לימודי יין "Cellar Master" במכללה האקדמית תל-חי

22/08/2012
תכנית לימודי היין במכללה האקדמית תל-חי, הינה בין תוכניות לימודי היין הראשונות בארץ.
המשך »

לימודי יין  "Cellar Master" במכללה האקדמית תל-חי

 22/08/2012
  

מתמחה בגידול גפן וייצור יין
   תכנית לימודי היין במכללה האקדמית תל-חי, הינה בין תוכנית לימודי היין הראשונות בארץ. התכנית החלה לפעול כבר בשנת 2004, בעקבות פנייה של יקבי רמת הגולן שאחראים במידה רבה לעיצוב ענף היין הישראלי כפי שאנו מכירים אותו כיום. בקשת היקב למכללה הייתה  לבנות תכנית לימודי יין שתכשיר את עובדי היקב הישראלים, המודל שנבנה הסתמך על תכניות לימודים מקבילות המתקיימות בחו"ל. 

עד כה הסתיימו שבעה מחזורים של התוכנית ובנובמבר 12' יפתח המחזור השמיני. בסה"כ סיימו את התוכנית עד כה 279 בוגרים- המהווים כיום את תשתית ענף היין בישראל. 71 בוגרים פתחו יקבי בוטיק או שידרגו יקבי בוטיק קיימים בעקבות תכנית הלימודים.
 65% מהבוגרים של התוכנית עוסקים בתעשיית היין: עובדים בתפקידים שונים ביקבים גדולים וקטנים, מסעדות, סומלייה, קמעונאות ויזמות יין ועוד.   כ- 60% מהבוגרים הם תושבי הגליל והגולן כ- 40% הגיעו ללמוד במכללה מכל רחבי הארץ-בשנתיים האחרונות מגיעים אפילו סטודנטים מאילת !   תכנית היין מתאימה לחובבים המעוניינים להעמיק ידע בתחום היין, ליצרני יין ומגדלי ענבים או אלו השואפים לעשות זאת. כמו כן התכנית מתאימה גם למועמדים ללימודי יינות באוניברסיטאות זרות. שנת הלימודים בתל-חי, המכסה את רוב התחומים הנלמדים בתארים אקדמיים ללימודי יין בחו"ל, מאפשרת להגיע ללימודי התואר מוכנים היטב.   לאורך השנים העמיקה המכללה האקדמית את קשריה ומחויבותה לענף היין.

כנס היין הישראלי שהמכללה מקיימת כבר שלוש שנים ברציפות, מנקז אליו את מרבית העוסקים בענף ומצליח להעלות לדיון נושאים אסטרטגיים שמסייעים להתוות את עתיד הענף.   בשנה שעברה חנכה המכללה מעבדת יין חדישה לבדיקות מקצועיות עבור יקבים. המעבדה מאפשרת ליקבים קטנים וגדולים לבצע אנליזות מקצועיות הנדרשות לתהליך ייצור היין. המעבדה הוקמה לאור הביקוש ההולך וגובר בקרב בעלי היקבים לבדיקות מקצועיות ושירותים שונים, אותם ניתן היה לקבל עד היום רק במרכז הארץ.  

ברחבי הגליל והגולן בלבד ישנם כ- 100 יקבי בוטיק, חלקם הארי מנוהל על ידי בוגרי התוכנית ללימודי יין בתל-חי. השירותים המוצעים מהווים קפיצת מדרגה ביכולות הבקרה והמקצועיות שלהם ושל מנהלי יקבים נוספים.
צעד חשוב שמבוצע החל מהשנה הוא סמסטר קיץ מעשי המוצע למסיימי הקורס, במסגרתו מייצרים המשתתפים יין במסגרת מחקרית אקדמית. הסמסטר מתחיל במעקבי ההבשלה בכרמים בחודשי הקיץ, בציר הענבים ותהליכי ייצור היין מתסיסה ועד לביקבוק. הסמסטר מנוהל ע"י צמד ייננים – נעמה סורקין (ייננית ראשית יקב דלתון) ואיתי להט (מרכז אקדמי, תכניתCellar Master  ויועץ ליקבים). מעבר לרכישת המיומנות בייצור המעשי של היין וההשתפשפות בתהליך לצד שני ייננים מובילים, הפרויקט מהווה חלק ממחקר אקדמי המתבצע בכרמי יקבי דלתון בגליל העליון.
המחקר בוחן השפעות של טיפולים אגרוטכניים בכרם על איכות היין המתקבל. את המחקר מנהלים מטעם מו"פ צפון דר' תרצה זהבי ודר' עומר קראיין ותוצאותיו יסייעו לחוקרים ולייננים להבין טוב יותר את השפעות הטיפולים בכרם על איכות היין המיוצר. בסיום התהליך יוזמנו הסטודנטים להעריך את היינות שייצרו לצד פאנל טועמים שיכלול ייננים ואנשי מקצוע השותפים למחקר. ייצור היין כולו יתבצע ביקב הלימודי במכללה שבנייתו מושלמת בחודשים אלו, היקב ישמש את הסטודנטים בתכנית היין כמו גם את תלמידי החוגים האקדמיים הרלוונטיים לביצוע מחקרים וניסויים ייניים וכן להגברת הזיקה האקדמית של המכללה לענף היין.

מה הופך את התכנית של תל-חי לכל כך מיוחדת?  
 איתי להט מרכזה האקדמי של תכנית היין:  "להבנתי, תכנית היין של תל חי היא המעמיקה והמקצועית ביותר הנלמדת בישראל. סגל המרצים המורכב ממיטב אנשי המקצוע בענף היין הישראלי וממרצים בכירים מסגל המכללה האקדמית והניסיון הרב שנצבר במהלך שמונה שנות קיומה, מאפשרים הבנה עמוקה של הצרכים האקדמיים והמקצועיים של הסטודנטים. אנחנו קשובים לצרכים של סטודנטים המגיעים מרקע מגוון, ניסיון שונה בענף היין ושאיפות עתידיות שונות. לכן מלבד לימוד בסיסי אקדמי, והעמקה בלימוד ייצור היין על כל ההיבטים, אנחנו מקדישים שעות רבות בהנחלת תרבות היין והכרות עם שוק היין הישראלי והעולמי. כל זה נעשה בעיקר 'דרך החך' על ידי שעות טעימה מרובות עם מיטב המומחים המקומיים.

סמסטר הקיץ בו התחלנו השנה מאפשר גם 'ללכלך את הידיים' ולהתנסות בייצור יין ביקב בתל-חי שהותאם לפעילות לימודית ומחקרית. הסטודנטים מיישמים את מה שלמדו במהלך השנה, מתרגלים אנליזות מעבדה בליווי צמוד של סגל המעבדה וגם מוסיפים דעת בנושאים הקשורים למחקר חקלאי ואנולוגי".   מפת הבוגרים של הקורס בתל-חי מרשימה ביותר. מרגש לפגוש את הבוגרים שניצלו את הידע הנרכש בקורס והפכו לייננים מוכרים. בשנים האחרונות ניתן למצוא במספרים הולכים וגדלים גם נשים שלוקחות חלק בקורס, כך במחזור השביעי שהסתיים לפני מספר חודשים, נשבר שיא התכנית כאשר לא פחות מתשע נשים סיימו את הקורס בהצלחה.

בוגרים מספרים  אילן זעפרני – יקב אורטל, בוגר המחזור השביעי, מספר על התהליך שעבר בקורס:
"אני הדוגמא הקלאסית לאוהב יין ותיק וחובב יין שהחליט להפוך את התחביב למקצוע. החלום האישי ואהבת היין הולידו את יקב אורטל, עם בציר ראשון בשנת 2009. הכרמים נטועים למרגלות תל שיפון, שנמצא סמוך לקיבוץ אורטל. החלום שלי היה להפיק  גם יין מהכרמים שכורמי אורטל מגדלים ומטפחים מזה כמה עשורים ליקבי רמת הגולן.   במהלך התהליך החלטתי להרחיב את הידע המקצועי שלי ובחרתי לעשות זאת בתוכנית של המכללה האקדמית תל-חי. הידע המקצועי שרכשתי תרם לי רבות להבין ולחיות את עולם היין מעבר למה שהכרתי כתחביב. נחשפתי לעולמות היין השונים שמושפעים מטרואר גידול הענבים ואזורים שונים בעולם, למדתי את יסודות ההבנה של גידול הגפנים משלב הניצנים
ועד הפיכתם לאשכולות מבורכים בתכשיט שהופך ליין . הידע המקצועי והבסיסי שרכשתי חשובים לי להמשך גידול הכרמים ותהליך עשיית היין.
אני מרגיש בסיום לימודיי שהצטיידתי באלמנטים משמעותיים נוספים של מקצועיות ואיכות ליין שאני מייצר כיום. אני ממליץ בחום לכל אדם שרוצה לעשות יין, אפילו כתחביב, להירשם למסגרת לימודים מסודרת".   אבי רוזנברג מיקב אדיר, בוגר המחזור השני של קורס היין, מספר על חווית הלימודים במכללה:
 "בניגוד למקומות אחרים בהם למדתי, מצאתי בתל-חי סביבת לימוד נעימה המשלבת בין העיסוק היום יומי שלנו בכרמים וביקב, לידע מדעי מקצועי. תכנית הלימודים נתנה לי ארגז כלים מצוין למה שאני עושה היום ביקב שלנו והיוותה עבורנו את בסיס הידע לייצור היין שלנו. כמובן שתחום היין הוא אין סופי ומידי יום אני לומד דברים חדשים, אך בהחלט קורה לי מידי פעם שאני ניגש לקלסר מתקופת הלימודים ומבסס את החלטותיי המקצועיות בסיועו.

האווירה המיוחדת שיש בתוכנית היא חוויה בפני עצמה, ההטרוגניות בין הסטודנטים מביאה להפריה הדדית ולחוויות שאנצור בליבי הרבה שנים. נהגנו לקיים במהלך ימי הלימוד פריסות, פעם עם הגבינות שאנחנו מייצרים, פעם עם בשר משובח שאחד מהסטודנטים הביא מרמת הגולן ופעם עם דגים של חבר אחר מאזור עמק בית שאן. לכל ארוחה שכזו התלוו יינות שונים- אדומים, לבנים, מוכרים יותר ושחלקם כמעט אנונימיים. החוויות האלו של שילוב היינות עם האוכל יחד עם אווירה טובה וחבר'ה מצוינים  היוו עבורי פרק בלתי נשכח"    איציק כהן מיקב רמות נפתלי ,  בוגר המחזור השני: "כשהחלטתי ליצר יין בשנת 2003, חשבתי שאוכל לייצר יין- בעזרת ידע עצמי וטיפים שאקבל מחברים, אולם כשהתעמקתי בעשייה גיליתי שייצור יין הוא דבר מקצועי ומורכב שדורש ידע נרחב. בשלב זה גמלה בליבי ההחלטה למצוא מקום שמלמד את התחום בצורה מעמיקה.

נרשמתי ללימודים בתל-חי ודי מהר הבנתי עד כמה חשובה הייתה ההחלטה שקיבלתי ללמוד בצורה מקצועית. תהליכי יצור היין מבוססים ברובם על תגובות כימיות שמחייבות לימוד והבנה עמוקה.     מבלי ללמוד את הבסיס הנדרש הזה בצורה איתנה לא ניתן למעשה להבין לעומק את התהליכים המתרחשים בעת יצור היין וכיצד פעולות שלנו כייננים משפיעות על היין עצמו. בשנת הלימודים בתל-חי- הקפידו להעביר לנו בצורה מקיפה את הידע הנדרש להבנת כלל התהליכים – החל מגידול הכרם עם מדריכים מהשורה הראשונה בארץ כמו דר' תרצה זהבי ואחרים, המשך בתהליכי יצור היין ע"י מיטב המומחים כמו  דר' יאיר מרגלית וכלה בסקירת מפת היין העולמית מפיו של יאיר היידו המרצה הטוב בארץ לתחום יינות עולם.

עם סיום הלימודים, הידע הרב שרכשתי הקנה לי ביטחון רב יותר בקבלת החלטות בעבודתי ביקב. הלימודים בתוכנית נתנו לי יסודות מוצקים וחשובים של כללי עבודה בתהליכי היצור שאני מקפיד עליהם עד היום.   יש לא מעט יקבי בוטיק בארץ, חלק ניכר מבעלי היקבים הקטנים לא עברו הכשרה מקצועית כמו זו הניתנת בקורס בתל-חי והם מתבססים על הידע האישי שלהם בלבד. אני ממליץ בחום לכל מי שמתכוון להקים יקב חדש ללכת ללמוד! חשוב לי לציין את האווירה המיוחדת במהלך הקורס. נוצרו בינינו, הסטודנטים, קשרים הדוקים, עם רובם אני בקשרים טובים עד היום, בקיצור חוויה מקצועית ואישית, מלמדת, מעשירה ומאוד מהנה".     * משך הלימודים: שנה אקדמית, כל יום חמישי בשבוע ואחת לשבועיים בימי שישי. * ייחודה של התוכנית: בשנת לימודים אקדמית אחת מקבל הסטודנט ידע מעמיק ומקיף, החל מקורסי יסוד – כימיה כללית ואורגנית, מיקרוביולוגיה, בוטניקה וגידול גפן, דרך קורסים מקצועיים- שיווק יין, יינות העולם, טעימות יין, תהליכי ייצור יין, אנליזה של יין – תיאוריה ומעבדה, בקרת איכות ואריזת יין, יין וכשרות, מפגשים עם ייננים מובילים, סיורי יקבים    וכלה בקורסים ייחודיים הקשורים בייצור והפקת יין באופן עצמי.

מרצים נוספים בתכנית – מרצי החוג לביוטכנולוגיה במכללה האקדמית תל-חי, מדריכים ממשרד החקלאות, ייננים, בעלי יקבים, מומחים לשיווק יין.   * המסלול מיועד לעוסקים בתחום היין בישראל, כורמים ולשוחרי תרבות היין. * הלימודים מתקיימים במכללה האקדמית תל-חי ובשיתוף המחלקה לגידולי מטעים במשרד החקלאות. * בוגרי הקורס מקבלים תעודת "מתמחה בייצור יין – Cellar Master", המקבילה לתעודות דומות הניתנות במכללות בחו"ל.

להרשמה לקורס  

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *