שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

הדקנטר (מַשְׁפֶּה) ותפקידו בעולם היין

ישראל פרקר

האם יש לכם דקנטר (מַשְׁפֶּה) בבית אם כן, באיזו תדירות אתם משתמשים בו?
אתם חושבים שהשימוש בדקנטר משנה את היין מדוע יינות מסוימים מושפעים מהשימוש בדקנטר ואחרים לא
ישנן שאלות רבות בנושא כלי הזכוכית הגדול והייחודי הנמצא בבתים רבים, ושבמקרים לא מעטים הוא עומד בארון או בבר היין ללא שימוש.
הדקנטר הוא כלי מזכוכית שקופה, או מקריסטל, שהוא חומר עמיד יותר, ללא ידית, בנפח של כליטר. משתמשים בו כבר מאות שנים למזיגת יין, והוא מעוצב באינספור צורות.
שומעים רבות ממביני עניין שיין צריך לנשום, להתרכך ולהיפתח, כדי להדיף ארומות טובות יותר, ולשפר טעמיו ואת הרגשתו בפה. הדקנטר עושה זאת.

מה זה  דקנטינג – חידרור ?
החידרור הוא התהליך של העברת יין מבקבוק לתוך כלי זכוכית גדול יותר, מבלי לפגוע או לנייד ולפזר את המשקעים הנמצאים בתחתית הבקבוק. התהליך מאפשר ליין לבוא במגע גדול יותר עם חמצן ולשפר את טעמורוב היין ימזג לכוסות מהדקנטר אבל אפשר להחזיר את חלקו שנשאר (ללא המשקעים) בחזרה לבקבוק למזיגה נוספת, ובמקרה זה מתקיים תהליך חידרור כפול.

למה מומלץ לחדרר יין
הסיבה העיקרית לביצוע החידרור היא לשפר ולעדן את הטעם, במיוחד של יינות צעיריםיינות צעירים רבים לעיתים קרובות עדיין סגורים בטעמם ובארומות שלהם  ו"תופסים" את החיך.  מסתבר שעם מעט חשיפה לחמצן, בזמן המזיגה מהבקבוק טעמו  של היין   משתפר מאוד. עוזרת לכך גם החשיפה הגדולה של פני היין הנמצא  בכלי הזכוכית הגדול.

העברת היין מהבקבוק מאפשרת גם להפריד את היין מהמשקעים והגבישים  הנמצאים בתחתית בקבוקי יין ישנים. משקעים בכוס גם אינם יפים לעין וגם מעלים את עפיצות היין בפה. היין הנמזג בעדינות מהדקנטר ניראה בכוס צלול ויפה יותר.

מתי מומלץ להשתמש בדקנטר ביינות השונים?
בדרך כלל אין זמן מדויק נכון או לא או לא נכון כדי לחדרר ייןיינות צעירים מומלץ לחדרר בתוך השנתיים הראשונות ממועד הבציר. יש הממליצים לעשות זאת גם ליינות אדומים וגם ללבנים, זולים או יקרים. ביינות בוגרים יותר, בעיקר אדומים, המועד בו כדאי למזגם משתנה בהתאם לזן , הטרואר, ודרכי ייצור היין. את כל זה ניתן לחוש בעת טעימה מוקדמת. כלל האצבע הנפוץ הוא לעקוב אחרי כל יין שגילו מעל 10 שנים, מתי ואם כדאי לעשות לו את החידרור.
מתברר שגם חידרור שמפניה בוגרת עושה טוב לטעם, אף כי קצת פוגע בבועות.
ביינות צעירים מומלץ להשתמש בדקנטר עם בסיס קטן יחסית, ביינות אדומים ישנים השימוש בכלי עם קרקעית גדולה יותר, ייתן תוצאות טובות יותר. שטח המגע העליון של היין עם החמצן שמעליו גדול יותר.

בעת המזיגה לדקנטר יש להחזיקו בזווית ולשפוך את היין לאט על הדופןזרימה זו של היין תעזור לחשיפה רבה יותר שלו לחמצן , העוזר לפתיחת היין ,כאמור.
יש להימנע ממזיגת היין ישירות על בסיס הדקנטר , דבר שיכול לגרום ליצירת בועות מיותרות היכולות לגרום ליין להיכנס להלם מיותר. הלם הוא שינוי דרסטי לרעה שמתרחש באופי היין ממנו הוא מתאושש רק לאחר זמן רב
יש להשאיר קצת יין בבקבוק כדי שכל המשקע, הנמצא בתחתית הבקבוק, יישאר בבקבוק ולא יעבור לדקנטר.

היין נפתח והשתבח בדקנטר. השאלה המתבקשת היא כמה זמן מומלץ להניח לו להיות בכלי הזכוכית הזה לפני המזיגה לכוסות.
כמובן שגם כאן הגורם הקובע הוא סוג היין:
יין לבן צעיר –  15-30 דקות
יין לבן ישן -45 דקות עד שעה
יין אדום צעיר פשוט – חדרור כפול (החזרה לבקבוק) או שעה.
יין אדום ישן  – שעה עד חמש שעות, תלוי בגילו, מוצאו וטיב היין. חייבים לטעום כדי להחליט.

בתחרויות יין שונות מוזגים את היינות לכוסות זמן קצר לאחר חליצת הפקקים מהבקבוקים. פעולה זו גורמת לכך שהיין הנבחן לא משקף עדיין את התכונות האמתיות שלו ולכן עלול לקבל ניקוד מוטעה.

ובכל זאת יש כאלה שעדיין תועים אם בכלל כדאי לחדרר יין, או אולי מספיק לחלוץ את הפקק ולהשאיר את היין בבקבוק עד למזיגה. שטח המגע עם החמצן קטן יותר במקרה זה, כמובן.
יש גם לכך דעות שונות. יש גם האומרים שהחידרור פוגע באיכות היין.
למתלבטים מומלץ כמובן לנסות לחדרר חלק מהיין בלבד, לטעום ולהשוות ליין שנשאר בבקבוק. וכך לתת את ההחלטה הסופית והנכונה..
שמעתי גם שיש כאלה שמשתמשים במערבל כדי לערבל את היין ולהוסיף לו חמצן מהר יותר. ומה עם ההלם ליין?

לחיים !!! הגיע הזמן ליהנות מהיין ומהטקס הרומנטי והמיוחד של מזיגתו מהדקנטר היפה לכוסות המתאימות. יש כמובן לזכור שלכל סוג יין יש את הכוס המתאימה לו לקבלת התכונות האמתיות והטובות שלו שלו באף , בפה ובחיך.
אחת מיצרניות הדקנטרים הידועות היא חברת Riedel the wine glass company   . התמונות המעטרות את הכתבה הן של הדקנטרים ממפעל זה, המיוצרים בעבודת יד וניפוח פה, במפעל באוסטריה.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. מאיר

    מאמר מצוין, תודה.
    הערה קטנה: אפיצות זה מרווח שבדרך כלל מתאר דיוק הנדסי. כנראה שהתכוונת לכתוב עפיצות שזה היובש שחשים בפה.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות