"אוצרות יין"  בתערוכת סומלייה

10/01/2018
שחר זיו מספר על הביתן שלו בתערוכה המשך »

סומלייה 205 ביתן
 משמעות הכותרת כפולה;  
היקבים אחריהם אני עוקב באופן קבוע נמצאים לא מעט כאלה 360  קודם כל האוצרות שאני מוצא. בין לחלקם אני מספק את הניסיון השיווקי והפלטפורמה היח"צנית והקשרים הנחוצים על מנת להתגלות, ולאחרים אני מספק במה ומטריה מקצועית על מנת שיממשו את מלוא הפוטנציאל שלהם. לא כל יקב בוטיק הוא יקב מוצלח, ההאדרה שעשינו ליקבי הבוטיק לא תמיד במקומה. גם הטובים בהם אינם מייצרים רק יינות מוצלחים, בשל כך אני נדרש להרבה עבודת איתור, מחקר וטעימה כדי לגלות את היינות הטובים באמת. 
 
המשמעות הנוספת של "אוצרות יין" היא התפקיד שלקחתי על עצמי – אוצר יין )סומלייה(. סומלייה אינו רק מלצר יין במסעדה, הוא קודם כל מי שיודע להבין את הפוטנציאל הגלום בנוזל האדום )אבל גם הלבן, הוורוד והכתום(, להעריך את פוטנציאל היישון שלו, ולדעת איזה יין כדאי לרכוש ומתי כדאי להוציא אותו למכירה. את התפקיד הזה אני ממלא בפועל בעבודה עם מסעדות וחנויות יין. 
 
היקבים ממהרים להוציא את מרכולתם לשוק, אך עבור לקוחותיהם, מסעדות, חנויות וגם הצרכן הסופי, זה לא תמיד הזמן הנכון לרכוש את היין.  לכל אחד מהם יש סדר עדיפויות שונה: -ד רוצה את היין קרוב ככל האפשר לנקודת השיא שלו )ולעיתים מוכן לשמור עליו כמה שנים ע ​ הצרכן שיגיע לשם(. -ת זקוקה ליין בעל פוטנציאל שימור ארוך, אבל לא לפני נקודת הזמן בו ניתן להתחיל ליהנו ​ החנות ממנו. -.  תעדיף את היין המתאים למנות אותן היא מגישה ​ והמסעדה
 התפקיד שלי הוא להתאים את היינות הנכונים עבור כל אחד מהם. 
 
אני מלווה את יקבי ישראל ואת שוק היין המוסדי בשני העשורים האחרונים, במגוון רב של תפקידים. סומלייה אוטודידקט, שלא פוסק ממלאכת ההכשרה העצמית. כיהנתי במגוון תפקידים, ביניהם גם כמנהל השיווק וההדרכה של יקבי רקנאטי, כמדריך עצמאי בסדנאות לטעימת יין והכרות עם עולם היין וגם כיועץ ליקבים, מסעדות וחנויות יין מתמחות. עיקר פרנסתי היא בבניית תפריטי יין למסעדות ובניית פרוטפוליו לחנויות יין. אני גם מפעיל את בלוג היין "לא מסונן" וכותב גם באתר הבית של "סומלייה" ובמגזין "דברים" של העיתון האינטרנטי "דבר ראשון". 
 
השנה החלטתי להפוך ממבקר סקרן בתערוכת היין "סומלייה" למציג. המיזם נולד מתוך הצורך שלי כמבקר בתערוכה, צורך שהרגשתי שלא נענה במלואו. בכל שנה אני מחפש את "הדבר הגדול הבא", יקב המציג אמירה, המשלבת יין איכותי עם ערך מוסף וסיפור המעיד על מחשבה לטווח ארוך ורצון להטביע חותם בעולם היין הישראלי. 
 
כמעט בכל שנה אפשר למצוא אחד או שניים כאלה; יקב המופיע לראשונה ומציג יינות ברמה גבוהה, יקב שמסמן את עצמו אצלי בפנקס כאחד שכדאי להמשיך לעקוב אחריו. אבל עבורי ועבור סומליירים ויועצי מסעדות שכמותי זה לא מספיק.  , יקבים העומדים בסטנדרט יינני גבוה, יצירתיות ותעוזה 12-  יינות שונים מ 24 אז החלטתי להקים דוכן המציג עם נאמנות גבוהה לחזון שהניע אותם לראשונה לייצר אמירה ייחודית ביער של מאות רבות של בקבוקים. 
 
השחקנים שבעיני חסרו על הבמה המרכזית, אין לי ספק שגם אתם 12 היקבים, שאת יינותיהם אני מציג, הם תחשבו כך, כשתטעמו את יינותיהם. המיזם נועד לסייע להם לתפוס את המקום הזה, כשהתפקיד שלי הוא לאתר את הטובים שביינותיהם על מנת לאפשר להם את החשיפה לה הם ראויים. 
 
  שנים, זו הפעם הראשונה בה 11 די מופלא בעיני כי בתערוכה הנושאת את השם "סומלייה" ומתקיימת כבר נפתח דוכן המציג מבחר יינות, שעברו סינון ונבחרו על פי איכותם, ובעצם זו הפעם הראשונה בה סומלייה מציג ב"סומלייה". 
 
"אוצרות יין" הוא מיזם שמשלב אינטרסים; של היקבים המעוניינים בחשיפה בעלויות הפקה מופחתות, המותאמות לגודלם ולתקציביהם.  ושלי – השמח לחשוף בפני קהל התערוכה, קניינים, מנהלי מזון ומשקאות, מסעדנים ובעלי חנויות יין, את הפוטנציאל הגלום בעבודה עם רשימת יינות מרתקים שבחרתי עבורם. המיזם לא נועד לצורכי רווח כספי, והיקבים משתתפים בחלקם היחסי במימון העלויות, יזמתי ובניתי אותו כך שישרת את כל המשתתפים בו ולמענם.  
  
 רשימת היקבים והיינות:
יקב בן נון:
פסקו BDX 2015
בן נון אסטייט רזרב 2015

יקב 3 גפנים:
מלבק 2015
ברברה 2012

יקב שירן:
המנצח 2015
החזן 2015

יקב סקוריה:
ק.ס. רזרב 2014
סירה/ מרלו 2014

יקב גיתו:
שני 2014
אדום 2014

יקב סימון:
אינדיגו 2015
קרימזון 2015

יקב אפק (A.G לשעבר):
שרדונה 2016
ארומה 2014

יקב אחת:
אחת 2016
דוגמת חבית 2017

יקב כרם אביתר:
פטיט וורדו 2014
סירה 2014

יקב סלוקיה:
ק.ס. 2014
שירז 2012

יקב הנס שטרנבך:
נחל כחליל ורוד 2015 (רוזה)
ג'נבא 2012

יקב פסקו

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.