שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

פורום הבוסתן טועם ונהנה

כתב וצילם: עופר זילברברג
בערב קריר ונעים התכנסו שוב, אנשי פורום הבוסתן, מכל רחבי הארץ לטעימה עיוורת.

 31/12/2012

 כתב וצילם: עופר זילברברג

 בערב קריר ונעים התכנסנו שוב, אנשי פורום הבוסתן, מכל רחבי הארץ לטעימה עיוורת.

הפורום שלנו קיים כבר 10 שנים והוא כולל כ- 300 איש אוהבי יין אשר ביקשו להירשם ולהתעדכן באירועי טעימות או סיורי יין.

מתחילים בלבן סבב הטעימות הראשון התחיל ביין לבן. כמיטב המסורת, הטועמים לא קיבלו כל מידע אודות היין.  איש לא זיהה את הזן הנדיר יחסית בארץ – שאנין בלאן. הטעימה החלה: היין נמזג, הכוסות הורמו לאור, האפים נדחפו לכוסות והיין החל להתגלגל על הלשון ולטייל בחלל הפה והאף. הנוכחים החלו לרשום את הדירוג על הטפסים.  בסוף הסבב הראשון חישבנו את התוצאות ואת הדירוג על פי הממוצע. 

לדברי הטועמים היינות היו דומים: הראשון בדירוג הטועמים: יקב שבו, שאנין בלאן 2010 היין השני שאזל מהיקב ונשלף אחד מאחרוני הבקבוקים לכבודנו:  יקב אסף, שאנין בלאן, 2011  היין השלישי שהיה בהפרש של פחות משתי נקודות הוא: יקב פלטר, שאנין בלאן, 2011 היינות כולם שהו בחביות והיו בעלי טעמים מורכבים ועמוקים, מצאנו שהיין המורכב יותר הוא מיקב שבו של גבי סדן, שנמצאו בו ריחות פיטנגו מודגשים, מעט מעושנים וטעמים עמוקים, ביין השני בדירוג, של אסף קדם נהנינו מריחות משמש ואגס, גוף מלא וסיומת ארוכה. היין השלישי של טל פלטר היה עדין יותר, כמעט שקוף, מאוזן ועם ריחות פריחה אביבית.
ממשיכים עם אדום לאחר טעימת השאנין נמזגו לנוכחים 5 כוסות של יין אדום. שוב ללא מידע על היין.  לעיתים כשזה רלוונטי אנו תורמים מידע מסויים כמו שנת בציר או זן היין, אבל גם מידע זה מגיע לאחר המפגש הראשוני של החושים עם היינות וזאת משום שחשוב לנו שהרושם הראשוני יהיה חף מהשפעות פסיכולוגיות עד כמה שאפשר. בארבע כוסות נחו יינות פטיט ורדו ובחמישית יין ביקורת (קצת מקולקל), המטרה לתת לחיך הטועמים להרגיש יין שונה וחריג כי עם הניסיון, מצאנו שקשה להתמודד עם כמה יינות דומים ללא יין אחר להשוואה.  שוב נדרשו החברים להתמודד עם טעימה מורכבת, ועם דירוג של יינות לא מוכרים. לקראת סוף הטעימה החלטנו להוסיף קצת כיבוד ולבחון את היין גם בליווי אוכל. לבסוף ריכזנו את המספרים וחשפנו את
התוצאות.  במקום הראשון בהפרש של נקודה: פלטר, פטיט ורדו, 2009 – יין שצבעו אדום-סגול כהה, עשיר בטעמים, מאוזן ובעל גוף מלא. במקום השני – בהפרש של נקודה מהמקום הראשון – הגיעו בתיקו נדיר שני יינות מצוינים אף הם:  טוליפ, פטיט ורדו, 2009  שהיה יין בעל צבע סגול שחור, עמוק בטעמים וסיומת ארוכה.  וברקן רזרב, פטיט ורדו, 2008, שהוא יין נעים ונגיש עם רמז למתיקות. במקום הרביעי בהפרש של כמה נקודות התמקם יתיר, פטיט ורדו, 2008, היין מעט שטוח שקיבל ציון נמוך מהטועמים והפתיע לרעה גם לאור המחיר הגבוה. 

לבסוף המשכנו בסעודת מלכים. הפעם כל אחד הביא משהו: דני הכין פלאפל שעשה במקום, ואילו אחרים הפתיעו בשפע מטעמים כמו נקניק הונגרי, גבינות הצרפתיות, סלט הסלק מיוחד, מרק כתום עם ערק, סלט הפירות העשיר וכמובן, כמובן הממולאים של שמעון סרור מצפת (חייבים כבר למצוא להם שם אחר, כי המילה ממולאים לא מתארת את הטעמים המענגים של התבשיל). 
לליווי האוכל פתחנו את יין "הר וגיא" ק. ס. מכרם מנרה. יין זה הוא יצירה של מגמת הייננות בבית ספר התיכון "הר וגיא" בגליל העליון. המגמה בבית הספר שווה כתבה בנפרד. היין, קברנה גלילי עשיר בטעמים וריחות אופייניים לזן, עם סיומת טובה מאוד – שאפו לתלמידים ולמורים. 

הוספנו גם פטיט ורדו מיקב פלטר 2010, שהיה שונה מזה של בציר 2009  בטעימה ההשוואתית. זה יין מלא אשר משתנה מהפתיחה ומתעגל והוא בעל סיומת טובה. עוד יין מעולה של טל.  במפגש שערכנו אצל טל פלטר ביקב לפני כמעט שנה סיפר טל על הפטיט ורדו שברוב המקומות בעולם ובארץ זן זה הוא תיבלון ביינות ממסך, בארץ, לדעתו המפגש עם האקלים והאדמה מאפשרים ייצור של יין זני משובח. ואכן אנחנו עוד זוכרים את הפטיט ורדו 2006 שהיה אחד היינות הטובים שהופיעו בטעימות שלנו.  

הבוסתן בקיבוץ גשור הוא מבנה שבנה חבר הקיבוץ צוקי דויטש במו ידיו, כמשכן לאירועים ומפגשים חברתיים. המבנה בנוי חציו אבני בזלת מקומיות ואבני צפת מהגליל וחציו קורות עץ. המבנה ממוקם בלב בוסתן עצי פרי בסמוך לבית הבד "ארץ גשור".

אפשר להירשם לפורום הבוסתן במייל:  [email protected] בפייסבוק חפשו אותנו תחת השם פורום הבוסתן  

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות