בציר סלקטיבי ביקב אמפורה

14/10/2011
מאת: מיכאל בן יוסף
רשמים מאמפורה מהמשך הבציר הלילי, תהליך סלקציית הענבים לפני התסיסה.
המשך »


 מאת: מיכאל בן יוסף
 

האמת היא שלא השתתפתי בבציר ממש ביקב אמפורה , אלה בתהליך השני, המשך הבציר הלילי, תהליך סלקציית הענבים לפני התסיסה.

חמישה טונות ענבי קברנה פראן ושירז היו מאוחסנים במקרר הגדול של היקב, משך 28 שעות, מקוררים לטמפרטורה שבין 4- 5 מעלות צלסיוס. הענבים, לאחר בציר ידני, ארוזים בארגזי פלסטיק של כ- 20 קילוגרם כל אחד, המתינו למבצע. כל עובדי היקב גויסו יחד עם חבורת צעירים וכמה עיתונאי יין, כולל עבדכם הנאמן. כל משתתף קבל חולצה עם סמל היקב, לרגע כולם היו במדים, אך לא באותו צבע, נשים בוורוד ואדום, גברים בשחור ואפור. כל המשתתפים היו כמשפחה אחת מאוחדת. תמונה יפה.

הגענו ליקב אמפורה באיחור מה, כמעט בשעה עשר בבוקר, אך הקבלה הייתה מושלמת. לא הספקנו לברך על השנה החדשה, ועל השולחן הגדול המשמש בדרך כלל כשולחן לטעימות היקב, הגיעו המנות של ארוחת בוקר … רוסית.

הכוונה על אוכל בשפע, הרבה אוכל טעים, עשוי ביתי, במקום.

אגב, ביקב אמפורה חוץ מהכלב הגדול ואני, כולם דוברי רוסית, עברית זו שפה של 'לא מלומדים' כמוני.

בחולצות מדים של אמפורה, לאחר בטן מלאה, התאספנו בקומת קבלת הענבים, אולם קרוב למקרר הגדול. ליד דלת המקרר הורכב שולחן מיוחד, ארוך, שעליו סרט נע מפלסטיק לבן, נע במהירות איטית ומעביר את הענבים מהארגזים ישר לסלקציה ראשונית, סלקציה grosso modo, קרי, הפרדה בין האשכולות וניפוי אשכולות פגועים או ירוקים. סביב השולחן כארבע סלקטורים בלבד.   מהשולחן הראשוני, דרך מערכת כפות מתכתיים מורכבים על סרט נע מפלסטיק המעלה את האשכולות המלאים אל Destemmer  המפריד בין ההידרות לענבים עצמם, מכשיר פשוט הפולט את הענבים כמעט ללא גבעולים. הענבים ללא הגבעולים יורדים אל שולחן שני, ארוך יותר, אף הוא עם משטח פלסטיק לבן שזז במהירות מעט גדולה מהראשון. סביב השולחן השני, צבא שלם של אנשי אמפורה החדשים (הזמניים) מנקים ידנית  כל גרגיר או שארית של חומר שאינו אמור להיות חלק מהיין החדש.

התמונה כמעט סוריאליסטית, שטיח של ענבים אדומים סגולים כהים, שזז ללא הפסקה ומספק טעימות לכל אורכו. תמונה בלתי נשכחת. כל העובדים לא מפסיקים לטעום מהענבים המתוקים והריחניים, הרגשת השתתפות מלאה ביין העתידי לתסוס.

הענבים המרוכזים לאחר הניקיון הסופי, 'עולים' אל מיכל נייד, שעובר דרך מערכת מסילות אל החלק העליון של היקב, פשוט עולה לקומה שנייה, ושם שני עובדים נוספים מעבירים את התירוש החדש כולל הקליפות אל מיכלי תסיסה מתכתיים בעלי טמפרטורה משתנה בהתאם לדרישות היינן. 

אני חייב לספר שכולם ידעו, שקבלת האורחים עם דגש על אלו שבאו לעבוד הגיע לשיאה. כל זמן 'העבודה' מזגו יין רוזה טעים ונעים, בהמשך יין מתוק, אף הוא טעים, ולקראת הצהריים, יחד עם הארוחה הראשית, לגמנו הרבה יין משנת בציר 2006, אמפורה קברנה סוביניון, יין מכובד בהחלט. אני, שכבר ראיתי הכל בגילי המתקדם, לראשונה השתתפתי בארץ בסלקציה כה דקדקנית של ענבים לפני התסיסה. מקודם ראיתי את אותה פעולה בחו"ל, אך הפעם הייתה לראשונה שראיתי והשתתפתי בארץ. מרשים. אני משוכנע שהיינות המיוצרים מענבים לאחר סלקציה כה רצינית, יהיו טובים ונקיים יותר מכל היתר. מבטיח לטעום אותם וגם לכתוב.

מי מושך בחוטים ביקב?  על היקב, על יינותיהם, על הבעלים והייננים בכתבה הבאה.     

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *