אמפורה במול ים

29/11/2011
מאת: אלון דומבויה
בשיתוף פעולה בין יקב אמפורה ומסעדת מול ים נוצר יין המורבדר, יין זני חדש בארץ.
המשך »

 מאת: אלון דומבויה

תווית אחורית של הבקבוק

מקורו של זן המורבדר הינו בספרד, אך מלבדה הוא גדל באזורים נוספים שהמפורסמים ביניהם הם דרום צרפת, עמק הרון ופרובנס. באזור עמק הרון מייצרים מענבי המורבדר בעיקר יינות אדומים מאוד עוצמתיים מורכבים ועשירים בטאנינים בשלים ורכים.

היינות המפורסמים ביותר בצרפת מזן המורבדר הם יינות שאטו נוף דה פאפ כאשר לבסיס המורבדר נוספים שני זני נוספים סירה וגראנש. יינות אלה הם בעלי עומק ומורכבות גדולים מאוד ופוטנציאל התיישנות ארוך. באזור פרובנס מייצרים מזן המורבדר יינות רוזה נפלאים שיכולים לשמח כל נפש בימי הקיץ החמים של הריביירה הצרפתית.

יקב אמפורה הוא היקב הראשון בישראל שמייצר יין מורבדר זני. תחילת הדרך הייתה במחשבה כי אנו נמצאים באזור חם ולכן נבחר זן שמגיע מדרום צרפת ויכול להגיע להבשלה אחידה. ההמשך היה בנטיעת חלקות כרמים ניסיוניות בגליל התחתון בטיפולו המסור של הכורם אהרון קרניאל מכפר תבור. הנטיעות התבצעו בצפיפות גבוה מאוד של גפנים (530 לדונם). שיטה זו של נטיעה מגבירה את התחרות בין גפן לגפן ובנוסף לכך ניתן לשלוט ביתר קלות ברמת היבול לכל דונם. כמו במבוא לכלכלה, כשיש תחרות "בשוק" מי שמרוויח זה הצרכן – במקרה הזה היינן.
כאמור, הענבים ליין זה הגיעו מכרם באזור כפר קיש שלמרגלות הר תבור בגליל התחתון.

בציר 2009 התאפיין בטמפרטורות נוחות אשר אפשרו לענבים להגיע לבשלות פנולית טובה יחד עם שמירה על מאזן החומצות של הענבים.
הפרי נבצר באמצע חודש ספטמבר עבר מיון קפדני של אשכולות ולאחר מכן גרגירים, עבר השרייה קרה של 3 ימים למיצוי הצבע ואז תסס בטמפרטורה מבוקרת של 24 מעלות. לאחר התסיסה נשאר היין היבש על הקליפות למשך שבוע ימים למיצוי מכסימלי של טנינים וטעמים מה שיצר אצל היין מורכבות גבוה מאוד ותורם לפוטנציאל ההתיישנות שלו.
את תהליך ההשתבחות עבר היין בחבית בודדת של אלון צרפתי בנפח של 225 ל' (כמות של כ300 בקבוקים) במשך 18 חודשים ובוקבק לאחר סינון גס בלבד.

זה הוא יין אדום יבש, מאוד ארומטי המתאפיין בניחוחות של עור וחיתיות בשילוב ארומות עדינות של פירות אדומים בשלים. היין הוא בעל גוף אלגנטי מאוזן ומרוכז עם טאנינים רכים ובשלים. הטעמים הבולטים הם דובדבנים פטל שחור ותות שדה. כמו כן היין מצטיין באיזון נהדר בין האף ולפה ובעל סיומת ארוכה ועוצמתית.

אלכוהול 15.0 – 93 ק"ל100 מ"ל

תווית קדמית של הבקבוק

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *