סיור בעקבות המורשת היהודית של קלן

02/03/2018
מדריכה הגברת אולה מיאלקס המשך »

כרמי לוינשטיין מציעה: 

אורסולה/אולה נולדה חיה בעיר קלן, מורה לאנגלית ואוהדת ישראל מושבעת. את בעלה ברנט פגשה בגיל 18 כשביקרה בפעם הראשונה בישראל במסגרת חילופי נוער. מאז לא נפרדו דרכיהם. את אולה וברנט פגשתי בשנת 1971 כשהגעתי ביחד עם דני בעלי לקלן ללמוד לתואר שני חינוך גופני עם התמחות בספורט לנכים. החברות שלנו היא חברות אמת של עשרות שנים, אנחנו נפגשים בקלן או בארץ אחת לשנה שנתיים.

אולה מדריכת תיירים ועובדת בלשכת התיירות המקומית. בעקבות שיחות משותפות החליטה אולה לבנות סיורים המשלבים את ההיסטוריה של יהדות קלן. מאד מומלץ להצטרף לאחד מהסיורים הללו וללמוד על ההיסטוריה המפוארת של היהדות המקומית.

הסיורים בשפה האנגלית, גרמנית.
קלן היא ביתו של היישוב היהודי העתיק ביותר מצפון לאלפים. הקהילה היהודית הראשונה הוכרה על ידי הקיסר הרומי קונסטנטין בשנת 321 לספירה. קלן וריינלנד היו תמיד מרכז הגירה של יהודים  מכל רחבי אירופה. למרות הנזק של מלחמת העולם השנייה ,העיר היא היחידה בגרמניה שבמשך 2000 שנים אוישה ללא כל הפרעה. זהו המקום בו ניתן לראות עקבות של עמים, תרבויות ודתות שונות.

סיור בסיסי  הסיור מתחיל ברובע היהודי ליד בית העירייה ההיסטורי בעיר העתיקה. השם Judengasse מזכיר לנו את הקהילה היהודית התוססת בימי הביניים כמו גם במאה ה -20. היום (2018)  זהו אתר הבנייה של המוזיאון היהודי העתידי שנקרא MIQUA – בו, ישובו לחיים כמעט 2000 שנות היסטוריה של היהודים בעיר קלן.

לאחר הליכה קצרה נגיע אל אתר מורשת עולמית ומרכזו של אטרקציות תיירותיות של קלן, קתדרלת קלן. יהיה לכם זמן להיכנס ולחוות דוגמא מופלאה של האדריכלות הגותית, למקדש עם שרידי שלושת המלכים הקדושים וחלונות הזכוכית הצבעוניים של ימי הביניים. הקתדרלה משמשת מצד אחד  אנדרטה לשחרור היהודים ומצד שני מייצגת  דימויים אנטי-יהודיים. כל זה יוסבר בסיור.

בדרך נראה פסיפס של  דיוניסיוס ומצבתו המרשימה של פובליציוס, סוכן נדל"ן רומאי מהמאה הראשונה לספירה. רק כמה צעדים הלאה  נצפה מקרוב על  יצירת האמנות של האמן הישראלי דני קרוון. היצירה נקראת  "מעלות " ומתייחסת לעולי הרגל היהודים המתפללים במזמורי שלמה על 15 המדרגות המובילות אל בית המקדש בירושלים. התעלות תרבותית במיטבה. עם זאת, פיסת  אמנות זו מציעה יותר מאשר רק פרשנות אחת. כאשר המספר 6 מופיע שוב ושוב בסביבה הנופית, אנשים רבים מקשרים אותו לששת מיליוני היהודים שנספו בשואה. מי  שעומד שם ח עובר חוויה  מרגשת ומעוררת מחשבה.

 המעלות, דני קרוון

(70 דקות / 150 € עד 15 איש)

תוספות לסיור הבסיסי

• הליכה מהעירייה לאורך גדות נהר הריין לקתדרלת קלן ויצירת האומנות של דני קרוון "מעלות. "

(+ 30 דקות / + 70 € לקבוצה)

• הליכה מן העירייה דרך העיר העתיקה לאורך גדות נהר הריין לעבר קתדרלת קלן ו"מעלות" . עצירה בפאב מקומי לחטיף טיפוסי  (כוס של בירה מקומית  'Kölsch',  סנדוויץ' מקומי 'Halven Hahn')

(+ 60 דקות / 150 € לקבוצה, חטיף כלול)

• הליכה אל המרכז התיעודי של הנציונל סוציאליזם. זהו מקום בו מוצגת האידאולוגיה הנאצית וזהו גם מקום זיכרון/הנצחה לקורבנות שלטון זה. (תאי כלא לעינויים במרתף הבניין ואזור הוצאה להורג).

בדרכנו לנוימרקט נעבור במקומות רבים של החיים היהודיים התוססים בקלן עד שנות השלושים של המאה הקודמת. שם היו בתי הכנסת האורתודוקסים והליברליים הישנים ובתי הספר היהודיים ומקום מושבו של מייסד הציונות, ד"ר מקס איזידור בודנהיימר.

בניומרקט, אחד ממרכזי הקניות התוססים של קלן, נסיים את הסיור שלנו.

(+ 90 דקות / + 200 € לקבוצה כולל דמי כניסה)

• ליהנות מארוחת ערב ראשונה (או יותר) של מטבח גרמני מהודר ב 'Ox and Klee', מסעדה מובחרת (בעלת כוכב מישלן *) באחד מבתי הקראן  על גדות הנר הריין- הדגש האדריכלי – על גדות נהר הריין. (המחירים צריכים להיות קבועים)

• פתיח של קוקטיילים מתאימים בבר המסעדה  'Bayleaf' והמשך של ארוחה בת 3 מנות עם במסעדה שמעל. (55,00 € לאדם)

  

ursula@mialkas.com / mobile: 0049-151-65-196-192

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *