שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

מצעד היינות של יקב פלטר

כתב וצילם: אבי הלוי
יקב פלטר ערך לאחרונה טעימה ללקוחות שבה הוצגו כעשרה יינות מבצירים שונים

 09/02/2013
 
 כתב וצילם: אבי הלוי
 

"כמה שנים אתה נותן ליין הזה?" שאל מישהו את טל פלטר, הכורם והיינן של יקב פלטר. "כאשר אהיה מבוגר יותר אוכל להשיב על שאלה מסוג זה", ענה פלטר. דו השיח הזה מעיד יותר מכל על צניעותו של טל פלטר, כבן 40, בוגר הפקולטה לחקלאות שברחובות שאת השכלתו הייננית רכש באוסטרליה ובשנת 2001 הקים עם משפחתו את יקב פלטר במושב צופית ליד כפר סבא.  מאז עבר היקב לקיבוץ עין זיוון שברמת הגולן, בשנת 2005, פלטר הוא אחד מאנשי המקצוע הבולטים בענף היין בצפון הארץ. בנוסף לעשיית יינותיו הוא מעבד כרמים, מייעץ ליקבים ומנהל את ביה"ס ליין במכללת אוהלו שבקצרין. יינות יקב פלטר זוכים להערכה רבה בארץ ובחו"ל והם זמינים במיטב המסעדות וחנויות היין.
פגשנו את אנשי יקב פלטר באירוע טעימת יינות ללקוחות עסקיים במתחם דלאל שבנווה צדק. את הפעילות העסקית של היקב מנהל אחיו של טל, ניר פלטר, שסיפר: "היקב מייצר כיום כמאה אלף בקבוקים בשנה, זוהי יכולת הייצור שלנו והתייצבנו שם למרות שבכל סוף שנה אנו מוצאים את עצמנו בחוסר. יש לנו צוות מצומצם ואין לנו כוונה לגדול לרמה כזו שנאבד את המגע הישיר עם הלקוחות. לעומת זאת אנחנו מתפתחים לכיוונים נוספים שאחד מהם הוא הקמת יקב כשר שיפעל במקביל ליקב הנוכחי". בהמשך הסביר ניר פלטר שהמותג הכשר יתפתח בנפרד ולא יפגע בשלמות ובעצמאות של המותג הנוכחי. תפוקת היקב הכשר, כך נמסר, כשלושים אלף בקבוקים.
במהלך טעימת היינות התייחס טל פלטר לנושאים שונים המשקפים את סגנון עבודתו. את היינות הלבנים שלו הוא עושה ללא מגע עם חביות עץ. חשוב לו שהיינות הלבנים יהיו צעירים, חדים ופריכים ואין לו בעיה כלל עם העובדה שהם יוצאים כמעט חסרי צבע ושקופים כמים… לשם כך הוא סוחט את האשכולות בשלמותם (Whole Bunch Press), התירוש מותסס במיכלי נירוסטה והיין מבוקבק במהירות ויוצא לשוק כמה חודשים אחרי הבציר. ביינות האדומים, לעומת זאת, הוא משתמש בחביות העץ כבתבלין. פלטר מעדיף חביות צרפתיות מתוצרת טָרָנסוּ (Taransaud) שם הוא יכול לבחור את רמת הקלייה של העץ ואת והטעמים הנלווים שיש בחבית. ביקב כמה מאות חביות ש- 40% מהם מתחלפים כל שנה ומפנים מקום לחביות חדשות.    
פלטר, שרדונה 2011 100% שרדונה מענבים שמגיעים משלושה כרמים ברמת הגולן, מצפה רמון והרי יהודה. הכוונה בצירוף הזה לקבל שילוב טעמים: מצד אחד מינראליים ומצד שני טרופיים. בטעימה – יין בצבע בהיר ושקוף, כמעט כמו מים. באף ריחות מקסימים שאתה לא מאמין שיש בשרדונה. בפה מתיקות מפתיעה שמתרככת וכאילו נעלמת בלגימה שנייה ושלישית. את המתיקות הזו מאזנת חומציות קלה. בסך הכול נהניתי מאוד מהיין הזה אבל אם לא היו אומרים לי לא הייתי מנחש לעולם שזהו שרדונה… יין לבן טעים. נקודה. אגב, באירוע טעמנו את השרדונה 2011 אבל נמסר כי אותו שרדונה מהבציר האחרון, בציר 2012, נמצא בתהליכי בקבוק ויצא לשוק בקרוב.
פלטר, סוביניון בלאן 2012 כמה שאני לא מי-יודע-מה מתלהב מהשרדונה של פלטר ככה אני אוהב את הסוביניון בלאן שלו. מסתבר שאני לא לבד: "זהו היין שאנו מייצרים בכמות הגדולה ביותר", מספר טל פלטר. היין נעשה מ- 100% ענבי סוביניון בלאן שמגיעים בעיקר מכרם הרוח שבמרום גולן ומכרם במושב כרם בן זמרה. בבציר 2012 נעשה ניסיון לראשונה להוסיף סוביניון בלאן מכרם נס הרים שבעמק האלה, מה שנועד, לדברי היקב, להעניק טעמים טרופיים ליין. בטעימה – שוב, יין בצבע לבן ושקוף, כמעט כמו מים. באף ריחות נעימים אבל שונים מאלו של השרדונה, יותר לכיוון תפוח ירוק. בפה חומציות בולטת ונעימה, אבל ברמה נמוכה יותר ממה שאני זוכר בשנים קודמות. יופי של סוביניון בלאן שמתאים מאוד לפירות ים.
פלטר, גווירצטרמינר 2012 יין שמיוצר בכמויות קטנות החל מבציר 2007. הענבים מגיעים מכרם הרוח בצפון רמת הגולן ומכרם ספסופה בגליל העליון. זהו יין חצי יבש שטל פלטר כנראה אינו שלם עם מתיקותו שכן הוא מסביר שבכל שנה הוא מנסה "לייבש" את היין מעט יותר ולהוריד עוד גרם סוכר שיורי כלפי מטה. ההסבר טמון בכך שהגווירצטרמינר מפתח את הטעמים האופייניים לזן לקראת סוף ההבשלה ובאקלים הישראלי, אם מחכים לסוף ההבשלה מקבלים סוכר גבוה מדי וכתוצאה מכך יין אלכוהולי מדי. בטעימה: יין בהיר מאוד כמו אחיו השרדונה והסוביניון בלאן, באף פרחים, ליצ'י ויסמין. בפה מתיקות די גבוהה (9 גרם לליטר סוכר שיורי) וחמיצות נמוכה שהייתה חסרה לי. ביקב ממליצים ללגום את היין הזה לצד מאכלים בתיבול חריף.
פלטר, סדרת T-Selection, פינו נואר 2008 זהו הבציר השני שהיקב מוציא יין מסוג פינו נואר וקדם לו בציר 2006. פלטר משתף אותנו בסיבות שהוא מתעסק בזן הזה: "אנו נמצאים בצפון רמת הגולן ולכן חשבתי שהזנים הצפוניים בכלל והפינו בפרט, מתאימים לאזור שלנו. כששואלים אותי האם הפינו הזה דומה לפינו אמריקאי או אולי ניו זילנדי, אני משיב שזה פינו של רמת הגולן… זה מה שהוא נותן פה… הוא לא כבד במיוחד אך מספיק מורכב ויש לו טעמים דומיננטיים של הזן". נתוני היין: 14 חודשים בחביות עץ חדשות. 13.9% אלכוהול. בטעימה: יין בצבע אדום חום כהה שמשדר לאף ריחות נעימים של פרי דובדבני ריחני ורענן. בפה יין מאוד טעים עם איזון הולם בין חמיצות למתיקות. גוף קל יחסית וסיומת מהנה. בסך הכול יין נחמד שמזכיר יינות פינו אחרים הנעשים בצפון הארץ.   פלטר, סדרת T-Selection, שיראז-גראנש  2008 יין שהופק מענבי כרם הרוח במרום גולן. יחס הזנים שיראז-גרנאש הוא 60% ו- 40% בהתאמה. נתוני היין: 14 חודשים בחביות עץ חדשות. 14.8% אלכוהול. בטעימה: צבע שונה. מעין ורוד כהה מאוד. באף ריח של תות שדה בשל שמעכו אותו והעסיס נוטף ממנו… היין מאוד טעים, הייתי אומר אפילו מתחנף. הגוף בינוני אך עוטף יפה את החיך. יין מסוג זה נעשה על ידי פלטר החל מבציר 2003 ולמרות נטייתו שלא להתנבא לגבי כושר היישון של יינותיו הוא אומר שהוא חש שהיין הזה מתיישן היטב ביחס לאחרים. קל לאהוב את היין הזה. מאוד טעים.
פלטר, טריו 2011 זהו היין האדום המוכר ביותר ואחד הפופולאריים של יקב פלטר שנמכר היטב בחנויות היין ובמסעדות. היין הזה מבציר 2011, כמו רוב קודמיו, מורכב מ- 70% קברנה סוביניון, 15%מרלו ן-15% קברנה פרנק. הענבים מגיעים מכל חלקי הארץ: כרם הרוח במרום גולן, עמק קדש שבגליל העליון וכרם ניר במושב מטע שבהרי ירושלים. בטעימה: צבע אדום, עמוק, מבריק ויפה. אף ריחני ומגוון ובפה המון טעם. פלטר מאמין שתכונות בציר 2011, שנה שהייתה קרה במיוחד, הם שתורמים לעוצמת הטעמים ביין הזה. קל להבחין שהיין מאוד מאוזן – שום דבר לא 'קופץ' יותר מדי, לא החמיצות, לא המתיקות ואף לא הטאנינים שכמעט לא מורגשים, למרות שהם בהחלט שם. היין מתגלגל יפה בפה תוך שהוא מפתח טאנינים רכים ויורד חלק בגרון. גוף בינוני עד מלא. מומלץ מאוד.
פלטר, קברנה-שיראז 2010 לטעמי זהו היין שמשקף באופן המובהק ביותר את הסגנון האוסטרלי של טל פלטר. אני מאוד אוהב את היין הזה (יצא בפעם הראשונה בבציר 2002) והוא תמיד מזכיר לי יין את ה- Penfolds 389 האוסטרלי. הוא מורכב מחלקים שווים של קברנה וסוביניון מענבים שמגיעים מכרם הרוח במרום גולן ומרמות נפתלי בגליל העליון. היישון ארוך מהרגיל: 22 חודשים בחביות עץ, שליש מהן חדשות. בטעימה: צבע אדום כהה כמעט שחור. באף ריח טוב של פרי בשל ועז. בחיך – יין מרוכז ועשיר שטעמי הפרי השחור-בשל של הקברנה מתערבבים בו עם השוקולד והתבלינים השיראזיים. יופי של יין.
פלטר, סדרת T-Selection, קברנה פרנק 2009 100% קברנה פרנק מענבים הנבצרים בכם הרוח במרום גולן. יינות קברנה פרנק נעשו נפוצים בארץ לאחרונה אבל פלטר הוא מהראשונים לעבוד עם הזן הזה בארץ. בעבר הגיעו הענבים מהרי יהודה ולאחרונה היין נעשה מענבי הכרם של פלטר במרום גולן. 14 חודשים חביות עץ חדשות. צבע היין אדום כהה אטום. באף הוא די נדיב בריחות של פרי צעיר עם רקע של עישון קל. במגע הראשוני עם החיך הוא מדהים בטעמים דמויי ליקר דובדבנים מרוכזים. גוף מלא ומרקם סירופי משהו. הטעמים החזקים והנעימים מסתירים אולי את הטעמים הירוקים שיש בדרך כלל בזן הזה וגם אם הם שם, אני לא הבחנתי בהם. יין טעים ומרוכז שמתאים לעישון סיגר.
פלטר, סדרת T-Selection, קברנה סוביניון 2010 100% קברנה סוביניון מענבי כרם הרוח במרום גולן ומענבי כרם דישון שבעמק קדש בגליל העליון. 22 חודשים בחביות עץ חדשות עושים את היין הזה כבד ועדיין לא ממש נגיש, נכון לעכשיו.  שהייה בכוס עושה לו טוב ואז מתגלים ריחות נעימים של פרי שחור בשל עם רקע שמזכיר טוסט קלוי… בפה טעם טוב ועוצמתי ובהשוואה לקברנה-שיראז הוא פחות מגוון. הסיומת, לעומת זאת, משאירה אחריה שובל של טעמים וריחות שממלאים את החיך. על פי נתוני היקב היין בוקבק כחצי שנה קודם לטעימה והמסקנה המתבקשת היא שכדאי להמתין אתו לפחות עוד שנה בטרם ייפתח ויעניק, כנראה, הרבה יותר ממה שיש בו כעת.  
סיכום היין של פלטר הוא ללא ספק מותג של איכות. היקב לא עושה הרבה 'רעש' בתקשורת אבל מאות הלקוחות הפרטיים הפוקדים את חצר הבית בצופית באירועי הטעימה המעטים שהיקב עורך מעידים יותר מכל על ההצלחה. גם באירוע הנוכחי, שנערך כאמור ללקוחות עסקיים, ניתן היה להבחין בלקוחות יוקרתיים ממיטב חנויות היין והמסעדות בארץ. אני אישית אהבתי במיוחד את הסוביניון בלאן, הטריו והקברנה-שיראז. נסיים במשהו שאמר טל פלטר באירוע: "…בעוד ארבע מאות שנה תהיה ליקב מורשת…" ואני אומר, בכל מה שקשור ליקב פלטר – העתיד כבר כאן, לא צריך לחכות ארבע מאות שנה.  

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות