יריד המֵיְיקֶרים השישי יוצא לדרך

31/10/2018
במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים המשך »

יריד מייקרים ייחודי, המתקיים זו השנה השישית במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים, מזמין אתכם לקחת חלק באירוע מטורף המושך אליו עשרות ממציאים יצירתיים וחשיבה מחוץ לקופסא בשלל תחומים.
עיקר התמחותם של הממציאים היא יצירת המצאות משעשעות ו'מדליקות'.

יריד Jerusalem Mini Maker Faire  מתקיים פעם בשנה במוזיאון המדע כחלק מסדרה של למעלה ממאה ירידים המתקיימים ברחבי העולם במסגרת תנועת MAKE העולמית, בה חבר המוזיאון.

באי היריד, קטנים וגדולים, מוזמנים לקחת חלק בחוויה אינטראקטיבית יוצאת דופן במהלך היריד שימשך על פני יומיים במהלכו יציגו, כאמור, עשרות מייקרים, ויפעילו למעלה מ-50 פרויקטים אינטראקטיביים ידידותיים לסביבה, המצאות ויצירות מפתיעות וחדשניות. 

בין המייקרים הבולטים שיתארחו ביריד:

 • המעצבת טל דרורי מזמינה אתכם לצבוע דף צביעה באורך 3 מטרים התלוי על קיר ולבנות חללית על מסך המחשב. ברגע שהילדים יגעו בנקודות מסוימות בדף יזכו בכלי העבודה הנחוצים לבניית חללית על מסך המחשב. רק כשיאספו כל כלי העבודה תופיע החללית בשלמותה ותעוף לחלל.
 • אוהבים רכבים? אל היריד יגיעו מספר דגמים ייחודיים ומסקרנים של רכבים קצת אחרים. לא כמו שאנחנו מכירים. המייקר אילן שרמן שכיכב במידברן 2018 עם רכב האמנות 'החילזון מן השפן' עשוי חומרים ממוחזרים הבא לקרוא תיגר על החפזון מן השטן. תנועתו איטית ומלאת חן הביאה לו את כינויו 'חילזובי' שנבנה ברובו מחומרים ממוחזרים כמו חביות משומשות, ברזלים חלודים ומנוע של אופנוע משומש שידע ימים יפים יותר. 
   
 • קרבות רחפנים קרבות רחפנים בזירה כפי שמעולם לא ראיתם. בואו לצפות, לעודד וגם להכיר את טייסי הרחפנים. הקרבות יתקיימו כל שעה עגולה ב8.11 16:30-20:30 וב9.11 בשעות 13:00; 13:30.
   
 • גם סבא וסבתא יוכלו למצוא עניין ביריד. הצמד שיר מירו ואבי הראל יציגו ביריד מודל לרכב אוטונומי אורבני המיועד לגיל השלישי. הרכב שהוא קטן יותר מסמארט של מרצדס מאפשר חנייה עם הפנים למדרכה ולא לצידי המדרכה בכדי לאפשר לנוסעיו לרדת בבטחה. כל תהליך העיצוב וייצור הרכב נעשה מתוך מטרה ומחשבה על המבוגר ובו התאמה ומנגונים המתאימים לגיל השלישי.
   
 • לנהוג ברוורס עם עגלה זו משימה לא פשוטה גם לנהג מיומן, לא כל שכן עם שתי עגלות.
  יובל לומברוזו יגיע עם רכב קטן המחובר לשתי עגלות חופשיות. הרכב נוסע ברוורס לאורך קו המסומן על הרצפה תוך שהוא דוחף את שתי העגלות. פקודות ההיגוי הנדרשות לביצוע המשימה מחושבות באופן עצמאי על פי אלגוריתם מורכב ומדידת החיישנים (זוויות העגלות וחיישני הקו).
   
 • אם אתם חובבי סרטי מד"ב, או אוהבי משחקי מחשב ותמיד חלמתם להתחפש לאחת הדמויות ולא השגתם תחפושת אל דאגה צפנת גונן, קוספליירית ומעצבת תלבושות מזה 6 שנים וסטודנטית לעיצוב אופנה תכיר לכם את בשורת הקוספליי, שילוב של המילים באנגלית costume + play . הטרנד העכשווי הוא להתחפש לדמות אהובה מעולם האגדות או משחקי המחשב או מכל תחום אחר אך את התחפושת יש ליצור לבד כי אין אותה באף חנות. מהו קוספליי? מהו תהליך ההכנה ומה עומד מאחורי המחשבה והיצירה? כל זה בעזרת מצגת מלווה בתמונות בשיתוף הקהל. צפנת תביא עמה את הקוספליי של Hawkgirl. את מדידת הכנפיים לתחפושת תציג בעזרת הקהל ובנוסף תציג שלל אביזרים שהוכנו על ידה במהלך השנים. בנוסף תוצג הקוספליי של האלפית הקלטית, ליאור אפריאט, שתסתובב ביריד.
   
 • השנה יתארחו לראשונה  אמנים/מעצבים מאיטליה ביריד זואי רומנו – מייסדת WeMake במילאנו – מייקרית המקדמת את גישת ותרבות המייק לתחומי חיים וסביבת עבודה בדגש רב על מגדר.

מריה כריסטינה – מייקרית, מעצבת בעלת סיפור חיים חוצה יבשות והשפעות אתניות מגוונות, מריה מלמדת כיום באקדמיה לאמנות בורונה שבאיטליה. אמנית שנודעת ביצירותיה המקוריות והמרהיבות המערבות בעיקר זכוכית וקרמיקה ונוטלות השראה ממקומות היסטוריים מגוונים.

 • כחלק מפרויקט הקמת מיצבי מידברן בישראל נרקם שת"פ ראשון מסוגו לקראת יריד המייקרים בין מוזיאון המדע ועמותת 'מידברן',  מיזם 'עיר פוגשת מדבר', הפועלת לעידוד ויצירת מרחבים חווייתיים ורשות הצעירים בעיריית ירושלים. בימים אלו ממש יוצרים אמני המידברן עידן שליט ודנה נאור, שנבחרו להוביל את מיזם הבייקאתון, מיצג המעלה את השאלה "מה ניתן ליצור עם 80 זוגות אופניים בתור חומרי גלם"? במסגרתו בונים האמנים את הCycling Sounds, מכונה קינטית ענקית בסגנון סטימפאנק (Steam punk) אשר סיבוב גלגליה יפיק צלילים שונים ויעניק חווייה ויזואלית מרשימה לצופים.
   
 • חווייה בלתי נשכחת מעולם הפנטזיות הוא הדרקון הענק של אמן המידברן רני שילון שבנה ויצר את ה'דרקטור', דרקון אגדי צבעוני ומיוחד. לדרקון הבנוי מברזל באורך 20 מטר, בגובה 7 מטרים וברוחב 10 מטרים ולו יכולת תנועה על מלגזה. כנפיו הפרוסות והתנועה בראשו נותנים לצופים תחושה של ייצור חי ואמיתי, אשר מואר בלילה ויורק להבות אש.  
   
 • אמן נוסף מהמידברן הוא גיא הדני שיצר מיצב קינטי ענקי, 'צלילות קינטית', המציג משק כנפיים. תנועת תעופה עדינה ממונעת בעזרת עשרות גלגלות זעירות מפעילה זו כנפי ציפור מתכתיות באורך של כ-3 מטר.

העבודה בנויה מחומרים בעלי נוכחות גסה הלקוחים מתחום חומרי הבניין – ברזל, צינורות פלדה, צינורות אלומיניום, כבלי מתכת לצד חומרים עדינים וציוד כיול.

 • במסגרת פרויקטי הגמר של קורס המייקרים, פיתחו תלמידי חמד"ע פרוייקטים בנושא טכנולוגיה לבישה. בין הפרויקטים שמשלבים בקרה אלקטרונית, ארדואינו ותכנות והדפסה בתלת ממד תוצג כפפת מקלדת המיועדת לבעלי מוגבלויות בתקשורת הקולית, שרוול מעבדה ניידת באמצעותו ניתן ללקט מידע מסנסורים שונים המותקנים עליו, גלאי גזים לכוחות ההצלה, מערכת איתות לבישה המופעלת באמצעות אפליקציה לרוכבי אופניים וקורקינטים, מערכת התראה בפני מפגעים פיזיים לכלבים/בע"ח עיוורים וסורק חכם לסריקת מודלים בתלת ממד.
   
 • מתי חזיתם באמנות הנישאת על ידי רובוטים במרחב הציבורי? אמיתי דן יציג דרך נוספת לצרוך אמנות פלסטית.

קסמי מדע וסדנאות חווייתיות

סדנאות בנייה – מתנה לכל משתתף

'הסדנה לבניית צעצועים זזים' של נגה אלחסיד – הילדים וההורים מוזמנים לבנות יחד יצורים דימיוניים שגם זזים (מגיל 7+)

 קשקושים בסדנה יוכלו הילדים וההורים להתנסות בבנייה בעזרת…קשיות שתיה רגילות! במהלכה ייצרו המשתתפים מחברים ייחודיים בעזרת מכבש מיוחד ש"קורץ" את חתיכות הפלסטיק. בעזרת הקשיות והמחברים ניתן להכין מודלים תלת ממדיים כיד הדמיון הטובה (מגיל 4+)

   ציורים קופצים מהנייר – עדן אוריון ינחה בסדנת נייר בה ציורים ומגזרות נייר הופכים כהרף עין באשליה אופטית מצולמת מדו ממד לתלת ממד (מגיל 5+)

סדנאות התנסות

קיר גילגולה סביבת בנייה מודולרית עם מאות חורים המתפרסת על פני מטרים רבים. בעזרת חלקי עץ, שיפודי עץ, לוחות, גולות ושאר אביזרים פשוטים יבנו המשתתפים מסלולי גולות. חוויה לעבודה עצמית, קבוצתית ומשפחתית. תוך כדי בניה ומשחק לומדים המשתתפים חוקים פיזיקליים שונים (מגיל 4+)

  'טוש-נוע' – סדנה חווייתית מצרפית בה ילדים והורים בונים דגמים מציירים בעזרת טושים, מנועי רטט וחומרים מתכלים שונים. תנועת היצירות יוצרת ציורים משעשעים בעזרת הטושים על גבי מתחם ציור ענקי שמונח על הרצפה (מגיל 4+)

הדגמה מדעית משעשעת

קסמי מדע מתי ראיתם 'קדירת מכשפות'? או אולי ישבתם על כסא פקירים? הדלקתם נייר קוסמים שנעלם כהרף עין? האם אפשר לגרום למיץ לשנות את צבעו? מה בין קסמים למדע? שלל הדגמות וניסויים מפתיעים ומשעשעים שישאירו אתכם פעורי פה ויעשו לכם חשק לעוד… (לכל המשפחה)

מופעים

האביב של חפרפר – פנס הקסם – מה קורה כשלחפרפר קטן נמאס לחיות במחילה? סיפור שמתחיל בניקיון הבית, מתפתח לשיר הלל לטבע ולידידות. עיבוד בהשראת "הרוח בערבי הנחל" מאת קנת גרהם, ממיטב הקלאסיקה של הספרות האנגלית.

"פנס הקסם" הוא מדיום טכנולוגי חדשני מבית היפרטיילס, המאפשר להציג סיפורים באמצעות בובות דיגיטליות ושחקנים מקצועיים שהוכשרו בהפעלתן. השילוב בין שפת תיאטרון בובות, הקרנה אינטראקטיבית, ומשחק, לצד עיבודים מעולם הספרות הקלאסית והעכשווית – מספקים חוויה מהנה ומעשירה. כל העיבודים והאיורים מקוריים, ומותאמים למשפחות לילדים בגילאי .3-7  (משך המופע: 40 דק'. כלול במחיר הכניסה. המופע יועלה מספר פעמים ביריד 8.11 החל מ16:30 וכן ב9.11)

די.ג'י. רמזי, רם מזרחי שפינוזה, יתקלט בערב  הראשון של היריד – 8.11 16:00-21:00, עם מוזיקה שתביא את הווייב, הקצב והכיף.

פרטים נוספים בטל' 02-6544888 /  http://makerfairejerusalem.org/

למידע על שבוע מייק בכללותו:  http://www.fablearnisrael.org/

מחירון:

ילדים עד גיל 5 – חינם, ילד/מבוגר 45 ₪, כרטיס משפחתי (הורים/סבים וכל ילדיהם/נכדיהם) 160 ₪

הנחות למחזיקי כרטיס תושב 'ירושלמי', חיילים, כוחות הביטחון, נכים, גמלאים, מועדוני לקוחות.

פרטים נוספים בטל' 02-6544888 /  http://makerfairejerusalem.org/

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *