מאות דונמים חדשים של עצי מנגו יינטעו בארץ

30/04/2018
בעקבות מחקר שהוביל לגידול משמעותי ביבול המשך »

גידול המנגו בישראל ממשיך לתפוס תאוצה ומשתרע כיום על כ- 20,000 דונם. במהלך השנה האחרונה נרשמה עליה של כ- 18 אחוזים בשטחים המוקצים לגידול מנגו, כאשר רוב שטחי הגידול הינם באזורים החמים- הערבה התיכונה, סובב כינרת ועמק בית שאן.

מהפיכת גידול המנגו נובעת בין היתר מהתפתחות מחקרית, המאפשרת הרחבה משמעותית בכמות היבול בכל דונם. אם בעבר היבול נע סביב 1.5 טון לדונם, כיום מדובר על 4-6 טון לדונם. המשמעות הינה, כי היבול בגידול המנגו בישראל השנה צפוי לעמוד על כ- 90,000 טון ובתום 3 שנות הצמיחה בשטחים החדשים שניטעו, תוכל מדינת ישראל לספק עד 120,000 טון מנגו בשנה!

אבי מעוז, מחברת 'טוף מרום גולן' אומר: "לצד מחקרים בתחום ההשקיה וכו', במחלקת המו"פ (מחקר ופיתוח) בחברת טוף מרום גולן גילנו, כי המנגו זקוק לכמויות גדולות של ברזל. באדמה רגילה הברזל חודר לקרקע והעץ מתקשה לשאוב אותו. לכן, כחלק מסדרת המוצרים המותאמים לגידולים ספציפיים, התאמנו לצרכי המנגו טוף איכותי ומאוורר, המקל על העץ לצרוך את הברזל לו הוא זקוק ומאפשר יבול גדול הרבה יותר באופן  משמעותי".

בקיבוץ מירב גידלו עד כה מנגו על שטח של כ- 700 דונם והשנה הגדילו את שטחי גידול המנגו בכ- 30 אחוזים ובבעלותם 930 דונם, בשיטת הגידול החדשה של נטיעת עצי המנגו בתעלה המלאה בטוף מרום גולן במקום אדמה. גם ב'מטעי רשפים' הגדילו את שטחי גידול המנגו בצורה משמעותית כשרק השבוע נטעו עוד 50 דונם מנגו.
דודו ישראל, מרכז משק רשפים ותושב תל קציר מציין: "אנחנו מרגישים ששוק המנגו הולך ומתרחב גם בארץ וגם בחו"ל והחלטנו להרחיב את שטחי מטעי המנגו, זאת בזכות שיטת הגידול, על מצע טוף טבעי.
הגידולים שלנו מיועדים לשוק המקומי ולייצוא. אנו מגדלים מגוון זנים, המרכזיים שבהם- נועה, קיט, טלי וכדומה. המטרה שלנו הינה להכפיל את כמות שטחי המנגו ולהגיע ל- 500 דונם". לדבריו, בשיטה החדשה, נחפרות תעלות הזנה, אותם ממלאים בטוף ולאחר מכן מכסים את השטח בפלריג, מתקינים מערכת השקיה ונוטעים דרך הפלריג ,לתוך הטוף את שתילי המנגו. "בימים אלו אנו משלימים נטיעות של מטעי המנגו החדשים וזו הרגשה מצוינת" מוסיף ישראל.

גם בוועדה החקלאית בערבה תיכונה מדווחים על עליה משמעותית בשטחי גידול המנגו ומציינים, כי במהלך 3 השנים האחרונות, גידול המנגו תפס תאוצה בערבה ושטחי הגידול הוכפלו- גידול של 100%!. כיום ברחבי הערבה קיימים כ- 490 דונם לגידול מנגו, תוך ניצול היתרון היחסי של הערבה מבחינת האקלים, השטחים והידע החקלאי.

הצפי הוא, כי בסוף חודש יוני, יחל קטיף הזנים המקדימים של המנגו. מצע הטוף שהותאם לגידול המנגו נחשב לחסכוני ופרקטי עבור המגדלים. בניגוד למצע קרקע רגיל אותו החקלאי צריך להחליף לעיתים קרובות, מצע הטוף משמש את החקלאי לכל החיים. כמה טוף צריך? אז המומחים בחרת טוף מרום גולן מסבירים, כי תעלת ההזנה הינה בעומק של 50 ס"מ ורוחב 25 ס"מ, כ- 30 טון טוף לדונם.

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *