תערוכה מיוחדת לכבוד 100 שנה לשחרור ראשון-לציון

09/12/2017
על ידי כוחות אנזא"ק ולהצהרת בלפור המשך »

מוזאון ראשון-לציון מציג את תערוכת – "שחרור בשורה ותקווה"

המהלך הצבאי של כיבוש הארץ על ידי הצבא הבריטי וכוחות אנזא"ק (גיסות הצבא האוסטרליים והניו זילנדיים)  יחד עם המהלך הפוליטי של מתן "הצהרת בלפור" בלונדון (2 נובמבר 1917), הניחו יסוד של ממש להגשמת החזון בן 2000 השנים לשיבת עם ישראל אל מולדתו ההיסטורית ולהקמת מדינת ישראל. חזון זה עמד בבסיס הקמתה של המושבה ראשון לציון בשנת 1882.

בתאריך 14 בנובמבר 1917 נערך בסמוך למושבה ראשון-לציון "קרב עיון קרא" בין כוחות אנזא"ק ובין הארמיה השמינית של צבא האימפריה העות'מאנית. כוחות אנזא"ק  שעלו מדרום, הביסו את הצבא העות'מאני ובכך נפתחה עבורם הדרך לכיבוש העיר יפו כעבור יומיים.
קרב "עיון קרא" הנו בעל חשיבות מיוחדת שכן בפעם הראשונה פיקדו עליו קציני אנזא"ק ולא קצינים בריטיים, כנהוג. בנוסף, היה הקרב יוצא דופן  במהלכו ובאסטרטגיה שלו בשל היותו "קרב בתנועה" ולא קרב לאורך חזית רחבה כמקובל באותם ימים.

עם תבוסת התורכים וסיום הקרב, נכנסו חיילי אנזא"ק אל המושבה ראשון-לציון והתקבלו בהתרגשות ובשמחה רבה. יחד עם שחרור המושבה מעול התורכים הביאו אליה מפקדי אנזא"ק את הבשורה הגדולה של "הצהרת בלפור".

התערוכה, המוצגת במוזיאון ראשון, מציגה את ראשון-לציון  כמקרה בוחן של מושבה עברית בארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה ומשלבת מוצגים היסטוריים ואמנות.

מקום מרכזי בתערוכה מוקדש לקרב עיון קרא, לשחרור ראשון-לציון על ידי כוחות אנזא"ק ולמערכת היחסים הייחודית שרקמו עם אנשי המושבה. ברשות המוזיאון תצלומים ומסמכים היסטוריים נדירים וכן מוצגים מרתקים משדה הקרב של עיון קרא. ב
בתערוכה מוצגים  גם צילומים של צלמים צבאיים שהתקבלו ממוזיאונים ידועים בעולם כמו ה-Australian War Memorial (אנדרטת ומוזיאון המלחמה של אוסטרליה, קנברה, אוסטרליה) וה- Imperial War Museum (מוזיאון המלחמה הבריטי, לונדון) .
הצלמים הצבאיים צילמו הן את החיילים והן את המושבה ואנשיה.

הפרק האחרון בתערוכה מציג את בני ראשון-לציון בשורות הצבא הבריטי כולל הצבא האוסטרלי והגדודים העבריים.

הפרק האמנותי בתערוכה מורכב מארבע עבודות גדולות של רבקה הולדן, שסבה לחם בראשון בכוחות אנזא"ק, ומתארות את חוויות הקרב.

התערוכה כולה מוצגת  בעברית ובאנגלית. במוזאון פועל צוות מדריכים מיומן הדובר את השפה האנגלית. זמן הביקור במוזאון ראשון ובתערוכה: כשעה וחצי עד שעתיים.           
 למוזיאון חצר גדולה ומרשימה. ניתן להקצות מקום נאה לאירוח וארוחת ערב עבור משתתפי הסיור.         
עוד פרטים בטלפון 03-9598862-90                                                                 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.