שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

הרי גליל–יינות שמבטאים מקום

כתב וצילם: אבי הלוי
היינן מיכה ועדיה:"ה'מקום' זה הדבר שמביא אותי הכי קרוב לאלוהים".


כתב וצילם: אבי הלוי

כאשר מיכה ועדיה, יינן יקב הרי גליל, מדבר על המושג 'מקום' הוא מתמלא במעין קדושה. "אמנם אני אדם חילוני", אומר ועדיה, "אבל ה'מקום' זה הדבר שמביא אותי הכי קרוב לאלוהים". ה'מקום' שעליו מדבר ועדיה הוא מרומי הגליל העליון, אותו חבל ארץ הסמוך ליקב בקיבוץ יראון – שם נבצרים הענבים ונעשים יינות יקב הרי גליל, ביניהם היינות המובילים יראון, מירון ואביבים. "כשאנו עושים את היינות האלו, מה שאני מחפש זה את אותה שפה, את אותו משהו ששייך למקום. הזן הוא רק כלי כדי להגיע לנשמה של המקום." – מסביר מיכה ועדיה. לאחרונה יצאו לשוק היינות יראון, מירון ואביבים מבציר 2008 והייתה זו הזדמנות טובה להיפגש עם אנשי יקב הרי גליל, לשמוע מה חדש ביקב ולטעום את היינות החדשים.

 מזה כשנה מנהל את היקב אורי טירולר, איש הגליל בעצמו, שאומר: "אנו משתדלים לעשות עבודה רצינית ובכל שנה אנו משתדלים לעשות יין טוב יותר, יין שמבטא את הגליל. אני מאמין שגם השנה נצליח לעשות יין טוב יותר מזה שעשינו בשנה שעברה." בין אם יש לייחס זאת להנהלה הקודמת או לנוכחית, העובדה היא שיקב הרי גליל מצליח מאוד, בלי עין הרע. בציר 2011 הוא הבציר ה-12 של היקב ותחזית הייצור לבציר זה היא כמיליון בקבוקים. היקב, ששני שליש ממנו בבעלות יקבי רמת הגולן ושליש בבעלות קיבוץ יראון, מייצר 13 סוגי יינות ומייצא כרבע מתוצרתו לחו"ל, וכל זה נעשה על ידי צוות של 16 איש, כולל המנכ"ל.

לאחרונה הסתיימה בניית אגף נוסף ביקב והוא מרתף החביות החדש. גיל ועדיה, ממשרד האדריכלים וינשטיין-ועדיה, הציג בפנינו מצגת ובה ראינו את שלבי התכנון והבניה של המרתף החדש שהמיוחד שבו הוא דווקא חיצוניותו. המרתף שקוע כשבעה מטרים מתחת לפני הקרקע וקירותיו החיצוניים הנם בטון חשוף וציפוי של אבן גיר לא מעובדת. גג המרתף משתלב עם הנוף בסביבה, הוא מכוסה באדמה והכוונה היא שהוא יתכסה בצמחיה טבעית עונתית כמו סביבתו – בקיץ הוא יהיה יבש ובחורף הוא יצמיח צמחיה ירוקה. מסביר גיל ועדיה: "האסטרטגיה האדריכלית היא להציב את המבנה החדש בהרמוניה עם הטבע. הוא נטמע בתוך הסביבה הטבעית ומוסיף לה משלו ביצירת גג ירוק חי."

כדי להגיע לביטוי טוב של המקום 'ולהכניס אותו אל הבקבוק' מעדיף היינן מיכה ועדיה לעבוד עם בלנדים. "כאשר אני מתחיל את התהליך אני בדרך כלל לא רואה לגמרי לאן זה הולך", הוא מסביר, "כאשר אני מקבל את היינות ומתחיל להתעסק בערבוב מתאפשרת יותר יצירה. מאחר והיינות יושבים בחבית 16 חודשים יש לי המון הזדמנויות לבחור את החביות שיגיעו אל היינות האלו. אני טועם את החביות אחת לחודשיים ומכין ערבובים ניסיוניים. כך אני מחליט על הכיוון ולאט לאט האפשרויות מצטמצמות והיין נעשה יותר ויותר מדויק. זוהי חוויה מדליקה. אתה גם עובר עם היין תהליך כי הוא משתנה בדרך ולאט לאט אתה רואה איך הוא ייראה בסוף התהליך."

הרי גליל, אביבים 2008
בלנד של 75% ויונייה ו-25% שרדונה. זוהי השנה השלישית שיין זה יוצא לשוק. בבציר 2006 היה ההרכב דומה (74% ו-26% בהתאמה) ואילו בבציר הקודם, 2007, חלקו של הויונייה היה נמוך יותר – 69% בלבד. כך או כך מי שמוביל את אופי היין הוא הויונייה. זהו יין בצבע צהוב, משהו ביו זהב לשמפניה. באף שפע של ריחות נעימים ומתוקים אך בפה היין יבש ומעט מריר. אחרי שהחיך מתרגל מופיעה מתיקות קלה ונעימה. היין תסס בחביות עץ אלון צרפתי חדשות והתיישן על משקעי השמרים במשך תשעה חודשים. ליין עוצמות גבוהות ורמת אלכוהול של 15% כך שהוא מתאים מאוד למאכלים עשירים ועתירי רטבים. "היין יכול לעמוד בזה", כמו שאומר היינן מיכה ועדיה. מחיר היין 77 ש'.

הרי גליל, מירון 2008
בלנד המורכב מ- 69% סירה, 21% פטי ורדו ו-10% קברנה סוביניון. גם היין הזה יוצא בפעם השלישית ומה שבעיקר השתנה בו הפעם זה היחס בין הסירה לפטי וורדו. בעוד שבשני הבצירים הקודמים היה ביין כ-80% סירה והיתר קברנה ופטי וורדו בחלוקה בערך שווה, הפעם הוכפל חלקו של הפטי וורדו על חשבון הסירה. את תרומתו של כל זן לבלנד מסביר מיכה ועידה: "הסירה הוא לב היין והוא מביא עימו גם אדמתיות וגם פרי חד, הפטי וורדו מוסיף תיבול והקברנה מעניק ליין את הגוף." ליין צבע אדום-סגול כהה והוא בעל ריחות מאופקים של פירות אדומים בשלים. בפה שלל טעמים ומירקם קטיפתי נעים מאוד לחיך. בלגימה שנייה ושלישית היין עוד נעשה טעים יותר ויותר. 16 חודשים שהה היין בחביות עץ ותכולת האלכוהול שבו 15%, כל זה עושה אותו ליין שמתאים מאוד למאכלים כבדים ועשירי טעמים. מחיר היין 99 ש'.

הרי גליל, יראון 2008
זהו יין הדגל של היקב מאז ומתמיד ולטעמי הוא שינה את פניו במשך השנים לחלוטין. בשלושת השנים הראשונות (2000-2002) היה זה בלנד של קברנה ומרלו בלבד. בבציר 2003 הצטרף הסירה לבלנד ומאז ההרכב משתנה באופן לא עקבי כאשר הזנים מתחלפים משנת בציר אחת לשנייה. ההרכב הפעם: 48% קברנה סוביניון, 33% מרלו, 10% קברנה פרנק ו-9% פטי וורדו. אומר מיכה ועדיה: "כשאני מכין יין מבציר מסוים בדרך כלל אני לא זוכר מה היה ההרכב בשנים קודמות. הפעם הוצאתי את הסירה שהיה בשנים האחרונות, החזרתי את הפטי וורדו שהיה בבציר 2005 והוספתי קברנה פרנק שלא היה בשנים קודמות. כאשר טעמתי את היין שאלתי את עצמי 'מי המופרע (…) שהכין את הדבר הזה?' אבל לבסוף הגעתי למסקנה שזה הדבר הנכון."

יש להקדים ולומר שהיראון 2008 הוא יין מאוד טעים. צבעו אדום כהה, נוטה שלחור. באף שפע של ריחות פרי בשל, גוף מלא והמון טעם. אבל, לטעמי האישי, זה לא היראון של פעם. היראון של השנים הראשונות, ללא קשר מי היה היינן, היה הפתעה לחובבי היין של אותה התקופה. קיבלנו אז יין עולם ישן עשוי היטב שהזכיר לנו יין מעולמות רחוקים ובמחיר נמוך במיוחד. חוששני שאני בדעת מיעוט אבל אני חושב שרצוי מאוד שיינן ישמר סגנון של יין מוביל מכיוון שכך נוצרת מסורת. אבל מי אני שאקבע, העובדה היא שהיראון ממשיך להיות יין אהוב ומבוקש, ללא קשר עם הרכבו, מכיוון שהוא תמיד איכותי. מחיר: 106 ש'.

לסיכום, יינות 2008 של יקב הרי גליל משקפים את המיטב שביקב. האביבים 2008 הוא יין לבן איכותי במחיר נוח, מומלץ לפתוח איתו כל ארוחה. המירון 2008 הוא יין טעים מאוד ומתאים אף הוא לליווי ארוחות או ללגימה סתם ככה בכיף. והיראון 2008 – יין עשוי היטב מזנים בורדולזיים במחיר מאוד נוח, שלמרות הגעגועים ליראון של 'פעם' אהבתי אותו מאוד.