שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

פאנל טעימת לבנים לקראת שבועות

כתב וצילם: רונן פרלמוטר
על דעת המקום ועל דעת הקהל התכנס פורום אנשי יין בכירים לטעימה ארוכה ומקיפה של יינות לבנים.


 כתב וצילם: רונן פרלמוטר

כנראה שהיה זה אחד היח"צנים שהחליט למנף את מנהג אכילת מאכלי החלב והגבינה בחג השבועות והפך אותו, את החג כמובן, לחג הלבן – אוכל לבן, משקאות לבנים, בגדים לבנים ועוד, כיד הדימיון הטובה עליכם. כך גם נכנסו היינות הלבנים חזק לתפריט חג הביכורים (למרות שאם תשאלו אותי – דווקא בחג הייתי מפנה מקום גם לאיזה יין אדום אחד, ולא מגביל את היין הלבן לחג בלבד. הוא מתאים לכל אורך האביב והקיץ. אבל לא משנה, נזרום).

אז על דעת המקום ועל דעת הקהל כינסתי פורום אנשי יין בכירים לטעימה ארוכה ומקיפה (גם אם לא ממצה – יש גבול לכמות היינות אפשר לטעום בערב אחד…) של יינות לבנים. דווקא בגלל מרכזיותו וותיקותו של יין השרדונה בסצנת היינות הלבנים בארץ ובעולם, הוחלט השנה להדיר אותו ולהתמקד בזנים לבנים אחרים – העולם שייך לצעירים…

היקבים והיבואנים שמצאו לנכון לשתף פעולה ושלחו מיינותיהם לטעימה הם: אור הגנוז, אקרמן, ארזה, בנימינה, גוש עציון, דלתון, הרי גליל, הפנר, טפרברג, ירושלים, כרמל, נטופה, ססלוב, רקנאטי, תבור ו-1848. גם יקבי רמת הגולן שלחו יין אולם בגלל בעיות לוגיסטיות הוא לא הגיע במועדו ולא נכנס לטעימה. על זה נאמר – בפעם הבאה…

בפאנל הטועמים השתתפו הייננים (לפי סדר א"ב): גלעד פלם (יקב פלם), נעמה סורקין (יקב דלתון), צבי סקייטס (יקב ירושלים), רוני ססלוב (יקב ססלוב) ושיבי דרורי (יקב גבעות),. בנוסף הצטרפו אנשי היין – יואב שוורץ (בעלי רשת 'שירת היין'), ידידיה קראוטהמר (מנהל תחום כשרות במלון קראון פלאזה עזריאלי) ועבדכם הנאמן.

הטעימה התקיימה בחדר הטעימות של חנות היין "שירת היין", שגם סיפקו את האירוח, לתקרובת דאגה קונדיטוריית CAKE-ART" התל-אביבית ואת הקינוח הפקדנו לידיהם האמונות של ETAEL PATISSERIE מפ"ת. תודתנו לכולם. היה מקסים!

הטעימה התנהלה בפלייטים של שלשה יינות כ"א (ולעיתים שניים בלבד) והייתה עיוורת, מבלי שהטועמים ידעו איזה יין הוגש בכוסות. בסה"כ נטעמו 24 יינות. חלק מהתוצאות הפתיעו גם אותנו. כמעט ולא היו יינות רעים בטעימה, אבל התברר קונצנזוס סביב יינות מרעננים ופריכים (מי אמר סוביניון בלאן?) ונגד יינות חמאתיים שעברו יישון ממושך. אולי זה הטרנד בימינו, אולי סתם 'נפלנו' על יינות מיושנים לא מוצלחים – זה מה היה. הסתבר (שוב) שכאשר אנחנו לא יודעים מה אנחנו שותים – אנחנו נהנים מדברים אחרים לגמרי ובצורה אחרת לגמרי. אז בלי הרבה דיבורים, הנה התוצאות לפניכם, תחילה היינות המצטיינים ואח"כ כל היתר:

המצטיינים

 סוביניון בלאן טרה 2011, יקב טפרברג 1870 – מתוך שמונה יינות סוביניון שנטעמו –  זהו המנצח הגדול! כולם אהבו אותו מאוד. הענבים גדלו בכרם שליד היישוב שילה. יש ליין צבע שקוף, ניחוחות מקסימים של פרי טרופי עדין המשולב בלימון ודשא קצוץ. בחיך הוא פריך, חומצי ומאוזן. בלי הרבה מילים – יופי של יין! (מחיר מומלץ – 45 ש"ח).

פומה בלאן 2011, יקב דלתון – עוד סוביניון בלאן שבלט לטובה והפעם מהגליל העליון. גם לו צבע כמעט שקוף, ארומות פרחוניות וטובות של תפוח ירוק, ליצ'י ומעט טוסט מרוח בחמאה. חלק ממנו תסס בחביות עץ גדולות (500 ליטר), חלק אחר התבגר תקופה קצרה בחביות, חלק שלישי עבר מאלולקטית וחלק נוסף נוצר במיכלי נירוסטה. התוצאה – יין מאוזן והרמוני שיתאים מאוד לחיך ולקיץ הישראלי. (מחיר מומלץ – 49 ש"ח).
אמרלד ריזלינג 'עוגב' 2011, יקב ירושלים
– הקאמבק של השנה! לא פחות משלשה יינות מהזן המושמץ הזה נשלחו לטעימה וכולם היו לא רעים בכלל. המנצח בקטגוריה, שהיה אף מי שהגדיר אותו כ"אחד היינות הטובים בטעימה כולה"(!), מגיע מהרי ירושלים ומכיל גם 25% שרדונה. הוא ניחן באף נעים וארומטי של אגסים ואפרסקים, פה מצוין ומאוזן וסיומת בינונית באורכה. ההפתעה של הטעימה! (מחיר מומלץ – 30 ₪).
ויוניה הסדרה האזורית 2011, יקבי כרמל
– זן ענבים צרפתי שתופס בשנים האחרונות מקום של כבוד בסצנת היין הישראלי. הענבים כאן מגיעים מאזור מירון ולאחר תסיסתם הם יושנו כארבעה חודשים בלבד בחביות אלון. הוא מפגין ארומות מצוינות באף – תפוז ואננס משולבים באורנים ועשבוניות טריה, בחיך הוא מרגיש חומצי במידה, נקי ומהודק, והעץ שבו מורגש אך לא משתלט. מרשים מאוד! (מחיר מומלץ – 52 ₪).
אייס-ווין גרונר ולטלינר 2002, יקב הפנר (אוסטריה)
– גם יין אחד תוצרת חו"ל הצליח להשתחל למצטייני הטעימה, ולא סתם יין – יין קינוח בן 10 שנים. הענבים (זן מקומי) נבצרו בסוף העונה, לאחר שהצטמקו וקפאו בעודם על הגפן, והיין נסחט בעדינות. הן הצבע והן הארומות של היין הזה מזכירים יותר קוניאק משובח או יין שרי מיושן – הניחוחות שבקעו מהכוס ומילאו את האוויר היו של פירות יבשים, דבש ועץ מעושן. בפה הוא מרוכז מאוד אך מתיקותו לא מעיקה והחמיצות שבו טובה ומאוזנת. המחיר שלו לא זול (רציתם אייס-ווין אמיתי? תשלמו!), אבל הוא מהווה קינוח בפני עצמו! (מחיר מומלץ – 175 ₪, בקבוק 375 מ"ל).   יתר היינות (לפי סדר הטעימה)

 גרונר ולטלינר 2011, יקב הפנר (אוסטריה) – זן ענבים אופייני לאוסטריה. צבע צהוב-קש בהיר מאוד, אף די חלש של לימון עדין ומינרליות. בחיך מאוד קריספי, חומצה מאוזנת עם טיפה מרירות בסיום. נחמד אבל לא מיוחד. (מחיר מומלץ – 65 ש"ח)

סוביניון בלאן 2011, סיטו (ארזה) – יין ניו-זילנדי המיובא ע"י יקבי ארזה כחלק מפרויקט יבוא יינות עולם כשרים. גוון בהיר מאוד, כמעט שקוף, ארומה של פירות טרופיים והדריים (גויאבה, ליצ'י, אגס ואשכולית). בכניסה לחיך הוא מפגין חומציות טובה עם מעט תסיסה נעימה ומרירות קלה שלחלק מהטועמים הייתה נעימה ולאחרים מוגזמת. בסה"כ יין מרשים. (מחיר מומלץ – 65 ₪).
סוביניון בלאן 2011, יקב הרי גליל
– צבע קש, אף פרחוני מקסים (אפרסק, תפוח). כניסה לחיך עם חומציות חלשה ומעט שטוחה שמתגברת בהמשך, טעמי ליים ואשכולית מעט מרירה וסיומת טובה. לא רע בכלל! (מחיר מומלץ – 55 ₪)
סוביניון בלאן גיר 2011, סדרת אדמה יקב תבור
– ליין צבע כמעט שקוף, באף ארומות בינוניות בעוצמתן של אשכולית צהובה, לימון, תפוח ירוק ונגיען מלון. בחיך מרגיש מאוד רענן ומעט גיזוז נעים אך חלק מהטועמים טענו שהחומציות גבוהה מדי. (מחיר מומלץ – 59 ₪).
שנין בלאן 2011, דומיין נטופה
– צבע היין שקוף כמעט לחלוטין, ארומות טרופיות של אננס ופסיפלורה. בחיך הוא שמנוני, חמאתי עם אגוזיות נעימה. בחיך ניכרת חומציות חלשה, פרי מתוק, ורדים ומרירות מורגשת לקראת הסוף. (מחיר מומלץ – 59 ש"ח)
סוביניון בלאן 2011 , יקב רקנאטי
– בהיר מאוד מאוד, בהתחלה האף היה מעט סירחוני (גומי חרוך ואפילו קצת קרטון), אך הוא מתפוגג לאחר מס' דקות. בחיך אחר לגמרי – כניסה טובה, חומציות חדה, טעמים מורכבים ומתוחכמים ואפטר טייסט ארוך. יתאים מאוד לאוכל אסייאתי. (מחיר מומלץ – 48 ₪)
אמרלד ריזלינג 2011, טרה, יקב טפרברג 1870
– צבע קש בהיר ויפה, אף עשיר וקצת חם של ורדים, דבש, הדרים, קצת סוכרייתי מדי לדעת חלק מהטועמים. פה נעים עם טעמי וניל, קרם וליים ומעט גיזוז עדין. מאוזן אך מישהו הרגיש "משהו קצת מפריע בסיומת". (במחיר מבצע לשבועות – 2 בקבוקים ב-60 ₪)
יוגב בלנד ארומטי 2011, יקבי בנימינה
– ממסך של פרנץ קולומברד (45%), גוורצטרמינר (40%) ומעט מוסקט בסדרת הביניים של היקב. צבע היין צהוב-זהוב לימוני, האף מוחצן מאוד ואופייני למוסקט עם מעט ירקרקות וגם אגוזיות קלה. בחיך הוא מתגלה כחסר חומציות ומעט שטוח. סיומת בינונית ומעט מרירה. (מחיר מומלץ – 50 ₪).
לבן 2011, יקב ססלוב
– בלנד שמח של ויוניה (54%) גוורצטרמינר (32%) וסוביניון בלאן. צבע יפה ובהיר, אף נעים וחומצי עם דשא קצוץ, מינרליות ופרחים (ורדים). ניכר בו מעט פטרוליות לא אופיינית, אולי בעיה של הבקבוק. בחיך הוא שונה לגמרי – מתוק מאוד (חצי יבש אם לא יותר מכך), פרי טרופי יחד עם חומצה טובה. כנראה שהיין סובל מהלם ביקבוק, אך ניכר בו פוטנציאל. (מחיר מומלץ – 84 ש"ח).
ריזלינג קאיומי 2011, יקבי כרמל
– צבע ירקרק-לימוני. ארומה מתוחכמת וקרירה, מעט שמרים, אגוזים וקוקוס. בחיך הוא קריספי ומורכב בעל גוף בינוני, מאוזן ובעל סיום ארוך. "יין שזורם" היה מי שכינה אותו. (מחיר מומלץ – 75 ₪)
ריזלינג לבן 2009, יקב גוש עציון
– צבע היין קש-ירקרק. ארומה פירותית (אננס והדרים) ונעימה עם וניל ודבש ואפילו רמזים עדינים לפטריות שיטאקי. בחיך הוא קצת נעלם והמורכבות שלו מוגבלת אך הוא עדיין מינרלי ובעל חומצה טובה ומעט טאנינים רכים (מחיר מומלץ – 70 ש"ח).
ויוניה 2011, פרייבט קולקשן, יקבי כרמל
– גוון היין צהוב לימוני. אף עדין של תפוחים, אננס, לימון נגיעת דבש מתקתקה. בחיך הוא חומצי, חד ואקספרסיונסטי (במובן הטוב של הביטוי) אך בסוך מורגשת מעט מרירות. "User Friendly". תמורה מעולה לכסף! (מחיר מומלץ – 38 ₪)
ויוניה 2010, יקב יתיר
– צבע זהוב עמוק, ארומה של פרי מתוק ובשל (מלון, אגס וסוכריית דבש). בחיך הוא מינרלי, אלכוהולי ובעל גוף רחב אך החומצה מעט נעדרת. סיומת ארוכה. (מחיר מומלץ – 80 ₪).
אביבים 2008, יקב הרי גליל
– ממסך של ויוניה (67%) ושרדונה. גוון היין זהוב עמוק, ארומת אננס, דבש וחבית מורגשת (וניל, חמאה, קוקוס). בחיך הוא בעל גוף שופע וכבד, טיפה צורב בגרון ומשרה תחושה מתקתקה. רמת האלכוהול הגבוהה (15%) מורגשת מאוד, מורגשת מדי. (מחיר מומלץ – 70 ₪)
לה-טור לבן 2010, יקב דומיין נטופה
– עשוי 100% ענבי שנין בלאן שתהיישנו כשנה בחביות אלון. צבע בהיר, אף מתקתק, בחיך מרגיש שטוח ומעט לא נקי. תחושה מרירה – יתכן שהבקבוק פגום, לא הוסכם על כך פה אחד. (מחיר מומלץ – 100 ש"ח).
עמק ברכה לבן 2009, גוש עציון
– בלנד של ויוניה (66%) ושרדונה (היתר) אשר התבגר בחביות עץ כ-12 חודשים. ליין צבע לימוני כהה, תחושות של חומצה מרעננת באף משולבת בחבית ועץ רטוב. בחיך הוא משתפר – מינרליות, חומציות טובה, נעים ומאוזן (מחיר מומלץ 85 ש"ח).
אבטליון 2011, יקב אור הגנוז
– ממסך חצי יבש של סוביניון בלאן ושרדונה אשר ניחן בצבע נחושת בהיר מאוד (לפי התוית לא משריה על קליפות, אולי סוג של התחמצנות). אף חינני עם הרבה ארומות ירוקות (אספרגוס, מלפפון) ובחיך הוא חצי מתוק אך לא מאוזן מספיק (מחיר מומלץ – 60 ש"ח).
מוסקטו אסטי 2010, מרטיני (איטליה, יבואן – אקרמן)
– יין מבעבע בבקבוק מרשים. צבעו חיוור, ארומות של לימון ותפוח. בחיך – גיזוז מוגזם ותחושה חד מימדית. יחד עם זאת – יש לו טעמים מתקתקים חמודים וישנם צרכנים, בעיקר מתחילים, שיאהבו את זה. (מחיר מומלץ – 67 ש"ח)
מוסקטו טרסינה 2010, קנטינה סנט-אנדריאה (איטליה, יבואן – ארזה)
– ארומה ייחודית של זעתר, אורן וטימין עם מעט דבשיות וליים. פה יפה, סמיך במידה והגיזוז עדין, אולי מדי. הסיומת שלו הייתה מתוקה יתר על המידה אך בסה"כ – יין חביב ונעים. (מחיר מומלץ – 50 ש"ח).
לייט הרבסט 2010, יקב 1848
– היין הגיע ללא כל כיתוב עליו, לטעימת טרום השקה. ארומה קלושה של פרי עדין ומתקתק. בחיך הוא מעניין ומורכב – גוף מלא, חומצה נעימה ומאוזנת, הרבה פרי אך כקינוח נדרשת מתיקות יותר גבוהה. סיום לימוני טוב. יין מסקרן (בקבוק 375 מ"ל, מחיר טרם פורסם).      

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות