמן צילומים: איילת גרדמן​
הכל התחיל כשזוג חברים הציע שנצטרף לחופשה ברמת הגולן המוכרת להם היטב מאחר ואחד מהם הוא ממקימי הישוב אודם ומכיוון שהם כבר מכירים את חיבתי הגדולה ליין הציעו גם מפגש אישי ביקב הר אודם.  אני החלטתי לנצל את החופשה בת היומיים לסיור יקבים ברמת הגולן כדי להתעדכן לא רק במה שקורה ביקב הר אודם אלא בכמה יקבים מענינים אחרים הנמצאים בסביבה וכך בבוקרו של יום סתיו שימשי, העמסנו אשתי ואני את הרכב במזוודה לבגדים וצידנית לינות שנקנה ויצאנו לדרך…

יקב סריג, מרחביה
את הינות של יקב סריג טעמתי לראשונה אצל חברים המתגוררים בצפון הארץ והופתעתי פעמיים. ראשית מכיוון שטרם שמעתי על היקב ושנית, איכות הינות היתה מפתיעה לטובה. אמרתי לעצמי כי בהזדמנות הראשונה שאגיע לגליל אבקר ביקב וההזדמנות הזו אכן הגיעה.

בפתח חצר המשק של משפחת סריג במושב מרחביה קיבל את פנינו בחביבות רבה פיני  אבי המשפחה. ד"ר פיני סריג הוא מדריך וחוקר גפן מזה שלושים שנה, הוא זה שהוביל לבחירת זני ענבים אשר התאימו לתנאי המקום וניטעו באדמת עמק יזראל החל משנת 2000. כיום יש למשפחה כ-150 דונם של גפנים אשר רוב תוצרתם נמכרת ליקבים אחרים. זני הענבים בכרמי משפחת סריג הם גרנאש, מרסלן, מוסקט קנלי וטנאט. לאחר כמה דקות של היכרות ולימוד ההסטוריה של משק סריג, הצטרפה אלינו  ענת, אם המשפחה שהגיעה עם מגש של גבינות, לחמים ושמן זית אכותי ואחרי שעה קלה הגיע רכוב על טרקטורון אמיר סריג, בנם של פיני וענת, בעל שני תארים בייננות מאונב' אדלייד באוסטרליה והינן של יקב סריג. אמיר עבד כמה שנים ביקבים אחרים והקים בשנת 2005 את יקב הבוטיק המשפחתי המייצר כיום כ-6,000 בקבוקים בשנה, בעיקר מהזנים שיראז, גרנאש ומרסלן.  הגיעה השעה לטעום מינות היקב:
רוזה 2017
צבעו אדמדם/כתום בהיר. באף קיבלנו ארומות טרופיות של גויאבה ומלון ובפה טעמנו יין רענן, עשיר בטעמים פירותים, בעיקר מלון כתום. טיפת מרירות בסיומת פגמה בשלמות ההנאה ממנו אך כשטעמנו את אותו היין  מודל 2018 קיבלנו טעמים דומים אך עם גוף קליל יותר וכיפי ובעיקר ללא המרירות של ה -2017 .

מרסלאן 2017
יין זני שצבעו אדום בהיר . שופע ארומות של פרי המשתלבים בריחות של פלפל ירוק, ותבלינים. בפה מקבלים שילוב מעניין של דובדבנים ופלפל שחור או במילים אחרות מין מתיקות עוקצנית וחריפה גם יחד. זהו יין צעיר שלא ראה חבית , קל וכיפי לשתיה.

מרסלאן 2016*
יין מבוגר בשנה מהקודם אך להבדיל מקודמו כן שהה בחבית ולכן לא מפתיע שצבעו נוטה יותר לאדום כהה-שחור. נראה שהשהיה בחבית עשתה טוב ליין. באף מקבלים ארומות של שרי, דובדבנים, ותבלינים ובפה אפשר כמעט לחשוב שאנחנו שותים ליקר דובדבנים. טוב!

 2015 GSM (עם מרסלאן במקום מרבדר)
נראה שאיזור הגידול של כרמי סריג מתאים במיוחד לזן המרסלאן ולכן כשאמיר החליט לעשות בלנד בסגנון עמק הרון החליף את המורבדר במרסלאן. המארסלאן מוסיף ליין ארומות של סיגליות ואילו הגרנש והסירה תרמו את ריחות האקליפטוס, הטבק והתבלינים. בפה קיבלנו יין המזכיר טעמי שזיפים שחורים, שוקולד ופלפל לבן.

ועוד בלנד מהחבית
לקראת סיום נתן לנו אמיר לטעום יין מחבית העשוי משילוב לא שגרתי של סירה, טאנט ומרסלן.
ליין שצבעו אדום ארגמן היו ארומות של פרחים ביחד עם פרי ירוק בושרי ובפה קיבלנו פרי עשיר וטוב אבל מאד טאני. התחושה הכללית היתה שהיין צריך עוד זמן רב בחבית כדי שיתעגל ויהיה מוכן לשתיה מהנה.

יקב סריג מייצר גם ינות מזוקקים כולל גראפה וערק אך על כך ארחיב בפעם אחרת.

ככלל חשוב לומר שיקב סריג עושה ינות טובים הנמכרים במחירים של כ-50 שקלים לבקבוק ומספקים תמורה מצוינת לכסף. להבדיל מ"מנהג מגונה" שרווח ביקבים רבים בארץ, בעלי היקב לא חושבים שמחירו מצביע על איכותו ורוצים להנגיש אותו לרבים ככל האפשר במחיר שווה לכל נפש. שמחתי מאד על ההזדמנות לבקר את משפחת סריג ואני ממליץ לכם לטעום את ינותיו ביקב ובחניות רשת "בקבוקים" בהן הוא מוצע למכירה במחיר דומה.

הביקור ביקב סריג, השאיר לנו טעם של עוד. עוד מהינות של היקב המעניין והצנוע הזה וכמובן רצון לטעום עוד ינות מענינים של יננים לא שגרתים. לאחר נסיעה של כשעה וחצי הגענו לישוב אורטל שברמת הגולן המתגאה ביקב משלו. בפתח היקב כבר חיכתה לנו נעמה סורקין, מנהלת ויננית היקב.

יקב אורטל, קיבוץ אורטל
את נעמה הכרתי ולמדתי להעריך בעת שעבדה ביקב דלתון אך זו הפעם הראשונה שביקרתי אותה ביקב אורטל איליו הצטרפה בבציר 2017 . יקב אורטל  מייצר כ- 30,000 בקבוקים מזני רוסאן, ויונייה, סירה, מרלו, קברנה סוביניון וקברנה פרנק. אחד השינויים הראשונים שביצעה נעמה ביקב הוא החלפת כרמי הויוניה בענבי הקברנה פרנק. שינוי שאת תוצאותיו נוכל לטעום ולהעריך רק בעוד כמה שנים. נעמה לקחה אותנו לטיול קצר בכרמים הנטועים מסביב ליקב, סיפרה לנו על עבודתה ואף נתנה לנו לטעום כמה מהינות שכבר זכו "להנות" מהעשיה היננית שלה אך נמצאים עדיין בחביות. כמו כן טעמנו כמה ינות "ותיקים" יותר במרכז המבקרים הנעים והחמים של היקב.

ויוניה 2017
זן הויוניה ידוע מגידולו בצפון עמק הרון אך בדרך כלל לא זוכה להערכה ראויה בשאר איזורי היין בעולם. הויוניה של אורטל הוא בעל צבע זהוב בהיר מאד, היין תסס והתיישן בחביות 400 ליטר דבר שעזר לו לקבל עושר טעמים ומורכבות. ארומות של פירות אקזוטים כדוגמת לי'צי, אפרסק ומישמיש ביחד עם פרחי ורדים. בחיך קיבלנו טעמים של אגס ואפרסק בשלים ביחד עם חמיצות נעימה שאיזנה היטב את היין.

רוזה 2017
הרוזה של אורטל הוא בעל צבע ורוד אפרסק בהיר. הוא עשוי מזני הסירה וקברנה סובניון. היין תסס ואף יושן מעט בחביות של 300 ליטר. האף מתמלא בארומות של סיגליות ובפה מקבלים פרי עשיר בטעמי אפרסקים ומישמיש. המרירות העדינה שמתקבלת בסיום קצת פוגמת בשלמות היין.  

אדום 2017
בלנד מוצלח שעשתה נעמה ומורכב מ- 60% קברנה סובניון, 30% מרלו ו-10% סירה. חיבור טוב בין הזנים הניב יין בעל ארומות של שזיפים בשלים בתוספת פלפל ירוק ותבלינים. בחיך היין היה פירותי, מתובלן, בעל גוף מלא ורענן. למרות שמדובר ביין צעיר הוא מוכן לשתיה אך אני מאמין שישתפר ויעשה טוב יותר לשתיה בעוד שנה שנתיים.

געש 2017
בלנד יחודי ומוצלח של היקב המורכב מ 45% קברנה סוביניון, 35% מרלו  10% סירה ו 10% קברנה פרנק  . צבעו האדום של היין מזכיר את צבעם של שזיפים אדומים ואלו גם הארומות שמתקבלות באף. הפה עשיר בפירות כולל שזיפים, דובדבנים, ותות שדה.

קברנה פרנק 2014*
כמו גם בבורדו אין הרבה יקבים בישראל המפיקים יין זני מענבי הקברנה פרנק אך ביקב אורטל החליטו שיש להם פרי מתאים לכך. צבעו של היין אדום ארגמן, כהה יחסית, ליין ארומות המורכבות מפרי בשל המזכיר אוכמניות ופטל בשילוב פלפל ירוק ומעט עשבוניות. בפה קיבלנו שזיפים שחורים ותבלינים פיקנטים.

מיקב אורטל מיהרנו לפגישתינו המתוכננת ביקב הר אודם בו פגשנו את אדם אלפסי. אדם שהוא הינן הראשי של היקב קיבל את פנינו במרכז המבקרים הגדול של היקב ו"פתח עבורינו" שולחן טעימות מענין. 

יקב הר אודם, אודם
יקב הר אודם הוקם בשנת 2003 ועושה כיום כ-100,000 בקבוקים בעיקר מזני שרדונה, ויוניה, קברנה סובניון, מרלו וסירה.

שרדונה-ויוניה 2017
חתונה של שני זנים לבנים (60% שרדונה ו- 40% ויוניה) הולידה יין שצבעו צהוב בהיר נוטה לשקוף. באף קיבלנו פרחי ורדים ויערת הדבש ביחד עם תפוח עץ ירקרק וגרידת לימון עדינה. הפה היה יותר דומיננטי עם טעמים של סוכריות, פירות טרופים ובעיקר אננס.

ויוניה 2017 וולקני
צבעו צהוב בהיר ומראהו צעיר וצלול.  באף מקבלים ארומות של דבלים וליצ'י בתוספת ריחות מינרלים. בחיך היין מזכיר מלון בשל ומישמיש אך עם טיפת מרירות בסיום.

שרדונה וולקני 2017
יין בצבע צהוב לימוני בהיר. האף מתמלא בארומות של פרחי ורדים, מלון ומנגו. בפה אננס ומלון בתוספת וניל וחמאה המעגלים את היין ומסיפים לו גוף לאחר ששהה כמה חודשים בחביות.

יער אודם 2017
בלנד חביב שצבעו אדום ארגמן ומורכב מ- 60% קברנה, 30% מרלו ו- 10%  סירה. באף מריחים שזיפים אדומים רעננים אך עדיין צעירים. הפה משלים את התחושה שהיין צעיר מדי לשתיה עם טעמי שזיפים לא בשלים, עפיצות גבוהה ומרירות קלה בסיומת.

מרלו הר אודם 2012
צבעו האדום סגול נוטה לשחור מצביע על פרי עשיר וטוב.  ענבי המרלו מפונקים יותר מהקברנה ופעמים רבות אינם מניבים פרי איכותי בכרמי הגולן והגליל. כאן מדובר בכרם איכותי מנווה אטי"ב (בגובה של כ-900 מטר) המניב יין בעל ארומות של שזיפים שחורים, דובדבנים בשלים וריחות ליקר איכותי. בפה קיבלנו טעמי דומדמניות שחורות, שזיפים בשלים ומעט חריפות המזכירה פלפל שחור. העובדה שהיין הוא משנת 2012 והספיק להתיישן כהלכה (כולל 18 חודשים בחבית) תרמה מן הסתם לטעימה ונתנה לנו ליהנות ממנו בזמן נכון.

סירה הר אודם 2012*
יין זני בצבע אדום עם נטיה קלה לכתום המצביע על גילו.  האף מתמלא בארומות עשירות של שזיפים שחורים, שוקולד וקפה והפה לא מאכזב. הוא משלים את מה שהרחנו עם טעמי ליקרים של שזיפים ודובדבנים שחורים בתוספת ליקריץ ותבלינים. לדעתי היה זה היין המוצלח ביותר מבין אלו שטעמנו ביקב זה.

אלפסי 2012
מהענבים האיכותים ביותר של היקב. אפשר לחוש זאת כבר בצבעו של היין שהוא אדום כהה נוטה לשחור. זהו בלנד בורדולזי המורכב מ- 55% קברנה סובניון, 35% מרלו ו- 10% קברנה פרנק. באף מקבלים שוקולד, קפה, קרמל ובפה פרי איכותי המזכיר אוכמניות, פטל ושזיפים מיובשים. יחד עם זאת ליין חמיצות קצת גבוהה שטרם נרגעה גם לאחר 24 חודשים בהם שהה בחביות. עושה רושם שהיינו נהנים ממנו יותר אם היה נפתח כמה שעות קודם או לחילופין היינו שותים אותו בעוד כמה שנים.  

הסיור ביקב אודם הסתיים בשעת אחר צהריים מאוחרת. לאחר התמקמות בצימר המקסים "אודם הבר", ירדה החשיכה ואנחנו ניצלנו את השהיה במקום כדי להצטרף לסיור עששיות ביער אודם.

את הבוקר שלמחרת פתחנו בארוחת הבוקר המפורסמת של "אודם הבר" שכללה כ-20 סלטים שונים (בלי להגזים). להבדיל מהיום הראשון לסיורינו שהוקדש לאיזור צפון הגולן בו רוב הכרמים נמצאים בגובה 800-900 מטר את היום השני החלטתי להקדיש לדרום הרמה שם גובה הכרמים הוא כ-400 מטר בלבד. וכך, מיד לאחר שארזנו חפצינו מיהרנו דרומה לישוב אבני איתן כדי לפגוש את איתי להט היינן והיועץ ליקבים רבים.

להבדיל מיקבים אחרים בהם איתי הוא "רק" היועץ, איתי משמש כיינן ראשי של שני יקבים הממוקמים באותו מבנה באבני איתן. מדובר בדומיין סרור והיקב החדש יחסית קנאטיר. לדברי איתי בשני היקבים הוא שם דגש על ביצוע בקרת פנולים מוקפדת תוך שמירה על אחוז אלכוהול מתון. הינות מתאימים לשתיה בזמן יציאתם לשוק אך גם יודעים להתיישן כך שיהיו טובים לשתיה גם בעוד 10 שנים.

אחת ההפתעות המענינות בביקור באבני איתן היתה ההבדל המשמעותי בין הינות של שני היקבים המדוברים. למרות שהכרמים של שני היקבים נמצאים באיזור אקלימי דומה, בגובה זהה (כ-400 מ' מעל פני הים) ואפילו מיוצרים ע"י אותו ינן, יש שוני די גדול בינהם. התחלנו בטעימה עם ינות יקב קנאטיר.

יקב קנאטיר, אבני איתן
חוות קנאטיר הוקמה בשנת 2012 ע"י ורד וקובי יצחקי סמוך למושב נטור. ששת זני הגפנים הגדלים בחווה נבחרו בקפידה בהתאם לטרואר המקומי וכוללים: שנין בלאן, סמיון, גוורצטרמינר, שיראז , פטיט ורדו, וגרנאש.  היקב מייצר כ-8,000 בקבוקים בשנה.

גוורצטרמינר 2017
הגוורצרמינר הנקרא בחיבה ע"י הצעירים בשם "גוורץ" הפך בשנים האחרונות ליין פופולארי מאד בזכות העובדה שהוא יין בעל מתיקות גבוהה וגם נגיש במחירו (בעקבות החדירה היפה של בלו נאן לישראל). הגוורץ בגרסת יקב קנאטיר הוא יין רענן וצלול שצבעו צהבהב לימוני. באף קיבלנו ארומות של מי ורדים ופירות טרופים במיוחד ליצ'י ובפה טעמים של לי'צי ואננס בתוספת סוכריות טופי. יין קליל וכייפי.

שנין בלאן 2017*
צבעו צהוב בהיר, קש. השנין בלאן הוא זן פחות מוכר ופופלארי אך אחד הלבנים החביבים עלי. היין הזני בגרסת קנאטיר ממלא את האף בריחות של סיגליות ביחד עם חבושים המוסיפים לו עומק ומורכבות. בחיך חשתי מתיקות נעימה המשתלבת היטב עם חמיצות מאזנת ומזכירה תפוח גרני סמית ירוק. יין מורכב ומעניין!

פטי ורדו 2016*
הפיט וורדו משמש בדרך כלל כדי להוסיף צבע וחמיצות לינות הבורדולזים וקשה להפיק ממנו יין זני. הפטי ורדו של קנאטיר הוא אכן יין בעל צבע אדום סגול  עמוק ויפהפה. באף קיבלנו מסטיק, בננה, שזיפים בשלים ועור. בפה יין בעל גוף מלא הממלא את החיך בטעמי שזיפים מיובשים, שוקולד וקפה עם נגיעות של דובדבנים אדומים הקשורים ככל הנראה לעובדה שמדובר ביין צעיר אך מבטיח.

סירה 2016
צבעו אדום סגלגל ובאף קיבלנו ורדים וסיגליות אך גם ריחות חיזור שהתפוגגו לאחר כמה דקות.

בפה טעמים ירקרקים ומפולפלים המזכירים פלפל שחור ומשתלבים עם דובדבנים שחורים. יין מורכב בעל חמיצות גבוהה יחסית הנובעת ככל הנראה מגילו הצעיר. היין שהה בחביות במשך 14 חודשים ונראה שיהיה מוכן יותר לשתיה בעוד 3-4 שנים.

יקב סרור, אבני איתן
יקב סרור נוסד ע"י יובל מצליח הכורם שצירף איליו ארבעה חברים חובבי יין קלוד סרור, מיכאל גולן, ז’אן דוד בנשו וז’אק נאטאף וביחד הגשימו חלום והקימו את היקב שגם מייצר שמנים מעצי הזית באיזור. היקב הוקם בשנת בשנת 2013 ומייצר כיום כ-30,000 בקבוקים בשנה. 

L'or Blanc 2017
שילוב לא שגרתי בין 60% סובניון בלאן  ו -40% ויוניה הניב יין בצבע צהבהב בהיר מאד.

באף ניחוחות של אפרסק, פרחי הדרים ומעט דשא קצור. בפה טעמים טרופים של פסיפלורה ודבש בתוספת חמיצות נעימה ומאזנת.

קלוד סרור 2014 First label
היין האדום והבסיסי של היקב . צבעו אדום ארגמן, באף קיבלנו דובדבנים אדומים ללא מורכבות או יחוד. בפה חזרו טעמי הדובדבנים בתוספת חמיצות קצת גבוהה מדי לטעמי. למען ההגינות אומר שהיין נפתח יום קודם ונראה שכבר התחיל להתחמצן.

קלוד סרור  זהב אדום 2014
יין מהסדרה הגבוה של היקב ומכוון ליין בורדולזי. עשוי  80% קברנה, 14% סירה ו- 6% מרלו.

הצבע מרשים: אדום נוטה לשחור ובאף קיבלנו שזיפים ודובדבנים בשלים. בפה טעמנו שזיפים מיובשים, תבלינים ושכבות של טעמי שוקולד וקרמל. יחד עם זאת נראה שהחמיצות הגבוהה של היין תאפשר לו להתיישן כהלכה 5 שנים ויותר וכנראה אז הוא יהיה גם מהנה יותר.

סירה 2016*
צבעו אדום ארגמן כהה. באף קיבלנו פרחי סיגליות בשילוב פלפל שחור ותבלינים. החיך התמלא בפירות בשלים כולל דובדבנים ושזיפים שהתחברו היטב עם טעמי שוקולד, קפה ותבלינים. היין מאוזן, בעל גוף בינוני וסיומת ארוכה. מבחינתי היה זה היין הטוב שבינות סרור.

יקב שאטו גולן, אליעד
שאטו גולן הוא אחד היקבים היפים בארץ. הוא שוכן במבנה מרשים הכולל גן יפהפה ונמצא בישוב אליעד שבדרום הגולן. היקב הוקם בשנת 2000 ע"י גילת ואיציק ריבק אליהם הצטרף הינן אורי חץ . לפני כמה שנים התחלפו הבעלים הנוספים של היקב ובמקומם הצטרפו מודי חריטן ומשפחתו. כיום מייצר היקב כ-80,000 בקבוקים.

גילת ואיציק החביבים הכינו עבורינו שולחן ערוך כהלכה עם מפה לבנה וכל טוב בחצר היקב. איציק שהצטרף לשולחנינו דאג להוסיף כמה פרטים מענינים על דרך עשיית היין של היקב הכוללת כמדיניות שימוש מינימלי בשמרים מתורבתים והתבססות כמעט מוחלטת על שמרים טבעים הנמצאים ביקב.

גשם ורוד (רוזה)*
פתחנו ביין רוזה מסדרת גשם המייצגת ינות העשויים מזני עמק הרון.  צבעו היה ורוד כתום, היין  עשוי מענבי גרנש וסירה. באף קיבלנו ריחות של ורדים, לבנדר ותבלינים ובפה טעמים פירותים, מסטיק בזוקה, ותבלינים. יין רענן, מלא פרי וללא מרירות . יופי של יין!

סובניון בלאן 2017
הסוביניון בלאן של שאטו גולן הוא בעל צבע צהוב בהיר ועשיר בארומות טרופיות כפי שהסובניון צריך להיות. היין שטעמנו נעשה מענבים שגדלו בכרם תל פארס בגובה 700 מטר ויצרו יין צעיר אך רענן ועשוי היטב. בפה קיבלנו טעמים טרופים של מלון ביחד עם מישמיש, עשיר ברבדים אך עם טיפת חמיצות גבוה מדי לטעמי.

גשם אדום 2016
בלנד  GSM  (גרנאש, סירה, מרבדר) שצבעו אדום חום. באף מקבלים לפתן שזיפים ואגסים והפה מתכתב מצוין עם האף ומשלים עם טעמים של דובדבנים שחורים ולפתן תפוחים אפויים ושזיפים מיובשים.

סירה 2016
צבעו אדום סגלגל כיאה לענבי סירה שהבשילו. באף ניתן לחוש בנוסף לשזיפים שחורים גם תבלינים ובמיוחד פלפל ירוק. בחיך יין עשיר בעל גוף מלא טעמים של פירות בשלים בעיקר שזיפים ודובדבנים המתחברים טוב עם טעמי תבלינים ופלפל ירוק. יין טוב לשתיה אך ככל הנראה יהיה טוב עוד יותר בעוד 3-4 שנים כשהירקרקות שלו תיעלם .

מרלו 2016
עוד מרלו מרמת הגולן שהפגין נוכחות ואיכות. צבעו אדום ארגמן ובאף ארומות של יין פירותי עשיר בתבלינים. בפה קיבלנו יין קטיפתי הממלא את חלל הפה בטעמי סוכריות טופי, קרמל, וקפה.

קברנה סובניון 2015
אמנם יין מבוגר רק בשנה מקודמיו אבל נראה שהשנה הזו השפיעה על צבעו והארומות שלו. היין בצבע אדום שחור מלא בארומות של קפה, קרמל וגם פלפל ירוק. בפה קיבלנו יין פירותי מאד , עשיר בשזיפים שחורים ואלכוהול גבוהה הנותן תחושה של מתיקות מדומה.

אליעד 2015*
סיימנו את הטעימה עם יין הדגל שהצדיק את המוניטין שלו. צבעו אדום ארגמן אך ניתן היה להבחין בנגיעות של צבע חום הקשורים לגילו. באף קיבלנו ריחות אנימלים, עור ושזיפים בשלים. בפה טעמי דובדבנים, קפה, קרמל ושוקולד. בטעימה עיוורת אפשר היה לחשוב שמדובר ביין  בורדולזי איכותי. יין מרשים מאד!

זהו, סיור היקבים תם להפעם והתחלנו לרדת לכיוון הכינרת תוך שאנחנו נהנים ממראות הסתיו בשדות הגולן.

איזור רמת הגולן הוא אחד מאיזורי היין המענינים בישראל. אדמת הבזלת בצירוף איזור הררי גבוה וכמות משקעים גדולה מספקים לכרמי הגולן תנאי גידול טובים ומאפשרים לגדל מגוון רחב של זני ענבים לבנים ואדומים.  הסיור שערכתי איפשר לי להתעדכן במה שקורה בכמה מהיקבים הותיקים (יחסית) והצעירים שבגולן ולשתף אתכם בכמה מהינות המגוונים והמענינים המיוצרים בחלקה הצפוני של ארצנו.  

שלמה גרדמן

*ינות מרשימים במיוחד

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. אורנה לב

    יופי של כתבה

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות