שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

היינות של לוינסון

מאת: אבי הלוי
צילום: ישראל פרקר ואבי הלוי
עידו לוינסון הוא יינן צעיר אך ותיק במושגים ישראליים.


 מאת: אבי הלוי
צילום: ישראל פרקר ואבי הלוי
 

לאחרונה ערך היינן עידו לוינסון טעימת יינות של היקב המשפחתי שהקים לפני כמה שנים, ביחד עם אביו, בחצר ביתם שבהוד השרון. על היקב תוכלו לקרוא בהרחבה בכתבתו של ישראל פרקר, שביקר במקום לפני כשלוש שנים. רשימה זו תתמקד הפעם בסגנון עבודתו של לוינסון ובסקירות היינות שהוצעו לטעימה באירוע שהתקיים בביתם של הלוינסונים הממוקם, כאמור, בהוד השרון. לטעימה הוזמנו, כלשון ההודעה, "חברים ולקוחות, מסעדנים וסומליירים ועוד…" לי באופן אישי הייתה זו הזדמנות ראשונה להיחשף ליינות אלו שמשום מה לא יצא לי לטעום אותם עד עתה.   עידו לוינסון הוא יינן צעיר אך ותיק במושגים ישראליים. את השכלתו הפורמאלית בייננות הוא רכש באיטליה אך עבד והשתלם ביקבים שונים בארץ ובעולם. עם שובו ארצה, לפני כמה שנים, השתלב לוינסון היטב בסצנת היין המקומית. הוא הצטרף לגיל שצברג כיינן ביקב רקנאטי, ניהל אקדמאית את לימודי היין במכללת אריאל וכאמור, הקים את יקב לוינסון הזעיר. סגנון עבודתו, הן ביקב רקנאטי והן ביקב הפרטי, מתאפיין בעשיית יינות מעוטי אלכוהול, לא מתוקים ובעלי פרופיל מעודן – הכל יחסי כמובן ועד כמה שניתן לעשות באקלים הישראלי.   במיתוג היינות ובמידע שעל התווית מתאפיינת ההימנעות מהתעסקות יתרה בזני הענבים, הכרמים והאחוזים שיש מכל זן. מעבר להיבט הפרקטי שבעניין, שכן יש להניח שליקב קטנטן שכזה קשה לקיים קשר יציב ארוך טווח עם כורם זה או אחר, יש בכך הצהרת כוונות. עידו לוינסון היה רוצה שניהנה מהיינות שלו כמוצר מוגמר מבלי לפרקו לגורמים ומבלי לחטט יתר על המידה בנושא מקור הענבים, הזנים והכמויות היחסיות.

 
צילם אבי הלוי   לוינסון Blanc 2011

 אקדים ואומר שאהבתי את היין הזה מאוד. חברי חובבי היין מכירים אותי כמי שאוהב שרדונה צהוב, חמאתי עם לא מעט עץ והיין הזה הוא בפירוש לא כזה. יתר על כן, אם לא היו מספרים לי שזהו שרדונה ייתכן ולא הייתי מזהה מאיזה זן הוכן היין. כאן אני מתחבר ללוינסון ומאמין שבמקרה הזה זה ממש לא משנה, לפניך מונח יין לבן איכותי וערב לחיך וכל היתר פחות חשוב. רשמי טעימה: ליין צבע צהבהב בהיר עם גוונים כאילו ירקרקים. באף הוא די מאופק בתחילה אבל כאשר הוא מתחמם מעט (בטעימה הוגש קר מאוד) מתחילים להשתחרר ריחות נעימים שמזכירים את הריחות שפורצים מתפוז בזמן שמקלפים אותו… בהמשך מופיעים גם ריחות רעננים אחרים כגון לימון ותפוח עץ ירוק. בחיך איזון מושלם, שום דבר לא 'קופץ' יותר מדי והמתיקות-חומציות-מרירות משתלבים היטב זה בזה. לאחר הבליעה המרירות קצת יותר בולטת אבל לא באופן שפוגם בהנאה. הגוף די קטיפתי ורמת האלכוהול נמוכה מאוד – 12.5%. זהו יין מושלם למאכלי ים-יבשה מעודנים ולא מתובלים מדי. מחירו 140ש'.

לוינסון 2009 Rouge

 גם את היין הזה אהבתי מאוד ועד שלא סיפרו לי לא ידעתי ולא עניין אותי (…)שהוא עשוי מענבי סירה, פטיט סירה וקריניאן. בדף היינן מתייחס לוינסון לעובדה שאלו זנים ים תיכוניים המתפתחים היטב באקלים הארץ ישראלי. באירוע השקת יינות דומים ביקב רקנאטי שמענו את לוינסון מסביר שאלו זנים שמגיבים מהר ויפה לטמפרטורות חמות, והם מבשילים מוקדם הן מבחינת סוכרים והן מבחינה פנולית. כיוון שכך, לא צריך להגיע לשיא עונת ההבשלה כדי לבצור אותם. רשמי טעימה: ליין צבע אדום-חום כהה כצבע אדמת חמרה אדומה. באף ריחות נעימים של פירות אדומים-שחורים עם רקע עץ אלוני קל. בפה חגיגת טעמים מאוד נעימה. המתיקות והחמיצות הנמוכים מאזנים יפה זה את זה. הטאנינים רכים ועגולים, הגוף טוב ודי מלא ורמת האלכוהול היא 13.5%. זהו יין שישתלב יפה עם כל סוגי המאכלים. מחירו: 150 ש'.

 לוינסון 2008 Rouge

 יין שלמיטב ידיעתי אזל מן השוק אך הלוינסונים כיבדו אותנו באדיבותם בטעימה מן היין הזה. עיון בדף היינן מראה שמדובר ביין שרובו מרלו ומיעוטו תערובת של קריניאן, פטיט סירה ואפילו ויונייה יש בו. צבעו מעט שונה והוא נוטה להיות יותר אדום מקודמו. הריחות שהוא משגר אל האף הם יותר של פרי שחור בשל. הוא יותר רגוע ורציני בחיך ויש לו יותר גוף ושילוב טעמים מעניין עם נוכחות יותר מורגשת של הבוקה העצי ביחס לפרי. הטעם השיורי ארוך וממושך. יין שאהבתי גם אותו, אם כי באופן שונה. היין השתלב יפה עם נתחי פרושוטו שכובדנו בהם בטעימה.

 לסיכום, היינות של לוינסון שונים באופן מהותי מרוב היינות הישראליים שאנו מכירים. הלבן עשוי אמנם בסגנון הנפוץ כיום של שרדונה ללא תסיסה מלולקטית אבל בכל זאת יש בו קטיפתיות נעימה, כנראה מן היישון על השמרים בחביות עץ. האדומים אינם בומבסטיים ונעדרים את רמת אלכוהול הגבוהה שמאפיינת את רוב היינות האדומים הישראלים. גם הטאנינים והשפעות העץ נמוכים ביינות אלו ונראה שלוינסון בונה יותר על כך שהיינות ישתמרו וישתבחו בהתבסס על חומציות טובה מאשר על טאנינים. המחירים לא נמוכים אבל מה כבר אפשר לדרוש מיקב קטנטן שהביקוש ליינותיו עולה על ההיצע ובין לקוחותיו ניתן למצוא את מיטב חנויות היין ומסעדות בעלות שם…