שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

שורשים ב' של ויתקין

מאת: ישראל פרקר
שורשים זה משהו שמתחבר גם לשורשי הגפן וגם לשורשי משפחת אנשי יקב ויתקין.

 25/06/2011
 
מאת: ישראל פרקר

תמיד אני אומר לחברי שיין הוא לא סתם עוד איזה משקה לבן או אדום. מאחורי כל בקבוק מסתתר סיפור ארוך ומרתק של יוצרי היין והכרמים בהם גדלו הענבים מהם נעשה היין

ביקב ויתקין, היקב שחרט על דיגלו את בשורת "היין הישראלי", מובא הדבר בצורה הכי מוחשית שאפשר. לאחרונה נחנך יין הדגל שלהם, שורשים ב' מענבי בציר 2007.

שורשים מדוע? היין מוקדש לסבתא של שרונה בלוגולובסקי ואסף פז-סבתא חנה בלייברג לבית בוסקוביץ'.

אסף: "כשמצאנו את השם שורשים זה מאוד התחבר לנו לשורשים שלנו. שורשים זה משהו שמתחבר לנו גם לשורשי הגפן וגם לשורשי המשפחה הפרטית שלנו. אבל אם נלך קצת יותר אז השורשים הם שלנו, כאן בארץ. היין זה משהו שמאוד מחזיר אותנו לאדמה ומחזיר אותנו לארץ."

לי (כאחד שנולד במושב) ניראה תמיד שבני המושבים יותר קשורים מבני העיר לקרקע עליה גדלו ולכן זה ניראה הגיוני שאנשי יקב ויתקין, מכפר ויתקין שבעמק חפר, בחרו לקרוא ליין הדגל שלהם – שורשים. 

שורשים ב' 2007 מורכב מחמישה זני ענבים שניראה לי שרבים לא שמעו הרבה עליהם:
קריניאן, פטיט סירה, סירה, פטי ורדו ומעט קולומברד.
יוצרי היין ביקב ויתקין החלו מאז בציר 2002 להפנות את מירב המאמצים ותשומת הלב שלהם דווקא לזנים הותיקים הגדלים בארץ מזה עשרות שנים, תוך בחינת זנים חדשים שהתאקלמו בישראל לאחרונה ועדיין לא מימשו את פוטנציאל עצמם.

לקראת בציר החליטו בויתקין ליצור יין חדש שיכיל שילוב בין ישן לחדש: זנים ותיקים עם זנים חדשים. זאת בתמיכה של מיטב הטכנולוגיה הייננית בה מאובזר היקב, לצד שימוש בגישות יינניות של עולם ישן ,ייננות מעודנת ומאופקת המעניקה ביטוי למאפייני הזן ולמאפייני המקום. במהלך הבציר אותרו החלקות המתאימות, ובכל כרם נבחרה "הפינה המיועדת" ממנה נבצרו הענבים, הנבחרים, שהפכו לבסוף למרכיבי היין החדש.

מספרים אנשי היקב: "היות והענבים שהופרדו ליין זה הצטיינו בריכוז טעמים ובצבע ומבנה יוצאי דופן, הושם הדגש דווקא על איפוק ואלגנטיות בעת הייצור. התסיסה נעשתה בטמפרטורה קרה יחסית, ובשלב הסחיטה הופרד לטובת יין זה רק הנגר החופשי.
כמות קטנה של זן לבן- קולומברד, תססה עם ענבי הקריניאן. טכניקה זו אופיינית לאזור צפון עמק הרון, לטוסקנה ולעמק הבארוסה שבאוסטרליה ומטרתה לשפר את יציבות הצבע ולהעמיק את מורכבות הטעמים.
לאחר הסחיטה, בתום שיקוע קצר, עבר היין במהירות להתבגרות בחביות גדולות מעץ אלון צרפתי.

לאחר סיומו של הבציר, כשהיין נח בחביות קרוב לשנה, נבחרו שוב החביות שהצטיינו בעצמת הטעמים, בהרמוניה ובאלגנטיות מבין כלל החביות. הממסך הסופי נבנה והיין חזר להמשך התבגרות בחביות לשנה נוספת. לאחר סדרת טעימות שערכנו יכולנו להכריז בסיפוק: ויתקין שורשים 2007 לא נופל מאחיו הבכור שנוצר מענבי בציר 2006.
פילוסופיית יקב ויתקין דוגלת בהכנת יינות המאפיינים את אזורנו ואשר מביאים את מאפייני הטרואר דרך הניואנסים של כל זן. ביצירת "ויתקין שורשים" אנו שואפים ליצור יין שמצד אחד יבטא את הפוטנציאל של כל זן בנפרד, ומצד שני ייצור סינרגיה בין כל מרכיבי הממסך ליצירת יין שלם המתמצת את הפילוסופיה שלנו."

בטעימת היין ניתן היה לחוש מיד שבפה יש משהו ייחודי שאינו דומה לטעם המוכר של הקברנה סוביניון, המרלו או השיראז המוכרים לכל. היין בעל רעננות חדה, כמעט מינראלית, עם פירותיות אחרת מודגשת ומעט פרחוניות ברקע. היה ברור גם שכדי ליהנות מהיין יש לפתוח את הבקבוק מספר שעות לפני הלגימה. המהדרים הרוצים ליהנות עוד יותר, חייבים להתאזר בסבלנות ולהמתין מספר שנים עד לפתיחת הבקבוק.

מידע נוסף על היין שמחיר הבקבוק שלו, ארוז בקופסת עץ מהודרת, 250 ₪.