ביקור במוזאון אוצרות בגבעת ברנר

27/09/2018
אוסף פריטי נוסטלגיה המשך »

ישראל פרקר
הוספתי לאוספיי עוד חוויה נוסטלגית גדולה. הפעם זה קרה בקיבוץ גבעת ברנר, כשהייתי אורחם של שלמה ויטנברג היוזם והאספן, ונכדו דן, המלא בידע, שרכש מסבו.
בסיום הביקור הארוך, הבנתי טוב יותר כמה קשה חיו האנשים שחיו כאן לפני חמישים שנה ויותר ואיזה המצאות נהדרות הם המציאו כדי להמשיך להתקיים ולעבוד בחקלאות.

מוזיאון אוצרות גבעת ברנר", מספר ומדגים את ימיו הראשונים של הקיבוץ ואת סיפורם של המייסדים. 
המוזיאון הוקם על ידי קבוצת חברים שביקשה להנציח את המורשת ההיסטורית של גבעת ברנר. התצוגה, שעוצבה על ידי אמני הקיבוץ, משתרעת על פני כ-300 מ"ר.

המוזאון ממחיש את רצונם של הצעירים ליישב ולהקים קיבוץ בארץ ישראל, כאשר הם עזבו מאחוריהם את המשפחות בארצותיהם שבנכר. בתערוכה הגדולה במוזיאון יש מוצגים,מסמכים, תמונות, וחפצים אישיים של קבוצת הצעירים.

המוזיאון מנציח את ההיסטוריה של הקיבוץ באמצעות הכלים החקלאיים, החפצים ששימשו את החברים והילדים באופן יומיומי וכל הפריטים שהיו בסביבה.
הלכנו בין המוצגים ושלמה הסביר לי במפורט למה שימש כל פריט.

מיהו, בעצם, שלמה ויטנברג, מארחי?
נולד בשנת 1944 בקיבוץ גבעת-ברנר, להוריו מיכל ואליהו ויטנברג שעלו ארצה בשנת 1937. האם עלתה מליטא והאב עלה מגרמניה (ברלין). 
שנות ילדותי עברו בקיבוץ, החל מבית התינוקות ועד בשנת 1962הוא התגייסתי לצה"ל ושירתי בפיקוד דרום במחלקת מבצעים עד שנת 1965.
כקצין הוא שירתי בתפקידים שונים בשירות מילואים ובתפקיד האחרון היה כמג"ד בפיקוד העורף.

מהלך שנותיו בקיבוץ עבד שלמהי בעבודות שונות; בנשירים, במטבח, כנהג משאית. הוא ריכז את התחבורה בקיבוץ במשך 5 שנים. במשך 34 שנים עבדת כמא"ז ורב"ש ובתפקיד קצין הביטחון של מועצה אזורית ברנר וממונה בטיחות. 
הוא הקים עם מספר חברים את 'מועדון השרשרת', ויש בו כ- 25 טרקטורים וכלים ישנים משופצים.

וכאמור היה שלמה שותף מאוד פעיל בהקמת מוזיאון 'אוצרות' לתולדות היישוב בשנת 2000 לציון חגיגיות ה-60, ביחד עם משה אייזן, מיכל סופר ודינה מור.

במוזאון הנהדר הזה ביקרתי וצילמתי.

צעירים ומבוגרים מוזמנים לבקר במקום .
הביקורים במקום הם בתאום מראש עם שלמה ויטנברג בטלפון- 053-7410949.


לפוסט שלי בפייסבוק ובו תמונות רבות שצילמתי 

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *