שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב עמק האלה ארכיאולוגיה והיסטוריה בכל כוס יין

מאת: מיכאל בן יוסף

 
 08/11/2012

 מאת: מיכאל בן יוסף

דני וולרו המנכ"ל האגדי של יקב, מיסד הכרמים בשנת 1998, היה היוזם והאיש מאחורי יסוד יקב האלה. עבדכם הנאמן התלווה עליו עוד מהימים הראשונים,וצעד לאורך הואדיות והגבעות בצעדיו הראשונים, לאורך התווי של כרמי היקב . זו הייתה חוויה, הצגה שאין לה שנייה בעולם היין הישראלי, נטיעת הגפן הראשונה, מבצע בעלת ידע וגם מעשיות מקצועית. 

אני כותב שורות אלו עם רגשות של געגועים, כחזרה היסטורית אל האדמה שהכרתי בתולה, אדמת כרמי יקב האלה, שמשך השנים נותנת פרי בשל, מקורי ומצטיין, מניבה הראשונה ועד היום. כרמי מושב אדרת שליד קיבוץ הל"ה, היו הראשונים בשתילה, כרמים יפים אולי היפים ביותר בארץ, מסודרים בשורות מעוגלות בהתאם לפני השטח, על גבהות וואדיות, מן גן פוטוריסטי של גפן, מודל ליעילות וליופי, דוגמה לחיקוי ולקנאה.  אך לפני שנגש אל היקב ויינותיו, חייבים לעבור על הארכיאולוגיה וההיסטוריה היפה של המקום, על העבר של העם היהודי שבראש מעינותיו היה תמיד היין, היין שקידש את הדת השמורה על דורותינו. 
הישוב  לאורך העמק שבמרכזו עובר נחל האלה (רק בחורף) כ- שבע קילומטרים,  מגודר על ידי עצי אלה (דמוי עץ אלון), חובק את היסטוריה של האזור, החל מימי קדם, שבו ישובים, כרמים, גתות וטראסות חקלאיות  נשארו כעדות מרשימה, עדות היסטורית יהודית עתיקה. עמק האלה שימש כצומת אסטרטגית של דרכים ראשיות המחברות את שפלת החוף להרי יהודה, לירושלים, לבית לחם וחברון. במהלך הכשרת הקרקע לכרם אדרת שעבדכם הנאמן היה עד למבצע, התגלה ישוב יהודי במקום הגבוהה ביותר בין הכרמים יחד עם גת מפוארת שמורה להפליא עד ימינו אנו. שרידי חורבת איתרי (עיתרי) על ראש הגבע מהווים עד היום סימוכין על העבר המפואר של אוכלוסיה מתורבתת שידע לייצר יין ומאוחר יותר (עם כיבוש הטורקים) שמן זית. 
הגת  בחלק הדרומי של הישוב העתיק, נמצאת גת בנויה במדויק לפי תכנון של אותם הימים, הכוללת משטח דריכה חצוב מוקף בדפנות ובמרכזו בור בו שוקעת אבן עגולה גדולה ששימשה כבסיס לבורג מתקן הסחיטה שממנו הובילו שני פתחים מוצא אל בור שיקוע לסינון ובור איגום עם מדרגות. גת שנחצבה בימי הבית השני, ומתקן הסחיטה הבורגי נוסף בסוף תקופת הרומית. לאחר הכיבוש המוסלמי, נעקרה אבן הבסיס העגולה כדי לשמש כאבן רחיים. לפי פרופסור עמוס הדס ממכון וולקני (emeritus), על בסיס מידות גסות שנעשו בשטח, נפחו התפעולי של בור האיגום נע בין 3600 עד 4000 ליטר. יכולת הייצור בשלושה או ארבע מחזורים נעו בין 10800 עד 16000 ליטרים יין לעונת בציר אחת. הם ידעו לשתות יין באותם הימים.   הגת, מוצג מוזיאוני שמור להפליא, מרשים כאילו לא מזמן השתמשו בו.              הכרמים כרמי היקב בבעלות מלאה, על שטח של כ- 800  דונם נותנים פרי מעל ומעבר לצרכי היקב. לאחר בחירת הענבים המובחרים, היקב משווק את היתר הענבים ליקבים השכנים וגם רחוקים יותר. היקב משתמש ב 200 דונם כרם בלבד.    כרם אדרת, הגדול בין שלושתם (כ- 400 דונם) נטוע בגובה שבין 350 עד 400 מטר, בגבעת עדולם, בין מושב אדרת, גבעת ישעיהו וצפרירים, על קרקע גיר משתנה. מגדלים בו ענבי קברנה סוביניון, מרלו, קברנה פראן, סירה, פטי סירה, שרדונה ומוסקט. כרם נס הרים כ- 300 דונם בגובה של 700 מטר, למרגלות מושב נס הרים בהרי יהודה על קרקע עמוקה של גיר וחרסית בעלת מליחות נמוכה. הכרם מיועד לגידול גפני קברנה פראן, סוביניון בלאן, שרדונה ופינו נואר. כרם עמק האלה כ- 100 דונם בגובה של 320 מטר בוואדי שבפאתי עמק האלה. המיקום מתאפיין במיקרו אקלים ייחודי, בעל תנאים אידיאליים לגידול ענבי סירה.         
הייצור ליקב יתרון עצום, יתרון שקובע הרבה לטיב היין הסופי: מיקומו באמצע הכרמים המקצר את הזמן בין הבציר לייצור. היקב משתמש בשליש מכל ענביו, כ- 200 טון, לאחר בחירה קפדנית ומדויקת של הענבים לפני הבציר.  היקב משתמש בענבים אך ורק מבציר ידני, בציר מבוקר, עדין, השומר על שלמות האשכולות עד לכניסתם ליקב. הענבים עוברים סלקציה שנייה לפני כניסתם לתהליך הייצור, סלקציה מאוד חשובה לאורך כל התהליך. לרשותם מיכלי נירוסטה רבים על מנת שכל חלקת כרם תתסוס לחוד, במיכל משלה. רק לאחר התסיסה, מתחילה הבחירה בין כל מיכל ומיכל,  על מנת לבחור בין הטובים שבין היינות הצעירים והמתאימים ביותר לממסך.  שימוש רחב בחביות צרפתיות ומעט אמריקניות לבין 14 עד 17 חודשים יוסיפו ליין הנבחר יתרונות להתבגרות טובה וארוכה. יישון בחביות עץ חשוב, במידה הנכונה.      
אודי קפלן מנכ"ל  ותיק אנשי היקב, מלווה את יסודו והצלחתו משך כל השנים. על יין הוא מצהיר: " טיב היין תלוי ברובו במיקום הכרם. כל יתר הגורמים ניתנים לשינוי, שיטת הגידול, הבציר, תהליכי הייצור, רכישת ציוד מודרני, ייננים מומחים, שיטת התבגרות היין הצעיר ועוד אלף גורמים נוספים, ניתנים לרכוש, לשנות ולשפר.  אך מיקום הכרם קבוע, הטרואר שנותן את טיבו הסופי של היין. זה לא ניתן לשינוי. 
לין גולד ייננית
בוגרת תואר שני בייננות מאוניברסיטה אדלייד שבאוסטרליה, הצטרפה ליקב בשנת 2011. התחילה ביין כלבורנטית ביקב תבור, ומשם הדרך אל אדלייד הייתה טבעית. היא סיימה תואר שני בייננות, עם דגש על יין של העולם החדש. היא קבלה ירושה מכובדת של יינות בעלי ייחוד ואיכות. כן, אני לומדת את הכול מהתחלה, מכבדת את 'העולם הישן' של היין ומשתמשת בכלים החדשים לייצור היין החדש. איזון היין בעיני מהווה חלק בלתי נפרד מיין בעל יכולות.  האיזון הוא סוד היין הטוב, כאשר כל יתר התנאים נתונים וקבועים.   
הטעימה
סדרת ויניארדס – VINEYARDS
אלה ואלי מרלו 2007 – 99 שקל  המרלו של אזור הרי יהודה עם דגש על ענבי עמק האלה, מתפתח ומקבל חותמת של ייחוס ביחס ליכולות ההתבגרות שלו. היין השתבח משך תקופת ההתיישנות שלו, מוכן לשתייה, בשיאו. הבלנד עם מעט (14%) קברנה סוביניון נתן לו יציבות ועוגן מוצק לעוד כמה שנים. יין בעל צבע בורדו כהה, בעל גוף מלא, חזק, הגיע לבגרות טובה וטעימה. הפרי בשל, שזיפים, קסיס, עשן עדין ברקע, טנינים רכים, יין מלא ניחוחות משתנים, עם רקע של עץ קלוי. יין עשיר, מורכב עם עתיד לעוד כמה שנים.     אלה ואלי קברנה פראן 2009 – 118 שקל  הקברנה פראן יחד עם מעט מרלו (15%) היו לממסך מוצלח ומיוחד. העינב שעדיין בתהליכי למידה בארצנו, מתפתח ומוסיף לנוף היינני של הארץ מימד יחסית חדש, מיוחד ואוריגינלי. יין בצבע ארגמן כהה, בעל גוף מלא, שופע ניחוחות וטעמים מורכבים של קסיס ופטל בשל עטופים בעץ קלוי עדין ושמור.  יין מיוחד, טעמים חדשים בשוק היין שלנו. יש עתיד. רצוי להגיש בטמפרטורה לא יותר מ- 18 מעלות צלסיוס.   
אלה ואלי סוביניון בלאן 2011 – 74 שקל  יין קיצי בנוי היטב, שומר על רעננות כל זמן הטעימה, בתוך שמפנירה מקוררת. עשבוני, ירקרק, גוף עדין, חמיצות טובה ומוגדרת, תפוחי עץ ירוקים, ליים ריחני, יין צנוע אך אלגנטי וטעים. 
סדרת VC) vineyard choice) סדרת הדגל של היקב
שרדונה VC  2010       יין בגוון מוזהב ירקרק, מפזר בנדיבות ניחוחות וטעימים של שמרים, לחם אפוי, פרי הדר ירוק, בגוף עדין וחלק, מעט וניל ועץ קלוי. יין הרמוני, מחובר, עשיר ומאוזן. היין משתנה משך הטעימה, עם שינוי טמפרטורת ההגשה. יין מרענן, קל ובו זמנית מורכב. יופי של יין לכל ארוחה קרה.   118 ש"ח
קברנה סוביניון VC 2007  הקברנה לא לבד. עם מרלו (10%) ומעט פטי סירה, הוא משלים ממסך מכובד וטעים. יין רציני, בעל גוף ועוצמה, בצבע בורדו כהה, בעל ניחוחות וטעימים משתנים כל זמן הטעימה. הרבה שזיפים, פטל, אוכמניות בעטיפה קלה של עץ קלוי, ניחוח של קופסת סיגר, מורכבות ובו זמנית איזון טוב. יין בעל עוצמה, יין עם עתיד. טוב כעט ובעוד כמה שנים טובות.  210 ש"ח
Personal Doron  2008  יין מיוחד לכבוד היינן הקודם דורון רב- הון, במהדורה מוגבלת, 2300 בקבוקים בלבד. יין מענבי סירה עם מעט קברנה סוביניון (10%), בעל צבע בוהק, ארגמן כהה, בעל עוצמה וחוזק. מאוזן להפליא למרות האלכוהול הגבוהה, מפזר ניחוחות וטעמים מורכבים של פירות יבשים, עשבי תיבול, קופסת סיגרים יבשה, שזיפים, שוקולד מריר, יש בו הכול.  יין מורכב, כבד, טוב עם בשרים 'על האש' או גבינות שמנות, יין עם עתיד.   210 ש"ח   סיכום  אחד היקבים המעטים המשתמשים בענבים מהכרמים שלהם בלבד, יתרון עצום על טיב המוצר, בנוסף למיקום היקב ממש בין הכרמים. כרמי היקב הם לא רק יפים, הם על קרקע אידיאלית, מותאמת לכמות יין מדודה (כ- 200.000 בקבוקים לשנה) מן בוטיק מורחב, השומר בקפדנות על מיקומו במפת היין של ישראל.   הארכיאולוגיה והיסטוריה מתחברים יחדיו ביקב הסטרילי, היפה והמסודר של עמק האלה. הם דוגמה ככורמים וכייננים, הם מצליחים לשמור על רמת ביצוע בכרם כמו ביקב.    

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות