תלמידי כפר הנוער ויצו ניר העמק

02/07/2018
בתחרות הבינלאומית לדבוראים צעירים המשך »

תופעת היעלמות הדבורים בעולם, ועידוד דור שני ושלישי להצטרף לענפי החקלאות השונים, הביא את ארגון הדבוראים העולמי, לייסוד תחרות בינלאומית לדבוראים צעירים-  IMYB –International Meeting of Young Beekeepers.
שתתקיים  ב- 3-6.7 בצרפת.

השנה בחרה מועצת הדבש בשלושה תלמידי כפר הנוער ויצו בניר העמק אורן סולומון מעפולה, איתי אוסטרייכר מגן נר ואיתמר שובינסקי ממושב רם און, בני ה-  16, לייצג את ישראל בתחרות.
השלושה נבחרו על ידי מועצת הדבש מכפר הנוער ויצו בניר העמק, מאחר ושם לומדים ועובדים התלמידים בענפי החקלאות ואף עושים בגרות מלאה בענף הדבורים.

כאשר בני הנוער בישראל ייהנו מחופשת הקיץ, יצאו שלושת התלמידים שנבחרו על ידי מועצת הדבש לייצג את ישראל בתחרות הדבוראים הצעירים, בתחרות בצרפת. שם יפגשו עם בני נוער מגרמניה, אירלנד, איטליה, לטביה, ליטא, הולנד, רוסיה ועוד, בתחרות יבחנו ביכולותיהם המקצועיות בגידול דבורים במספר קטגוריות: עבודת הכוורת, ידע בתחום, התמודדות עם הטיפול בהם, מיומנויות שימוש בכלי העבודה של הדבוראים וכמובן טעימות דבש.

תחרות הדבוראים הצעירים הבינלאומית מקבלת משמעות במיוחד בשנה זו בה צויין יום הדבורה הבינלאומי הראשון ב- 20.5- עליו הוחלט בדצמבר האחרון בעצרת הכללית של האו"ם, שבחנה את חשיבותה של הדבורה להמשך קיום החקלאות בעולם
העצרת קראה בהחלטתה לכל המדינות, ארגונים אזרחיים וגופים בינלאומיים, לציין את יום הדבורה העולמי באמצעות חינוך ופעולות להעלאת מודעות לחשיבות השמירה על הדבורה מפני היכחדות, ותרומתה בהאבקת גידולים חקלאיים.

בעולם כולו קיימת תופעה מדאיגה ביותר, של היעלמות שליש מאוכלוסיית הדבורים! שכן, דבורת הדבש הינה המאביקה הבלעדית בחקלאות, האחראית להאבקת 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם. בלעדיה, לא תישאר חקלאות ולא יהיה מזון בעולם.

כמו בכל העולם, גם בארץ מנסים להתמודד עם התופעה של העלמות הדבורים ולנסות למגרה. אחד מהפתרונות הוא- פרויקט נטיעות צופניות נרחב המנהלות מועצת הדבש והקרן הקיימת לישראל במטרה לתת מענה להתמעטות צמחי הצוף בארץ והירידה בייצור הדבש ולאפשר מזון לדבורים להמשך קיומן.

מנכ"ל מועצת הדבש זאב מידן אומר: "השנה נבחרו תלמידי כפר הנוער ויצו בניר העמק לייצג את ישראל, אני מברך את הדבוראים הצעירים על ייצוג ישראל והדבוראים, בתקופה קריטית זו לענף הדבורים והחקלאות בארץ. המטרה הינה להביא למודעות את חשיבותו ותרומתו של ענף הדבורים עבור האדם" מציין מידן ומוסיף, "אני מקווה, כי באמצעות התחרות הבינלאומית נביא להכרה בענף חשוב זה שגם יקרב את הדור הבא של הדבוראים, אני מאחל לשלושה הצלחה ומייחל להמשך העשרת הידע החשוב בתחום".

שרון ניר ענבר, מורה למדעים וחקלאות בכפר הנוער ויצו, תלווה את שלושת תלמידיה לתחרות הבינלאומית לדבוראים צעירים בצרפת: "חשוב שהנוער יהיה בעל מודעות סביבתית. אורן, איתי ואיתמר משמשים דוגמה לכל בני הנוער בישראל, כתלמידי מגמת הדבורים הם סוכני השינוי, המקדישים את חייהם לדבורי הדבש הנמצאות בסכנת הכחדה".

הדבוראים עברו עד מועד התחרות אימונים בהדרכתם של מנכ"ל מועצת הדבש וד"ר עזריה לופו, דבוראי ותיק, מזה – 40 שנים, המגדל עד היום דבורים באהבה במכוורת שלו במושב עדנים.

מנתוני מועצת הדבש: כיום פועלים בישראל כ- 500 דבוראים המטפלים ב-110 אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן מוצבות 80,000 כוורות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה.

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *