שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

תערוכת היין הבינלאומית ישראווינאקספו 2012

מאת: אבי הלוי
לקראת התערוכה-מסיבת עיתונאים
וטעימת יינות באיש הענבים ביפו.

 
 
 מאת: אבי הלוי
 

מתקרב מועד תערוכת היין הבינלאומית ISRAWINEXPO 2012 ולקראת האירוע אסף חיים גן, אחד המארגנים, קומץ כתבי יין בבית איש הענבים למסור פרטים על התערוכה ולהטעים כמה מן היינות שיושקו במסגרתה. התערוכה, המתקיימת מדי שנתיים, תיערך השנה בין התאריכים 21 עד 23 לפברואר והיא תמוקם בביתן 10 במרכז הירידים בתל אביב. ישתתפו בה יקבים ישראלים, יבואני יין מחו"ל וספקי ציוד לייצור יין. התערוכה תארח עשרות מבקרים שהובאו מחו"ל: עיתונאים, קניינים ומעצבי דעת קהל. להפקת התערוכה חברו שלושה גופים: חברת 'איש הענבים', מגזין 'יין גורמה ואלכוהול' ומרכז הירידים. בתערוכה תומך המכון הישראלי לייצוא ולשיתוף פעולה בין-לאומי (IEICI) והוא זה שעומד מאחורי הבאת האורחים מחו"ל.

 "תעשייה מתחדשת כמו תעשיית היינות הישראלית זקוקה למיזמים שיקדמו אותה", מסביר חיים גן, מנכ"ל 'איש הענבים'. והוא מפרט: "תערוכת יין מקומית, תחרות יין מקומית, מגזינים, אתרי יין וכן תערוכות ותחרויות יין בין לאומיות – כל אלו הם מיזמים שנותנים חשיפה ומביאים לעוסקים בענף הזדמנויות עסקיות". גן סבור שמיזמים כאלו חשובים במיוחד לתעשיית יין זעירה, במושגים עולמיים, כמו תעשיית היינות בישראל. חשיבות מיוחדת הוא מקנה למיזמים הבינלאומיים שהוזכרו, דהיינו תחרות יין בינלאומית, כגון תחרות הטרה-וינו, ותערוכת יין בינלאומית כגון זו שאנו עוסקים בה כעת. על רקע זה נולדה בשנת 2006 תערוכתISRAWINEXPO , אותה שנה שבה התקיימה גם, בפעם הראשונה, תחרות היין הבינלאומית טרה-וינו. "אנחנו לא יכולים להתבסס על השוק המקומי בלבד ואחרי שעשינו מספיק 'רעש' בבית אנחנו היינו חייבים גם לצאת החוצה", מסביר גן.

"בתערוכה נפגשים תחת קורת גג אחד מנכ"לים ומנהלי שיווק עם יזמים עסקיים, קניינים ומעצבי דעת קהל בינלאומיים בפרק זמן קצר יחסית ללא צורך להתרוצץ בעולם" אומר חיים גן. הוא שבע רצון מהתוצאות של התערוכות הקודמות. לדעתו היקבים שהשתתפו בתערוכות שהיו עד עתה לקחו את העניין ברצינות והשקיעו לא מעט באופן שבו הציגו את עצמם וביינות שהובאו לטעימה. מאות הפגישות שהתקיימו בין כתלי התערוכות שהיו הניבו תוצאות מעניינות ויש יקבים שהחלו לייצא בזכות פגישות כאלו במסגרת התערוכה. גן התייחס ללקחים שהופקו למן התערוכה הראשונה ועד היום: "בתחילה עשינו טעויות, הבאנו אורחים מארצות חשובות כמו ספרד ואיטליה אבל אחר כך גילינו שאלו מדינות שלא קונות יין ישראלי. ברבות השנים החלטנו להתמקד במדינות שיש בהן פוטנציאל למכירת יינות ישראלים".

התערוכה תתקיים, כאמור, במשך שלושה ימים. היום הראשון, יום ג', 21 לפברואר, מוקדש לקהל המקצועי בין השעות 12:00 עד 22:00. בשני ימי התערוכה האחרים ד' ו- ה' 22 ו- 23 לפברואר, התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב בתשלום החל מהשעה 16:00. נכון לשעת כתיבת הרשימה הבאה, עשרים ושבעה יקבים ישראלים אישרו את השתתפותם בתערוכה והם: יקב אבידן, יקב אור הגנוז, יקב אלכסנדר, יקב בזלת הגולן, יקבי בנימינה, יקבי ברקן, יקב גבעות, יקב גת שומרון, יקב הרי גליל, יקב וילה וילהלמה, יקב ויתקין, יקב ונטורה, יקב טוליפ, יקב טורא, יקבי טפרברג 1870, יקב ירושלים, יקב יתיר, יקבי כרמל, יקב לבני, יקב לוריא, יקב סגל, יקב רמות נפתלי, יקבי רקנאטי, יקבי רמת הגולן, יקב רמת חברון, יקב שילה ויקב תשבי.

תערוכת יין היא הזדמנות טובה להשקת יינות חדשים. ולמסיבת העיתונאים בבית איש הענבים הובא מדגם יינות שכאלו. היו אלו בנימינה רזרב שיראז 2008, רמות נפתלי ברברה 2010, ברקן צפית 2008, אור הגנוז קברנה כרם מרום חלקת שמאי 2009, רקנאטי קברנה סוביניון רזרב 2009 ומירונ'ס 2009 של דומיין ונטורה. כדי לעשות את הטעימה יותר מעניינת טעמנו את היינות בטעימה עיוורת והתוצאות היו מפתיעות. מניסיון אישי אני יכול להעיד שיינות שטעמתי ואהבתי מאוד בעבר לא היו כל כך ערבים לחיכי בטעימה הזו ולהיפך. זה כוחה של טעימה עיוורת.

בנימינה, רזרב שיראז 2008
98% שיראז ו-2% ויונייה מכרמים ברמת הגולן ומרום הגליל. ביקבי בנימינה מסבירים שהוספת מעט ויונייה לשיראז, כנהוג בעמק הרון שבצרפת, מחזקת את הצבע של היין ומשמרת אותו לאורך זמן. באחת ההשקות של היין הזה בעבר, ספר ששון בן אהרון היינן הראשי של היקב, שהערבוב מתבצע בשלב מאוד מוקדם: "אנו בוצרים יחד עם השיראז כמה שורות של ויונייה ותהליך הכנת היין מתבצע על האשכולות המעורבים כבר משלב הסחיטה".
מדפי היינן עולה שהיין התיישן 12 חודשים בחביות עץ, הוא מכיל 13.5% אלכוהול ותוחלת היישון שלו 4 עד 6 שנים. בטעימה העיוורת לא התלהבתי ממנו יותר מדי. היה לו ריח מאופק, חמיצות נמוכה ומתיקות סבירה. ייתכן שהוא צריך יותר זמן. נמכר בחנויות ב- 89 ש'.

רמות נפתלי, ברברה 2010
95% ברברה ו-5% פטי וורדו. אחד היינות הייחודיים ליקב רמות נפתלי וגרסה הנחשבת די מוצלחת בתור יין ישראלי העשוי מהזן הצפון האיטלקי הזה. על פי דף היינן היין מיוצר בסדרות קטנות של 500 בקבוקים, היישון מתבצע בחביות עץ חדשות – לא נמסר כמה זמן – ורמת האלכוהול 13%. בטעימה העיוורת חשתי במשהו שונה והיה לי ברור שלא מדובר בזן קלאסי כגון קברנה או מרלו. הריח היה דובדבני, חמצמץ משהו ובפה בלטו החמיצות הגבוהה והטאנינים המודגשים. לא התלהבתי מן היין אך חשתי שמדובר ביין בעל פוטנציאל. בדיעבד, משנחשפה זהות היין אני סבור שזהו 'פשע' לשתות יין כזה כל כך מוקדם, שנה וחצי אחרי הבציר. נמכר ב-130 ש'.

ברקן, אסמבלז' צפית 2008
הרכב היין 53% מרסלאן – הכלאה בין קברנה סוביניון וגרנאש, 20% קאלאדוק – הכלאה בין גרנאש ומלבק, פינוטאז' (15%) וקריניאן (12%). ליין צבע אדום כהה, נוטה לשחור. באף ריחות פרי צעיר, משהו הדומה לדובדבנים לא בשלים. בחיך מורגשת חמיצות טובה ומרעננת, טאנינים רכים מאוד, גוף בינוני וסך כל הטעמים הזכיר לי דווקא יינות איטלקיים. הריח בתחילה מאופק אבל הוא משתחרר ככל שהיין שוהה בכוס. אהבתי את הצפית בטעימה הזו ואני חושב שזהו יופי של יין במחיר של 90 ש' לבקבוק.

אור הגנוז, קברנה סוביניון כרם מרום חלקת שמאי 2009
יקב אור הגנוז הוקם בשנת 2005 והוא נמצא ליד הר מירון. ליקב שלוש סדרות: כרם עמוקה, כרם מרום וכרם נמורה. היין שטעמנו הוא קברנה סוביניון מכרם מרום, חלקת שמאי. צבע היין אדום-כהה עם שוליים סגולים. באף ריח של פרי צעיר ועוצמתי, המזכיר ריח של ליקר דובדבנים. בפה טעמים קלאסיים של קברנה סוביניון: פרי שחור ובשל, אך לא ריבתי, עם משהו מעט ירוק. הגוף בינוני והטאנינים עוצמתיים. בטעימה העיוורת זיהיתי שמדובר בקברנה או מרלו והיין הרגיש לי כבד ועפיץ. יין טוב שכנראה צריך עוד קצת זמן. 100 ש'.

רקנאטי, קברנה סוביניון רזרב 2009
יין מהסדרה הגבוהה והאיכותית של היקב, סדרת רזרב. הענבים מגיעים מכרמים במושב כרם בן זמרה. היין התיישן 15 חודשים בחביות עץ אלון מיעוטן חדשות והיתר בנות שנה עד שנתיים. בטעימה העיוורת אהבתי את היין למרות שבדרך כלל אני מעדיף, איך לא, את יין הדגל של רקנאטי – הקברנה סוביניון ספיישל רזרב של היקב. אהבתי את הצבע, אהבתי את הריחות וחשתי שזהו קברנה סוביניון קלאסי ואיכותי. יין טוב ותמורה טובה למחיר בכמחצית ממחירו של אותו יין מסדרת הספיישל רזרב… 95 ש'.

דומיין ונטורה, מירונ'ס 2009
יין מפתיע, שנוכחותו בטעימה מצדיקה את כל הנושא של טעימה עיוורת. אני בספק אם רוב הנוכחים, שבסך הכל אהבו את היין, היו חושבים כך אילו היו יודעים מראש את מחירו. זהו יין חדש של יקב דומיין ונטורה – בלנד של 65% קברנה פרנק ו-35% מרלו מכרם באזור מטה בנימין. היין כהה ומרוכז. באף ריח מאופק שהולך ונפתח בהמשך ונעשה יותר ויותר נעים לאף. בפה טעמים טובים של פרי בשל ונעים לחיך. על פי דף היינן היין התיישן 24 חודשים בחביות עץ חדשות ואולי זוהי הסבה למחיר: 239 ש'. יין טוב במחיר בעייתי.

סיכום
מהתבוננות ברשימת היקבים ניתן ללמוד על חשיבותה של התערוכה – כל היקבים הגדולים משתתפים בה בבחינת "אם אתה לא שם אתה לא קיים". כפי שציין חיים גן לא קל היום בתעשיית היין בישראל. התחרות קשה ובפני היקבים עולות חדשות לבקרים הצעות להשתתפות בירידי יין, תחרויות ותערוכות מסוגים שונים. יקב שירצה להשתתף בכל האירועים האלו צריך תקציב רציני ובכל זאת קרוב לשלושים יקבים יציגו בתערוכה הקרובה. כדי להקל על היקבים הקטנים יותר תהיה הפעם שדרת יקבים 'זעירים' שבה יהיו ביתנים אחידים במחירים נוחים.

אתר השער לעולם יינות ישראל מאחל למארגנים תערוכה מוצלחת וליקבים המשתתפים בתערוכה – עסקים טובים.

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות