שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור בכרם יקב גוש עציון

ישראל פרקר

הרבה חוויות וטעמים צברתי בגוש עציון, כאורח שרגא ואסף רוזנברג, בעלי יקב גוש עציון, וצוות העובדים, המאוד נאמנים שלהם.
כהרגלי צילמתי המון. אפרסם את חוויותיי בלא מעט פוסטים, בצירוף תמונות ומספר סרטוני וידאו שאערוך מהשלל הרב שאגרו מצלמותיי היום.
בתחילת הביקור התלוותי לשרגא בסיור באחד מכרמי הענבים, המטופחים היטב. היום גם נערך בציר (בכרם אחר) וגם נערך דילול רציני של ענבי הגרנאש (בכרם בו ביקרנו) להורדת היבול העצום. שרגא נתן הנחיות ואני הזלתי דמעות על מאות ק"ג ענבים ששכבו על הקרקע והתייבשו.
חזרנו ליקב לשם הגיעו ענבי שרדונה מתקתקים וטעימים, מהבציר היום, שהפכו מהר למיץ ענבים. 

קצת מידע על כרמי היקב:

תמר ז"ל ושרגא רוזנברג ,מאפרת שבגוש עציון, יזמו בשנות התשעים, את חידוש ענף כרם היין באזור. יחד עם קיבוצי הסביבה ובשיתוף יקב תשבי, הם נטעו כרמים ברחבי הגוש. כ-600 דונם כרם מזנים שונים ניטעו מאז.

יינות יקב גוש עציון מופקים מכרמי האזור הממוקמים בארבעה תת אזורי גידול:
כרם נחל הפירים 
נחל הפירים, בערבית ואדי אל ביאר, נקרא על שם בורות אנכיים היורדים אל אמת המים שהובילה לפני 2000 שנה מים מאזור גוש עציון לעיר ירושלים. האמה כללה מנהרה באורך 2800 מטר והיא חלק ממפעל הנדסי מונומנטלי המיוחס למלך הורדוס.
במדרונות היורדים אל הנחל, הגובל בעיירה אפרתה, בגובה 900 מטר מעל פני הים, נטועים כרמים מהזנים קברנה סוביניון, קברנה פרנק, סירה, פטיט וורדו וגרנאש.

כרם אבו-נופל 
על מדרונות ההר , בגובה 900 מטר נטועים כרמי סוביניון בלאן, גוורצטרמינר ופינו גרי, וויוניה ורוסן, מורבדרה וגרנאש.

אזור גידול רבדים 
חלקת הכרם רבדים נטועה בסמוך לקיבוץ ראש צורים על אדמות קיבוץ רבדים אשר התיישב בהרי גוש עציון בשנות הארבעים של המאה הקודמת. חלקת השרדונה של היקב גדלה בכרם זה. אדמות רבדים מתנשאות לגובה של כ 850 מטר.

אזור גידול עמק ברכה 
עמק ברכה נמצא בלב הרי גוש עציון הנישאים. מקור השם בדברי הימים: "כי שם ברכו את ה' על כן קראו את שם המקום עמק ברכה עד היום". במדרונות היורדים אל העמק בגובה 800 מטר מעל פני הים נטוע כרם ענבי המרלו, קברנה סוביניון וקברנה פראנק.
הגפנים נטועות במרווחים גדולים כ-100 גפנים לדונם בלבד במטרה לצמצם את ההשקיה למינימום ההכרחי, ולחקות את אופן הגידול המסורתי של כרמי האזור מימי קדם.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות