עלייה של 10 אחוזים ביבול הפטל והאוכמניות

23/06/2018
המגדלים מדווחים מהשטח המשך »

גידול פירות יער הפך פופולארי מאוד בשנים האחרונות בשוק הישראלי בשל הביקוש הגובר לפטל ואוכמניות הזוכים לביקוש גבוה במיוחד בקרב קונדיטורים ושפים  מובילים.

המגדלים מדווחים, כי בשל מזג האוויר במהלך החורף האחרון שאופיין בטמפרטורות נוחות במהלך שעות היום בחורף ומנות קור מדודות בלילות, הם נהנים מיבול גבוה יותר של פירות היער בדגש על פטל ואוכמניות.

יעקב ממן, המגדל פטל ואוכמניות בשטח של 7 דונם בנווה אטיב ציין: "הפטל זקוק לתנאי מזג אוויר מאוד מוקפדים, אירועי שרב פוגעים באיכותו כמו גם גשם שלא בעיתו בדומה לשבוע שעבר. תנאי מזג האוויר בנווה אטיב מאפשרים לנו לספק פרי איכותי, מוצק, אדום ומתוק והשנה אנחנו רואים גידול של כ- 10 אחוזים ביבול".

בנוסף לניצול תנאי האקלים, ממן מגדל את הפטל במצע מנותק מהקרקע של טוף מרום גולן, המותאם לצרכי הפטל ומווסת את כמויות המים המגיעות לפרי עצמו. המצע פותח במחלקת המו"פ של טוף מרום גולן. יוני אוסרוביץ אגרונום חברת טוף מרום גולן הוסיף: "בשנים האחרונות אנו מייצרים מצעי קרקע המותאמים לגידולים ספציפיים ומווסתים את כמויות המים להם זקוק כל גידול, באמצעותם אנו מצליחים לסייע לחקלאים למקסם את איכות הגידול וכמויות היבול".

גם המגדלים בערבה התיכונה עושים שימוש במצע מנותק של טוף מרום גולן המותאם לצרכי הפטל ובאמצעותו מצליחים לגדל גם בימים אלו, אמצע חודש יוני המאופיין במזג אוויר חם במדבר הישראלי, פרי איכותי. במו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית בוחנים בימים אלו זנים חדשים נוספים של פטל על מנת לאקלם אותם ולאפשר גידול פטל איכותי לאורך כל השנה בערבה.

ממן, מגדל את הפטל ברשת על מנת להוריד את הקרינה בכ- 50% וכן על מנת להוריד את הטמפרטורה: "השליטה בקרינה ובטמפרטורה קריטיים, על מנת שנקבל פרי  מוצק ומתוק" הסביר, "למדתי את הנושא במשך 3 שנים וחקרתי בארץ ובעולם, הבנתי שהשתילה במצע מנותק של טוף מרום גולן, הינה הטובה ביותר לגידול.
המצע מאפשר לנו שליטה ובקרה בוויסות כמויות המים וזה חשוב מאוד להצלחת הגידול ". בשלב השני מתכוון ממן להרחיב את שטחי הגידול ואף שוקל הקמה של חווה חקלאית לקטיף עצמי של פירות יער. בשלב הבא מתכוון לגדל בשטח של 18 דונם של פירות יער מסוגים שונים, לרבות פטל אדום, פטל שחור, אוכמניות וכדומה.

אבי מעוז שליווה את הפרויקט מטעם חברת טוף מרום גולן ציין, כי מגדלים רבים מבינים בשנים האחרונות את היתרון הגדול של שימוש במצע מנותק של טוף מרום גולן באיכות גבוהה, שעבר סניטציה ומונע הגעה של מזיקים לגידול.

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *