זן אחד. סדרה אחת. 3 סיפורים

28/05/2011
מאת: ישראל פרקר ואבי הלוי
שלושה יינות סירה חדשים שיוצרו מענבי בציר 2007 מכרמים שונים נחנכו ביקבי רמת הגולן.
המשך »

זן אחד. סדרה אחת. 3 סיפורים

  
 מאת: ישראל פרקר ואבי הלוי

 יקבי רמת הגולן מרחיבים את מגוון יינות כרם יחיד בסדרת "ירדן" היוקרתית, וחנכו בפעם הראשונה בתולדות היקב את ירדן סירה כרם יונתן 2007 . לצדו נחנכו עוד 2 יינות סירה חדשים מבציר 2007, שהוכתר זה מכבר כבציר ייחודי ויוצא דופן ביקבי רמת הגולן: ירדן סירה כרם מורדות אביטל 2007 וירדן סירה 2007.ויקטור שונפלד וענת לוי-צילם ישראל פרקר

"סירה זה זן מאוד כיפי אני חושב, זה מאוד נחמד שהוא מאוד ייחודי, בכל המשפחה של יינות אדומים ישראלים. הוא מאוד שונה מהזנים האחרים. אני אף פעם לא הכרתי מישהו שטעם מאחד מהסירות שלנו ולא אהב את זה. אבל למרות זה סירה זה לא ממש נתפס בשוק הישראלי וזה קצת שאלה למה." כך אמר ויקטור שונפלד, היינן הראשי של יקבי רמת הגולן, כשהציג את היינות בפני כתבי יין.

"מזה שנים רבות אנו לומדים לעומק את תנאי הגידול שלנו, את "הטרואר" של רמת הגולן. ככל שאנו למדים ומתנסים, אנו מבינים יותר ויותר עד כמה אזור הגידול הזה שלנו מיוחד ומפליא. אין שום מקום אחר בעולם אשר חולק את השילוב הייחודי שלנו – של קו הרוחב, הגובה והאדמות הוולקניות היפהפיות של רמת הגולן. זהו מקום מיוחד. ללא ספק. והמטרה שלנו, היא לייצר יינות שישקפו ויביאו לידי ביטוי את המקום המיוחד הזה."

"זן הסירה האציל", מוסיף שונפלד, "שננטע לראשונה על ידי יקבי רמת הגולן בשנת 1996, התאקלם בצורה יוצאת דופן בגולן ומייצג נאמנה את המקום הייחודי של רמת הגולן, כאזור גידול יין. אזור ממנו נשאבת ההשראה והיצירתיות, ובזכותו מפיק היקב יינות איכות משובחים בסטנדרטים בינלאומיים".

אבי הלוי טעם את היינות החדשים ולהלן התרשמותו:

ירדן סירה 2007
למרות היותו חד זני, זהו בלנד של יינות סירה שהופקו מכרמים שונים בצפון ומרכז רמת הגולן. ליין צבע אדום חימר המזכיר רעפים אדומות. באף איפוק מסוים אבל סיבוב נמרץ של היין בכוס מניב ריחות של פרי אדום שחור מתובלן הגורמים לדגדוג קל באף כאילו מריחים פלפל שחור… בפה טעמים בשלים אבל החמיצות הטובה מושכת לכיוון הפרי הצעיר. הטאנינים רכים ונוחים. יין מתובלן וטעים עם גוף למעלה מבינוני וסיומת נעימה ומהנה.

ירדן סירה כרם יונתן 2007
כרם יונתן ממוקם במרכז רמת הגולן בגובה של כ-600 מטר מעל פני הים. הכרם משתרע על מדרונות משני צידיו של גיא שעובר במרכזו ונטועים בו, פרט לסירה גם זנים נוספים. האדמה הבזלתית במקום ביחד עם הגובה ומיקרו האקלים המקומי מפיקים פרי טוב במיוחד המצדיק, לדעת יינני היקב הפקת יינות כרם יחיד. ליין צבע אדום כהה עם שוליים הנוטים לסגול. האף יותר נדיב מהירדן סירה ה'רגיל' אבל עדיין מאופק. בפה יש תחושה שטעמי התבלינים והטאנינים מורגשים יותר. עוצמת הפרי מתמודדת יפה עם רמת האלכוהול הגבוהה ועם העץ שברקע. לטעמי יין שצריך להתיישב ולנוח שנה שנתיים. מי שבכל זאת רוצה ללגום אותו כעת צריך לפתוח את היין שעתיים קודם לכן או לצרפו לבשרים על האש.

ירדן סירה כרם מורדות אביטל 2007
כרם מורדות אביטל נמצא בצפון רמת הגולן בגובה כ-900 מטר . בצבע של היין שולטים יותר הגוונים האדומים. באף פרץ ניחוחות של פירות אדומים לא בשלים מדי. בפה טעמים נעימים של פירות עסיסיים עם תבלון קל ביחס ליינות הקודמים. עוצמת הפרי גבוהה ומאזנת היטב את העץ שברקע. גוף בינוני עד מלא. טאנינים עדינים. טעם שיורי טעים וממושך. אהבתי את היין הזה יותר משני האחרים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *