שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

עשרה מיליון סביב מגדל בבל

מאת: מיכאל בן יוסף
יקב ברקן הוא גן עדן של ייננים, עם יותר מ- 10.000 דונם של כרמים מזנים שונים על קרקעות שונות.


 מאת: מיכאל בן יוסף
 
עשרה מיליון ראשונים, זו סיבה לחגיגה. והם חוגגים סביב מרכז יין חוויתי, מרכז החיים החדשים של היקב.

עשרה מיליון בקבוקי יין הם כמות עצומה, גדולה , ענקית גם לפי קנה מידה בין לאומי. זה הישג ענק, זאת הצלחה לא רגילה, זאת תופעה, התרחשות, חיזיון ואירוע בשוק המקומי, זה שנוי משמעותי באמות המידה של תעשיית היין הישראלית העכשווית. הם לא מסתפקים בעשרה מיליון הראשונים, עוד ידם נטויה. 

אני כותב שורות אלו ברגשות מעורבים. ברקע, משבר היין העולמי ובתוכו, משבר יין ישראלי, משבר שכמעט כל יקב מרגיש בו, אך לברקנים זו סיבה לחגיגה. בזמן שחלק מכובד מהיקבים מצמצמים את היבולים וכמות היין לשנת הבציר הנוכחית, יקבי ברקן מגדילים את הייצור, פרדוקס מקצועי ובו הצלחה מרובה.צילם ישראל פרקר

יקבי ברקן הכוללים את יקב סגל, מרחיבים כל שנה את שטח כרמיהם. הם גדלים ובגדול. מאות דונמים של כרם מצטרפים לארסנל של יקבי ברקן, כמות היינות בייצור גדלה בהתאם, וחלק שלהם בשוק המקומי והבין לאומי הולך וגדל. אם יש משבר, זה משבר של אחרים ולא של יקבי ברקן.  

היקב שהתחיל לפני שנים (1980), כיקב צנוע ולא מפותח, גדל וצומח לענק יקב  ישראל, השני בגודלו, לזמן כתיבת שורות אלו. קשה לעמוד בגודל המרתפים של יקבי ברקן, על תוצרתם המרובה, על כמות היינות השמורים ביקב להתבגרות אם בחביות או בבקבוקים, וכמובן על החלק החשוב, היצוא. בברקן הכול בגדול.  

ועוד דבר יחיד ליקבי ברקן: אין יד אדם נוגעת בבקבוק או בחבית, ריקה או מלאה. הכול המכונות עושות (עד 10.000 בקבוקים לשעה), מרחיצת ויבוש כל בקבוק לפני המילוי, המילוי עצמו, הדבקת התווית, האריזה הסופית כולל הכנסת הבקבוקים לקרטונים, ארגון משלוח כמותית, מספר ארגזי יין לפי הזמנה, חבילה מוכנה למשלוח, ללא מגע יד אדם. כך גם הטיפול בחביות, הצגה בפני עצמה: מכונה מביאה את החבית למקום הרחיצה, מכניסה בה קיטור עם חומרי חיטוי מיוחדים, מסובבת אותה, מוריקה את המים, ממלאה מחדש, מרוקנת ומיבשת עד שהחבית מוכנה לשימוש חוזר.   יקב ענק וסופר מודרני, מגדל יותר מ- 5000 חביות, כמות עצומה לפי כל קנה מידה.   מרכז יין חוויתי היקב OPUS ONE  שבקליפורניה היה לדוגמה למרכז המבקרים של ברקן. הארכיטקט יהודה פייגין חרש את כל עולם היין הבין לאומי והתרשם עמוקות מהיקב המפורסם של מונדבי ורוטשילד. קונספט דומה, כך נולד הרעיון של מגדל בבל ישראלי, מבנה פוטוריסטי אך שימושי וקל גישה.  הכרמים עוטפים את המבקר מהרגע הראשון, הם תמיד ברקע, מראות ירוקות מלאות ניחוחות ויופי, חוויה מיוחדת שאין לה מתחרים בארץ ובמזרח התיכון. המקום מדהים, שילוב מושלם בין הטבע והמודרניזציה הארכיטקטונית של ימינו, שילוב מהנה ומרגש כל כך, טוסקנה זה כאן. 
  המרכז מהווה את הקשר הישיר בין המבקר לתעשיית היין המודרנית, מן תצוגה של הזמן החדש, המילה האחרונה בעיצוב וקשר אנושי.    תכנון פוטוריסטי, מעניין, אולטרה מודרני, מיוחד, מתוכנן בקפידה על מנת לשרת את המבקר ובו זמנית ללמד את תורת היין בכלל ושל יקבי ברקן בפרט. המבקר המחנה את מכוניתו במגרש החניה הקרוב לכניסה, עובר ליד כרם חדש בפריחה, עולה כמה מדרגות ומתקדם על משטח מרוצף אבן, בפטיו של דקלים מבוגרים, מן אואזיס בין גלי הכרמים הסובבים, מזרח תיכון בעטיפה עתידנית. על רקע הכניסה הראשית, בולט עיגול ענק אדום, מגדל צומח כהמשך הגג המרובע.

הפטיו בצורת "ח" מתחלק לשלושה אזורים מופרדים ומוגדרים: השמאלי המסעד, מסעדה שעדיין לא הוחלט על יעודה, תהיה מפוארת, ממוצעת או עממית, לפי צפי המבקרים.       מצד ימין, חנות מכירת היינות, הברנדי והליקרים של היקבים, ובמרכז, הכניסה הראשית, מן מאוזוליאום של זכוכית לגובה של עשרה מטרים. הזכוכית שולטת במרכז החדש. אין סודות, הכול פתוח לעין בלתי מזוינת, החביות הענקיות הישנות של ברנדי, חביות היין ובסיס המגדל המסקרן.   

כאן מצטרפים לבסיס מגדל בבל, שעל יסודותיו מתחילה העלייה בסרפנטינה לקראת אולם ההרצאות ועוד יותר גבוהה, ליציאה אל לב ההנהלה והיקב המייצר.    אולם ההרצאות הוא גם אולם קולנוע עם מסך של 180 מעלות, שבו מוקרן סרט על יין בכלל ועל יקבי ברקן בפרט. שחקן ידוע מדקלם סיפור יפה על גפן, אדמה ויין, ועל השילוב היפה בין הטבע והאדם. תצוגה מרשימה, מלמדת את סודות היין הטוב.   

לאחר הסרט, המבקר מוזמן לעלות עוד קומה ולהמשיך את הסיור אל תוך היקב עצמו. כאן, לאורך גלריה ארוכה לאורך כל אולם המילוי, המבקר מקבל תמונה מלאה על התקדמות הטכניקה של ייננות מודרנית.    טעימה מובחרת: האלטיטוד בהתרוממות

 Cabernet Sauvignon Altitude 2009 Barkan Winery  

 +412/+624/+720   
 זאת חוויה לכל אוהב יין, ניסיון טעימה מיוחד, חפש את ההבדלים.

שלושה אחים, נולדו כשלישיה מהורים זהים, אך גדלו בבתים ובחצרות שונים.  שלושה יינות מענבי קברנה סוביניון, מאותה שנת בציר, שעברו תהליכי תסיסה, מיצוי ויישון זהים, אך נבצרו מכרמים שונים. שש שנים ברציפות, מיצרים את יינות האלטיטוד לפי אותה נוסחה, ושש שנים טעמתי אותם והשוואתי בין שלושתם. לא קשה להתמצאות בשינויים הקוטביים בין שלושת היינות מבציר 2009, כאשר גורם מיקום הכרם מוסיף מימד נוסף. כל היינות היו בחביות עץ צרפתיות כ- 14 חודשים ועוד 11 חודש בבקבוקים ביקב לפני השיווק.   

ה- 412 + מגיע מכרם אבני איתן מדרום הגולן, בגוון ארגמן כהה עוצמתי, שופע פרי יער אדום בשל, שזיפים ודובדבנים, עטופים בערמונים קלויים, סיגר מעשן ומריריות עדינה. יין חלק, עדין, מוגדר וורסטילי. יש בו קשיחות של יין צעיר, אך מוכן לשתייה עכשווית.  ה- 624 + מענבי כרם עלמה, נפתח ישר ומזמין עוד כוס. יין שונה בתכלית, קטיפתי, חלק פריך, יין עגול, מורכב, מזמין את הלוגם ישר לחזור לטעימה נוספת. בגוון סגלגל אטום, פרחוני בהתחלה, פירותי עם השארות בכוס, נשאר נאמן למקור הכרם. יין כמעט מתוק, טאננים רכים, מאוזו להפליא, הרבה קסיס, פרי יער שחור ועשן ברקע. יין חברותי ישר מהמזיגה הראשונה.  ה- 720 + מכרם דובב (הר גודרים), יין רציני ביותר בין שלושתם. יין למביני דבר, מורכב, חזק, מיושב וכבד משקל. ארגמן סגול צפוף, שורשים שרופים, קופסת סיגרים, קסיס, שזיפים ודובדבנים, פלפל שחור גרוס, ושוקולד מריר.  יין אלגנטי, מכובד, רציני ובעל יכולות. יין בולט בעוצמתו. סיומת ארוכה, יבשה ופירותית. יין עם עתיד.

טעימת שלושת היינות יחדיו, להשוות בין שלושתם, ובסוף לקטלג כל אחד מהם לפי בסיס של טעימה עיוורת, היה ניסיון מעניין ומסקרן .
125 ש"ח