שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ירדן ארוך מאד

מאת: אמנון פלד
בטעימה ייחודית עם חברה נעימה ותרומה כספית להצלת חיים ההנאה מרגשת.

 

  
 
ערב טעימות יין הוא דבר מהנה, מטבע הדברים,  אך כאשר הוא משלב טעימה יחודית, חברה נעימה ותרומה כספית להצלת חיים הרי שההנאה גם מרגשת. זה קרה לנו לא מכבר עת התארחנו בביתם של שלמה ואיילת גרדמן לערב קסום של טעימות יין.

 הסיבה לקיום הערב הייתה ערב התרמה להצלתו של אסף טוויג חולה סרטן הזקוק לניתוח מסובך בארה"ב. למשימה נרתמו אנשים רבים וכך קיבלנו טעימת אורך של 11 שנים מאחד היינות המשובחים בארצנו : קברנה סוביניון מסדרת "ירדן" של יקבי רמת הגולן משנת בציר 1997 ועד 2007.
צריך הרבה סבלנות, איפוק ואורך רוח לערב כזה.  הקהל גם צריך להיות פעיל ומעורב ובעיקר צריך להיות מנחה מקצוען שידע לספר בשבחי אדמת הגולן ופרי כרמיה הנפלאים תוך מתן דגשים לכל שנת בציר או כרם מסויים.  כזה הוא חיים גן, איש הענבים, שנענה לבקשתינו לבוא ולחלוק איתנו מידיעותיו ומניסיונו.
החבורה שהתכנסה, הורכבה מפסיפס מגוון של אנשי הייטק, מסחר, עו"ד, יהלומנים ועוד. המשותף לכולם הוא בקיאותם ברזי היין והעובדה שהם חובבי יין "שרוטים" שגם חוו חוויות יין רבות ומגוונות במקומות שונים בעולם. 
הרעיון לערב זה נולד כאשר חשבתי על ארגון ערב התרמה לגיוס כסף למען בחור צעיר שחלה במחלה קשה, שוחחתי עם ידידי חובב היין שלמה רייך שהציע לערוך טעימת אורך כאשר הוא תורם יין מחמש שנות בציר רצופות מ- 2000 עד 2004. מיקי שני, מנהלת מועדון הלקוחות של יקבי רמת הגולן "בציר טוב" תרמה שני בקבוקים מבציר 2005-2006 וחיים גן תרם יין משנות 1998/99. עוד אני מנסה לרתום את שלמה ואיילת לאירוח הערב וכבר הודיע יהודה אוהבי, שיין משנת 1997 יכול רק לפאר את הרשימה ותרם בקבוק  מהאוסף שלו ומוטי, חבר של שלמה רייך, חתם את הרשימה עם ייו מבציר 2007 והנה טעימה לתפארת, גם ארוכה וגם משובחת.
הערב נפתח בסקירה מקיפה של חיים על זן ענבי הקברנה סובניון והיינות המופקים ממנו ונמשך בדברי רקע על יקבי רמת הגולן, על הכרמים, על היינות ועל תרומתו המעצבת של היינן הראשי ויקטור שונפלד הנחשב ובצדק כאחד מאבני היסוד של היקב. עם תחילת הטעימה העלה המנחה רעיון מקורי לפיו בחלק הראשון נבצע טעימה שיפוטית לארבעת היינות הישנים יותר, ויתר היינות יטעמו כטעימה חוויתית ובכך סימן כיוון לערב כולו. מכיוון שמדובר ביינות מתיישנים כל בקבוק נפתח דקה לפני המזיגה ובכך נמנעה התחמצנות יתרה.
הטעימה השיפוטית נערכה ליינות 1997, 1999, 2000 ו- 2001 ובטעימה זו למדו הנוכחים שיעור מאלף כיצד ניתן להבחין כבר בשלב המזיגה, עוד בטרם טעימה, האם היין ראוי בכלל לשתיה וכיצד לטפל בו בעודו בכוס. במהלך הפרק השיפוטי נפתחו שני בקבוקים מבציר 97 שאוחסנו בתנאים שונים ואכן ראינו וטעמנו כיצד השמירה השונה השפיעה באופן מהותי על איכות היין.
הטעימה החוויתית, שאותה ערכנו לשאר היינות, היתה ארוכה יותר ומן הסתם גם מהנה יותר. בטעימה זו ההתייחסות  הייתה לכל מידרג מרכיבי הערכת היין החל מצבע, בשומת (ריח) ועד ל- After taste. במהלך פרק זה למדנו בין היתר שלמרות שמדובר בסדרת יין מיקב מסויים השומר על קו מסויים, כל יין משנת בציר שונה "מתנהג" אחרת. לפעמים יין משנת בציר מאוחרת יותר מוכן לשתיה בעוד אחיו הבוגר טרם הגיע לפירקו.     כאן המקום לציין שהערב היה מוצלח בצורה יוצאת דופן. גם לאור העובדה שטעמנו אחד עשר יינות וכל אחד היה שונה מאחיו וגם בזכות בקיאותו הנדירה של חיים גן שהעלתה את רמת ההנאה לגבהים שלא הכרנו בעבר. כל זה גרם לנוכחים הנאה צרופה שלא פחתה לאורך יותר מ- 4 שעות והשאיר אצל כולנו ציפיות לחוויות נוספות מסוג זה בקרוב. 
חשוב לי לציין גם שבערב זה הצלחנו לאסוף סכום נאה של 3,750 ₪ המתווסף ל- 7,000 ₪ שכבר נאספו בשני ערבי טעימות קודמים ואני כבר מתכנן את ערב ההתרמה הבא.

בתמונות מלמעלה למטה : חיים גן, היינות הנטעמים ואסף טוויג.