שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

הספיישלים של רקנאטי – אדום 2009 ולבן 2010

כתב וצילם: אבי הלוי
יקבי רקנאטי חונכים ס.ר. מבצירים חדשים. לא יהיה ס.ר. אדום 2010.


 כתב וצילם: אבי הלוי
 

השקת יין דגל מבציר חדש היא תמיד אירוע משמח אבל הפעם השמחה הייתה מהולה בעצב קל, לפחות בקרב אנשי השיווק של יקב רקנאטי, והסיבה – בשנה הבאה לא יצא רקנאטי ספיישל רזרב אדום מבציר 2010.

מסבירים הייננים גיל שצברג ועידו לוינסון: "מאז בציר 2000 הוצאנו ספיישל רזרב אדום בכל שנת בציר למעט 2002 וכעת, כך מסתבר, גם לא מבציר 2010. הסיבה היא ששתי שנים אלו היו שנים חמות במיוחד, מרובות ימי שרב, וכאשר יש שרב הגפן אינה מצליחה לעשות פוטוסינתזה כמו שצריך, ותהליכי יצירת הסוכר, הארומות והצבע למעשה נעצרים". לעומת זאת, כך מסבירים יינני יקב רקנאטי, מזג האוויר החם דווקא מיטיב עם הזנים הים תיכוניים ואילו הזנים הבורדולזיים, שמהם בעיקר מורכב הספיישל רזרב האדום, אמורים להתאפיין ברעננות וחומציות, ואת זה לא ניתן להשיג בשנה חמה.

הספיישל רזרב האדום יצא בפעם הראשונה כבר בשנת הבציר הראשונה של היקב, בציר 2000. הוא היה יצירה משותפת של ד"ר פיני שריג, האגרונום של היקב, ולואיס פסקו, מי שהיה אז היינן. "יחד הם עוברים בכרמים, דוגמים וטועמים ענבים מחלקות שונות ומקבלים במשותף את ההחלטה על המועד המדויק של הבציר" – נאמר אז בפרסומים של היקב.

לפני מלמעלה מארבע שנים נכנס לתפקידו צוות הייננים שצברג-לוינסון ובבציר 2008 יצא הספיישל רזרב האדום המשותף הראשון שלהם. עידו לוינסון מספר על שיטת העבודה בהכנת הספיישל רזרב האדום: "אנו בוחרים את המיכלים הטובים ביותר, מיישנים את היין בחביות הטובות ביותר ועורכים טעימות רבות בכדי להגיע לבלנד הטוב ביותר. למעשה אנו מכינים יותר יין ממה שצריך ומבצעים כל הזמן 'דה קלאסיפיקציה', כלומר, טועמים ומעבירים יין לסדרת הרזרב. מה שנשאר לספיישל רזרב הוא המיטב שבמיטב".

רקנאטי, ספיישל רזרב אדום 2009
היין מורכב מקברנה, מרלו, סירה ופטיט סירה. הייננים טוענים שהאחוזים לא משנים ולכן לא ניכנס לנתונים המדויקים למעט העובדה שרובו של היין הוא קברנה ומרלו ומיעוטו סירה ופטיט סירה. היין התיישן בסך הכול כששה עשר חודשים בחביות עץ אלון צרפתי מבורגון, "בחביות אלו אנו מוצאים את הפרופיל הארומאטי הנכון", אומר עידו לוינסון.

צבעו של היין אדום כהה, כמעט שחור, עם שוליים בצבע חימר. באף ריחות נעימים של שזיפים רכים ובשלים עם קצת פרי צעיר ברקע. בחיך הטעמים הבשלים מתחזקים, המרקם קטיפתי והגוף מלא. הטאנינים צעירים אבל שהייה של היין בכוס מרככת אותם מעט ויש להניח שברבות השנים היין ילך ויתרכך עוד ועוד. טעמתי את היין לצד מנת פילה בקר עסיסי וההתאמה הייתה מושלמת. אנחנו נמצאים כעת שלוש שנים מהבציר והיין עדיין צעיר.

מי שמתכוון לרכוש את היין הזה טוב יעשה אם יישן אותו לפחות שנתיים נוספות.
מחיר: 189 ש'.

על הספיישל רזרב הלבן דיבר היינן גיל שצברג: "כמו בספיישל רזרב האדום גם דרך עשיית הספיישל הלבן היא באמצעות סלקציה מתמשכת. אנו טועמים כל הזמן את היינות ומסמנים מי עוזב ומי נשאר. בסוף, רק אחרי שהיין התיישן ועבר את הספיחה של העץ באופן שמספק אותנו, רק אז אנו טועמים את הטעימה שבה אנו מחליטים על הבלנד הסופי".

חשוב לו לגיל שצברג לומר שהרכב היין לא נקבע לפי המוניטין של הכרם או הגובה שלו: "האיכות היא הפרמטר היחידי", אומר שצברג. הספיישל רזרב הלבן קיים משנת בציר 2008 ובכל שלושת השנים שהוא יצא לשוק, כולל בציר 2010 הנוכחי, הוא בנוי מתערובת של שרדונה, סוביניון בלאן ויונייה. ביקב רקנאטי מאמינים שהצירוף הזה "מביא לידי ביטוי את האינטראקציה בן שלושה זנים לבנים אצילים, לטרואר של שלוש חלקות מובחרות בגליל העליון: כרם מנרה (שרדונה), כרם בן זמרה (סוביניון בלאן) וכרם שושן (ויונייה)".

רקנאטי, ספיישל רזרב לבן 2010
יין בצבע שמפניה מבריק ויפה. זהו יין לבן 'רציני' ולא מתחנף. האף אינו נדיב במיוחד והיין מעט סגור ומאופק. המפגש עם החיך, לעומת זאת, מפתיע בטעמים נעימים. היין יבש אבל בלגימה שנייה ושלישית נדמה כי יש מעט מתיקות המתאזנת יפה על ידי חמיצות טובה. הגוף פריך אבל לא חד מדי, כנראה תוצאה של היישון של חלק מן היין על השמרים במשך שמונה חודשים – כך לפי נתוני היקב.

הטעם השיורי נעים ומהנה. מחיר מעט בעייתי ליין לבן, טוב ככל שיהיה: 149 ש'. ייתכן שהסבה קשורה לכך שהלבן יצא במהדורה מוגבלת של 4,200 בקבוקים בלבד.

סיכום: לרקנאטי ספיישל רזרב האדום יש היסטוריה מפוארת והיין הזה מצדיק את המוניטין שלו בכול פעם מחדש. זה התחיל לפני כמה שנים כאשר ה- ס.ר. 2004 נבחר להיות מצטיין הטעימה המוטסת של אל-על, המשיך ב- ס.ר. 2005 שזכה בתואר היין הישראלי הטוב ביותר (Best of Israel) בתחרות היין הבינלאומית Les Citadelles du Vin, ה-2007 זכה במדליית זהב בתחרות Challenge International du Vin , ה- 2008 זכה במדליית זהב בתחרות Decanter 2011 וכעת, היין החדש, הרקנאטי ספיישל רזרב האדום 2009, זכה כבר לפני השקתו במדליית זהב בתחרות אשכול הזהב 2012, במדליית זהב בתחרות דקנטר 2012 ובציון היוקרתי – 91 במגזין של רוברט פרקר.

כעת נשאר לנו לחכות לס.ר. 2011 שיצא לשוק בעוד שנתיים.

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות