שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

שנה חמה – יינות קרירים

כתב וצילם: אבי הלוי
יקב רקנאטי חונך יינות מבציר 2010 – מרלו וקברנה מכרמים על גבול הצפון.

 17/02/2013

 כתב וצילם: אבי הלוי

 

לפני כשנתיים התפרסם נתון רשמי לפיו שנת 2010 הייתה השנה החמה ביותר מאז הוחל בארץ למדוד את מעלות החום. "הטמפרטורה השנתית הממוצעת", כך נמסר, "הייתה גבוהה מהממוצע הרב-שנתי בשתיים וחצי מעלות (!)". כמעט כל יינן של יקב שחונך יינות מבציר 2010 מסביר במעין התנצלות ששנת 2010 הייתה 'שנה חמה' וכאילו רומז שאלו לאו דווקא היינות הטובים שיצאו תחת ידיו. ביקב רקנאטי דווקא מרוצים מבציר 2010. לפני כשנה הוציא היקב סדרת יינות מזנים ים תיכוניים מבציר זה, יינות מפתיעים ונמוכי אלכוהול, ובימים אלו יוצאים לשוק שני יינות נוספים – מרלו רזרב וקברנה סוביניון רזרב – אף הם מבציר 2010, וראה זה פלא, גם ביינות אלו רמת האלכוהול אינה גבוהה במיוחד – 14% במרלו ו-14.5% בקברנה – רמה די נמוכה במושגים ישראליים.
מסביר היינן הראשי של יקב רקנאטי, גיל שצברג: "למרות ששנת 2010 הייתה שנה קשה הצלחנו להגיע ליינות מאוד ייחודיים. שמנו את הדגש על הכרם ועל הגפן. אנחנו השותף הסמוי של הכרם  וכאשר הפרי הוא טוב – לנו נשאר רק לא להרוס. למרות שהייתה זו שנה חמה מאוד  הצלחנו לעשות יין אלגנטי, לשמור על הפרי ועל החמיצות ולא להגיע למצב ריבתי". עידו לוינסון, היינן השני של היקב הסביר שהכרמים שמהם עשויים היינות נמצאים בצפון וזהו האזור היחידי בארץ שיודע לתת פרי בעל חמיצות טבעית גבוהה עם בשלות מספיק טובה של הפרי. בנוסף, כך נמסר, בזנים הבורדולזיים מיישנים יינני יקב רקנאטי את היין בין 15 ל- 18 חודשים בחביות שרק חלקן חדשות כי זנים אלו מגיעים עם רמת טאנינים גבוה מלכתחילה.
רקנאטי, מרלו רזרב כרם מנרה 2010 הענבים מגיעים מכרם מנרה, כרם ותיק ומוכר של יקב רקנאטי. הכרם ממוקם בגובה 800 מטר מעל פני הים וביקב מאמינים שאדמת הטרה רוסה העשירה בגיר ותנאי האקלים המקומי מפיקים מרלו ייחודי, מרלו 'גלילי' כלשונם. היין התיישן 16 חודשים בחביות שחלקן חדשות, סונן סינון גס בלבד והוא מכיל 14% אלכוהול. בטעימה: יין בעל צבע עז אדום דם. באף ניחוחות פרי אדום צעיר שמזכיר דובדבן אדום או את פרי הפיטנגו. כבר מהמגע הראשון עם החיך מרגישים בטעמים הרעננים, הצעירים והפירותיים. בלגימה שנייה ושלישית החמיצות מתאזנת עם מתיקות קלה וטאנינים רכים וחביבים. לטעמים של הפרי מתלווים טעמים המזכירים קפה ושוקולד. בגלגול היין בפה הטאנינים מתחילם להתפתח איך בסופו של דבר הם אינם מעקצצים מדי. לאחר הבליעה נשאר טעם שיורי נעים וממושך. יין מצוין במחיר של 110 שקלים.
רקנאטי, קברנה סוביניון רזרב כרם 'לבנון' 2010 על הכרם מספר היינן עידו לוינסון: "הכרם נמצא בגליל העליון, מעל עמק קֶדֶש, ליד קיבוץ יפתח. זהו כרם קברנה סוביניון שיושב ממש על הגבול וכל כניסה שלנו, הייננים, לכרם מחייבת תיאום על צה"ל. מה שמיוחד בכרם הזה שהוא אינו מושפע ממזג האוויר המגיע ממזרח, מעמק החולה, ולא מהאוויר החם שיושב בעמק קדש, אלא הוא מושפע מהאוויר הקר שמגיע מהצפון מהרי הלבנון. תנאי אקלים אלו מצוינים לזן כמו קברנה סוביניון". בטעימה: יין בצבע אדום כהה, כמעט שחור. באף ריחות נעימים של שזיפים ופירות יער אדומים-שחורים מלווים במשהו תבליני, אולי קינמון, ועץ קל. בפה מירקם קטיפתי, גוף מלא וחגיגת טעמים. יין מאוד מרוכז, ליקרי משהו, שטעמו נמשך גם אחרי הבליעה והוא מאוד מאוד טעים. אידיאלי לאוהבי קברנה סוביניון (מי לא אוהב?). יין מעולה במחיר של 110 שקלים.         סיכום צוות הייננים של יקב רקנאטי עושה עבודה מצוינת לא רק בהכנת היינות אלא גם בגיבוש קונספט של סדרות יינות איכותיים בעלי מאפיינים קבוצתיים כמו הסדרה הים תיכונית, יינות כרם יחיד וכדומה. הצוות מעורב גם באפיון התוויות שבהן שמים את הגפן כנושא מרכזי ומעידים בכך על הקשר ההדוק שבין איכות הכרם לאיכות היין. יצוין שלצוות הצטרף לאחרונה היינן קובי ארביב, בחור ירא שמים, תושב אור עקיבא שמזה כמה שנים, מאז שחרורו מהשרות הצבאי ביחידה מובחרת, הוא עובד ביקב רקנאטי לצדם של הייננים גיל שצברג ועידו לוינסון. הוא בוגר לימודי 'מתמחה בייצור יין' במכללת תל חי ויש לו גם יקב קטנטן בשם 'מיה לוצ'ה' ('האור שלי' באיטלקית) רמז לאהבתו הגדולה לעירו אור עקיבא. כה לחי.
שבחה של אכסניה טעימת היינות נערכה במסעדה 'מקום של בשר' בנווה צדק. בקרב כתבי היין יש מחלוקת האם צריך לטעום יינות בליווי ארוחה אבל הפעם, לכל הדעות, הייתה כאן הצגת יכולת מופלאה של התאמה בין יין לאוכל. את המרלו טעמנו לצד נתחי אנטריקוט ואילו את הקברנה ליד מנת 'פורטר האוס'. החמיצות של המרלו השתלבה היטב עם העסיסיות של האנטריקוט ואילו הקברנה האלגנטי היווה לווי מושלם לנתחי הפורטר האוס שהם מעט פחות עסיסיים, כלומר, פחות שומן. המקום הוא בית מקדש לאוהבי בשר והמנות בהתאם. בעלי המסעדה מיישנים בעצמם את הבשרים וההגשה מאוד מרשימה, ללא תחכום מיותר כאשר הבשר עומד במרכז תשומת הלב. המחירים סבירים ועומדים על 30-40 ש' לכל מאה גרם. מומלץ לקרניבורים.  

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות