שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

המהדורה המוגבלת של יקב תבור

כתב וצילם: אבי הלוי
סדרת הדגל החדשה של יקב תבור, סדרת ה- Edition Limited, היא בהמשך למיתוג החדש של יינות היקב

 21/08/2011

 כתב וצילם: אבי הלוי

אחד הסממנים לכך שיין הוא יצירת אמנות, לפחות בעיני מי שמכין אותו, הוא העובדה שיצרני יינות מסוימים מוסיפים לשם של היין שלהם את המילים 'Limited Edition'. המושג 'מהדורה מוגבלת' שלעצמו משדר יוקרה ומרמז לקונה הפוטנציאלי שהוא עתיד להיות אחד מיחידי סגולה שהצליחו לשים את ידם על משהו שמעתה יהיה רק לו ולעוד כמה ברי מזל כמוהו… אנו רואים זאת בשעונים, מותגי אופנה, רכבים יוקרתיים, מוצרי ספורט וכן, מסתבר שגם יין הוא מוצר יוקרה היוצא לעיתים במהדורה מוגבלת. הראשונים בארץ להשתמש בשם Limited Edition ביין היו יקבי כרמל וכעת מצטרף אליהם יקב תבור. יש להניח שהמושג הזה, שלאיש אין חזקה עליו והוא אינו שונה במעמדו ממונחים כמו 'Special Reserve' או 'Special Selection' וכד' – יאומץ בעתיד גם על ידי יקבים נוספים.צילם אבי הלוי

 סדרת הדגל החדשה של יקב תבור, סדרת ה- Edition Limited, באה לעולם בהמשך למהלך המיתוג החדש של יינות היקב שהחל לפני כמה חודשים. במסגרת מהלך זה הבטיחו אנשי היקב כי המיתוג החדש יכלול "שפה תקשורתית המתכתבת עם הצרכן בפתיחות, בהירות ואותנטיות". ואכן, בשמות יינות סדרת 'Limited Edition' יש משהו מן האמור לעיל. אם ניקח לדוגמא את אחד משני היינות שנעסוק בהם בכתבה זו, ה- Limited Edition 1/13,000 אנו אמורים לדעת מיד שמדובר ביין שיצא במהדורה מוגבלת שיש בה 'רק' 13,000 בקבוקים. כך גם לגבי ה- LE 1/6,000 וכן הלאה לגבי יינות נוספים העתידים לצאת בסדרה זו. לגבי הרכבו של היין, כאן כבר צריך להשקיע עוד קצת מאמץ ולקרוא את התווית האחורית שעל הבקבוק…

את אירוע השקת סדרת ה- Limited Edition של יקב תבור פתח אורן סלע, מנכ"ל היקב, שהודה קודם כל לאנשי היקב שנכחו באירוע: אריה נשר היינן, מיכל אקרמן האגרונומית וצוות השיווק של היקב. סלע הסביר שמה שמאפיין את יינות הסדרה החדשה הוא שהיין מיוצר מחלקות ספציפיות שאותרו במהלך השנים והוחלט לטפח אותם מעבר לחלקות הרגילות שאתן עובד היקב. מדובר בחלקות קטנות שגודלן בין 10 ל-20 דונם. "מכך נגזר", מסביר סלע, "שכמות היין מכל סוג היא מוגבלת, ועומדת על כמה אלפי בקבוקים". שמות היינות, כאמור, נגזרים מכמות הבקבוקים שבוקבקו מכל יין וכך מהיין ששמו LE 1/13,000 נוצרו 13,000 בקבוקים, ומה- LE 1/6,000 נוצרו 6,000 בקבוקים. כמקובל המהדורות מוגבלות כל בקבוק בסדרה ממוספר.

"דרך ארוכה עברנו עם היינות האלו ונדרשה לכך הרבה סבלנות" אומר סלע ומסביר: "סבלנות, כי היינות האלו, שהם מבציר 2006, שהו תקופה ארוכה ביקב בטרם שוחררו לשוק. ה- LE 1/13,000 שהה 18 חודשים בחביות עץ ועוד 3 שנים בבקבוקים ואילו ה- LE 1/6,000 התיישן 24 חודשים בחביות עץ ועוד 3 שנים בבקבוקים. בדקנו כל שנה את היינות עד שהרגשנו שהם נותנים את מה שרצינו שיתנו מבחינת הארומות והטעמים. היה צורך בהרבה סבלנות כי חיכינו שנה מעבר למה שהיה מקובל ביקב עד עתה". עוד הסביר סלע שסדרת LE באה במקום סדרת מסחה: "הסדרה נולדה מתוך הצורך שראינו להרחיב את סדרת הפרימיום של היקב לכמה יינות. יש ביקוש מצד הלקוחות ליותר ויותר יינות פרימיום ואנו רואים צמיחה הולכת וגדלה בנישה הזו".

מחירי היינות, לדעת כותב כתבה זו, מפתיעים לטובה. לנוכח איכות היינות, ונדבר על כך בהמשך, וכן בתור סדרת פרימיום המהווה את סדרת הדגל, ובודאי לאור מה שמתרחש היום בענף, יכול היה היקב לתמחר את היינות האלו בקלות במחירים הנעים בין 150 ל- 200 ש' אבל לא. מחיר המדף של ה- LE 1/13,000 הוא 100 ש' ומחירו של ה- LE 1/6,000 הוא 140 ש'. "תמחור הסדרה נגזר מההשקעה ביינות ומכמות הבקבוקים שיוצאים מכל יין", מסביר סלע ומוסיף: "באמתחתנו יינות נוספים בסדרה זו, מבציר 2007, וכן שני יינות מבציר 2008. כרגע מדובר בבלנדים אבל אנו לא מגבילים את היינן שלנו וייתכן שיהיו בעתיד גם יינות זניים בסדרה. בשנים האחרונות היקב נטע זנים חדשים והסדרה תהווה פלטפורמה להוציא את המיטב מזנים אלו".

על הכרמים שמהם הגיעו הענבים לייצור היינות דיברה האגרונומית של היקב, מיכל אקרמן. אקרמן, בוגרת הפקולטה לחקלאות ברחובות ותואר שני במכון וולקני, השתלמה בכרמים בדרום אפריקה והייתה כמה שנים האגרונומית של יקבי ברקן. "הזנים שמרכיבים את היינות גדלים בחלקות ייחודיות ברמות נפתלי ובעמק קדש", מסבירה מיכל אקרמן ומוסיפה: "מיקרו האקלים במקומות אלו מאוד ייחודי עם טמפרטורות נמוכות במיוחד. החלקות של הקברנה והשיראז מבודדות ומאוד מאוזנות. אנו משערים שהן יושבות מעל מעין תת קרקעי מכיוון שאנו לא משקים אותן כלל. בנוסף, בציר 2006 היה איכותי במיוחד וכבר כשהגיעו הענבים ליקב היינן שלנו שם לב שמדובר בחומר גלם טוב במיוחד", דברי מיכל אקרמן, אגרונומית יקב תבור.

אריה נשר, היינן של יקב תבור הוא יינן בעל ותק של כשלושים שנה. הוא החל את דרכו המקצועית עוד ברוסיה ארץ מולדתו וכשעלה לארץ לפני כעשרים שנה עבד בכמה יקבים לפני שהגיע ליקב תבור. נשר הסביר שהכוונה שעמדה לנגד עיניו בהכנת יינות ה- LE היא הרצון לצאת קצת מה- "Main Stream" של היינות הישראלים, כלשונו. "רציתי משהו שונה מהמון חוזק, המון עץ והמון עוצמה. רציתי לעשות יינות עם ניואנסים קלים ולא בלוקבאסטרים". עוד סיפר שה- LE 1/6,000 עשוי רק מה- Free Run והענבים לא עברו כבישה אחרי התסיסה. היין התיישן בשנה הראשונה בחביות קטנות, בנות 225 ליטר ובשנה השנייה בחביות גדולות של 2,000 ליטר."ביקבקנו את היין וכל שנה עמדתי בלחצים ולא הסכמתי להוציא את היין. כעת הגיע הזמן להוציאו וליהנות ממנו."

תבור לימיטד אדישן, 1/13,000 בציר 2006
בלנד של 70% קברנה סוביניון ו- 30% שיראז. הענבים, כפי שנאמר, מגיעים מחלקות כרם ותיקות ברמות נפתלי. ליין צבע אדום רובי בוהק ויפה. באף ריח מעורב של פרי שחור בשל ופרי אדום צעיר גם יחד עם מעט עץ ותבלינים ברקע. המגע הראשוני עם החיך נותן תחושה של יין כביכול צעיר, מתובלן וטאניני אלא שטעמים אלו מתעדנים בלגימות השנייה והשלישית ואלו שבאות לאחריהן. היין אינו מורכב מדי אך הוא בהחלט טעים ומהנה. הגוף, משהו שבין בינוני למלא והאלכוהול, שעומד על רמה של 14%, אינו מורגש יותר מדי. ליין טעם שיורי ארוך ונעים ומזמין אותך ללגום מן היין שוב ושוב. החספוס הקל של היין עושה אותו מתאים למאכלים עסיסיים כגון בשרים ברוטב, בשר עסיסי בתנור או על האש וגבינות שמנות. מחיר המדף המומלץ על ידי היקב ליין זה:119 ש'.

תבור לימיטד אדישן, 1/6,000 בציר 2006
בלנד של 60% קברנה סוביניון ו- 40% מרלו. הענבים מגיעים מעמק קֶדֶש הסמוך לרמות נפתלי. יש ביין הזה את כל מה שהיינן אריה נשר התכוון אליו מבחינת עידון ואלגנטיות. צבע היין אדו כהה, כמעט שחור. באף היין הזה יותר מאופק מאחיו הקברנה-שיראז אבל בפה הוא הרבה יותר נדיב, מורכב ומציג קשת טעמים רחבה. בכל לגימה מתגלים עוד ועוד טעמים, מפרי שחור בשל ועד אדמה ועור וכל מה שיש ביינות צרפתיים המוכרים לנו מבורדו. הגוף מלא והטעם השיורי נעים, ארוך וממושך. רמת האלכוהול ביין הזה עוד פחות מורגשת מקודמו, אולי בגלל היותה 13.8% בלבד. היין האלגנטי הזה זקוק למאכלים שלא יאפילו עליו מבחינת עוצמת הטעמים: עוף, דג וגבינות עדינות ריח וטעם. מחיר המדף המומלץ על ידי היקב ליין זה: 159 ש'.

סיכום
שני היינות האלו הם לדעתי רק יריית הפתיחה של הסדרה. אורן סלע, המנכ"ל יותר מרמז שיהיו עוד בלנדים בסדרה ואולי אף יינות זניים. יש לקוות שגם בעתיד יהיו אלו יינות מיוחדים מכרמים ותיקים ובאיכות גבוהה. אהבתי יותר את ה- 6,000 (שם מקוצר…) אך גם ה- 13,000 בסדר גמור. המחירים, שוב –לדעתי, אטרקטיביים ואני מנחש שה- 6,000 יגמר מהר ומחירו בחנויות יאמיר. רוצו לקנות.

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות