שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

נחמת שותים ביקב כפיר

כתב וצילם: אבי הלוי
היה זה עניין של זמן עד שנושא קבוצות הרכישה יגיע גם אל תחום היין. ביקור ביקב כפיר עם 'נחמת שותים'.

  היה זה עניין של זמן עד שנושא קבוצות הרכישה, מושג מוכר מעולם הנדל"ן, יגיע גם אל תחום היין. ובעצם מדוע לא? כמו שבשוק הדירות אזרחים הופכים ליזמים, בונים לבד ובוחרים מי יהיו שכניהם כך זה יכול לעבוד בשוק היינות. עם האמרת מחירי היינות הישראליים, לעיתים מעבר לכל פרופורציה, החלו לפעול, לרוב בסתר, קבוצות חובבי יין במגמה לאתר יינות טובים ששווה להשקיע ברכישת כמות גדולה מהם ובמחיר מיוחד. זה עובד כך: נציג הקבוצה סוגר עסקה עם בעל יקב, בדרך כלל יקב בוטיק קטן, על תכולה של חבית שלמה או כמות משמעותית של ארגזי יין במחיר נמוך ואטרקטיבי. חברי הקבוצה מחלקים ביניהם את הבקבוקים ומקבלים יין במחיר מצוין, בעל היקב מוכר כמות גדולה בבת אחת, חוסך בהוצאות שיווק, הובלה וכד', וכולם מרוצים.צילם אבי הלוי

 אחת הקבוצות נקראת בשם 'נחמת שותים' והקים אותה מיודענו חובב היין צביקה אמיתי. אמיתי, תושב מבשרת, הוא איש ביטוח ותיק מלא רעיונות כרימון. היין שימש אותו כעיסוק בעבר הרחוק עת היה נציג מכירות של יינות סגל והוא חזר אל נושא היין בשנת 2003 כאשר התחבר לקבוצת משקיעים שהקימו את יקב זמורה בבית זית. חמש שנים פעל היקב ובשנת 2008 חדל לפעול, מסיבות השמורות עם המשקיעים, וכל ציודו הועמד למכירה. לפני כמה חודשים הקים את קבוצת 'נחמת שותים' וכבר עשה כמה עסקאות אטרקטיביות לחברי הקבוצה, והאחרונה שבהן הייתה רכישה קבוצתית של אחד מיינות יקב כפיר, עליו נדבר בהמשך. ביום מסירת היין הצטרפתי אל אנשי הקבוצה בביקורם ביקב כפיר בקרית מלאכי.

יקב כפיר החל את דרכו בשנת 2003 בגן יבנה תחת השם 'גפן אדרת'. מאיר כפיר, איש היי טק, ואשתו ריטה הכימאית, שניהם בוגרי קורס עשיית יין ביקב שורק, ייצרו יינות במרתף ביתם להנאתם ולהנאת חבריהם. התוצאות היו טובות והיקב הקטנטן התפתח במהירות תוך שהוא מחליף את שמו ליקב כפיר. היקב פעל כמה שנים בגן יבנה ולפני כשנה וחצי עבר לאזור התעשייה בקרית מלאכי. מתחם היקב כולל מרכז מבקרים ובו מעדנייה ובר יין. בצמוד נמצאים מתקני הייצור וחדר חביות, כל זה על שטח של כ-170 מ"ר. המבקר במקום יכול לטעום ממבחר יינות יקב כפיר וליהנות ממטעמי המעדנייה.

כאמור, הצטרפתי אל צביקה אמיתי ואנשי קבוצת 'נחמת שותים' בביקורם ביקב בקרית מלאכי באחד מימי שישי. בטרם התחלתי בטעימת היינות קיבלתי הסבר ממאיר כפיר על אופן חלוקת הסדרות של יינותיו. המיתוג של היקב מציב את היינות בחלוקה לארבע תוויות. שתי תוויות ממסכים, תווית זנית אדומה ותווית לבנה. לייצוג התוויות נבחרו שמות שלקוחים ממשפחת הפנתרים שהכפיר משתייך אליהם, כמו לייגר המייצג את התווית הגבוהה של היקב, ליאופון המייצג את התווית השנייה, ליאו מייצג את התווית ליינות הזניים ואונסיה מייצג את תווית היינות הלבנים. על מהות השמות נעמוד תוך כדי סקירת הטעימה.

אונסיה (Uncia) גווירצטרמינר 2010
אונסיה הוא שמו הלטיני של נמר השלג. מאיר כפיר בחר לקרוא לסדרת היינות הלבנים שלו תחת השם הזה. את ענבי הגווירצטרמינר להכנת היין הזה הוא מקבל מכפר יובל ומבנימינה. הגווירצטרמינר הזה הוא יין חצי יבש. באף הריחות הפרחוניים האופייניים לזן: יסמין, ליצ'י – ריח מאוד נעים. בפה מתיקות-חמיצות מאוזנים היטב והיין מאוד מאוד טעים ומרענן, במיוחד אם לוגמים ממנו ביום קיץ חם ומהביל… יופי של יין לפני, אחרי או במקום ארוחה…

אונסיה (Uncia) שרדונה 2005/6
שרדונה בסגנון האהוב עלי: גם עבר מלולקטית וגם שהה בחביות עץ. החביות, אגב, מעורבות, חלקן חדשות וחלקן ישנות. את הענבים בבציר 2005 הביא מאיר כפיר ממושב מטע ואילו ענבי ה- 2006 מגיעים מצובה. ליין צבע צהוב עמוק כאשר ה-2005 כהה ושמנוני יותר מן ה- 2006. לשניהם ריחות נעימים והם יבשים לחלוטין מה שעושה את היינות האלו כמתאימים מאוד לאוכל, מכל הסוגים, אפילו בשרים ברטבים עשירים. בסך הכל מדובר בשרדונה בעל גוף מלא ועשיר עם טעם שיורי ארוך ונעים. מן ה- 2005 נשארו ביקב בקבוקים בודדים, מומלץ מאוד לאוהבי שרדונה.

ליאו (Leo) ברברה 2005/6
ליאו הוא למעשה שמו הלטיני של האריה (Panthera leo) ותחת השם הזה מתרכזים היינות האדומים הזניים של יקב כפיר. כעת במלאי ליאו ברברה 2005/2006 ובעתיד יצאו לשוק ליאו מרלו 2008 וליאו קברנה סוביניון 2008. לא טעמתי בביקור הנוכחי את הברברה אך על פי נתוני היקב מדובר בבלנד יוצא דופן של 86% ברברה מכפר יובל, 10% קברנה סוביניון ממושב בני ראם בשפלה ו-4% מרלו ממושב שחר בחבל יואב. היין מתואר כבעל חמיצות מרעננת, פרי יער אדום ואף פרחוני. כעת במלאי ביקב ברברה מהשנים 2005 ו- 2006.

ליאופון (Leopon) מרלו-קברנה-סירה 2006
הליאופון הוא הכלאה של נמר ולביאה והתוצאה היא בעל חיים המשלב את התכונות של שניהם. בשם הזה בחר יקב כפיר לכנות את סדרת הבלנדים הפחות 'כוחנית' של היקב (על סדרת הבלנדים ה-'כוחניים ' יותר ראה בהמשך את הקטע העוסק ב- 'לייגר'). הליאופון מרלו-קברנה-סירה מוכר לידידי יקב כפיר בשם אביחי. בביקורי לא טעמתי את היין אבל על פי נתוני היקב זהו בלנד של 64% מרלו, 24% קברנה סוביניון ו-12% סירה. היין מתואר כיין אלגנטי בעל גוף בינוני עם טעם שיורי נעים ומתמשך. זהו אגב, היין שקבוצת 'נחמת שותים' רכשה במרוכז. המחיר האטרקטיבי של 42 ש' במקום 75 ש' ניתן לחברי הקבוצה מכיוון שהקבוצה רכשה את כל הכמות שהייתה מיין זה ביקב, כמה מאות בקבוקים. בתוך הקבוצה התחייבו החברים לרכוש, כל אחד, לפחות 24 בקבוקים.

לייגר (Liger) סירה – פטיט סירה 2005/6
הלייגר הוא הכלאה של אריה וטיגריס והתוצאה היא בעל חיים גדול וחזק משניהם גם יחד. כך מבטא יקב כפיר בלנדים עוצמתיים ומורכבים הנכללים בסדרה זו. היקב מציע כעת לייגר סירה – פטיט סירה מבצירים 2005 ו- 2006 וכן בלנד נוסף, לייגר קברנה-מרלו-סירה מבציר 2007. בביקורי טעמתי את הלייגר סירה – פטיט סירה משני הבצירים ונהניתי מאוד. זהו בלנד עוצמתי של שני הזנים ביחס של שני שליש ושליש לטובת הסירה. ענבי הסירה מגיעים מכפר יובל בגליל העליון וענבי הפטיט סירה מגבעת ישעיהו שבעמק האלה. ליין צבע אדום-שחור ובאף ריחות מעורבים של פרי בשל ופרי צעיר גם יחד. המפגש של היין עם החיך מסב הנאה רבה – היין מאוד טעים אבל לא מתחנף. יש לו גוף מלא וטעם שיורי ארוך ארוך שעושה לך לרצות להמשיך וללגום ללא סוף… יופי של יין.

סיכום
יקב כפיר, לטעמי, עולה על דרך מסודרת וממוסדת יותר מאשר בעבר. מבחר היינות שהיה פעם, עם השמות הרבים והמבלבלים מתחיל להתכנס למשהו שהצרכן מסוגל להבחין ולזכור: סדרה של לבנים, שלוש סדרות של אדומים וזהו, תודה לאל… נראה לי כי לאחר שנים רבות של עשייה מאיר כפיר מפסיק לעשות ניסיונות ומתכנס לפורטפוליו קבוע של יינות איכותיים. יחד עם זאת, בהכירי את האיש אני בטוח שעוד צפויות לנו הפתעות פה ושם…

באשר לקבוצת נחמת שותים, שמחתי לפגוש קבוצת אנשים שאינם מוכרים לנו מטעימות היין והירידים הרבים. אלו אוהבי יין שיודעים להעריך יין טוב במחיר אטרקטיבי והיה נעים לשהות בחברתם בבר היין של יקב כפיר. תודה לצביקה אמיתי שהזמין אותי להצטרף למפגש. לחיי יינות ישראל !

 

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות