שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור בכותל הקטן

בעיר העתיקה בירושלים

ישראל פרקר
שמעתם על הכותל הקטן, בעיר העתיקה בירושלים?
אני שמעתי עליו רק יום כשביקרתי ברחבתו, עם דן בירן, מורה דרך ויועץ לתיירות יין.

הכותל הקטן הוא קטע קטן מקיר התמך המערבי של הר הבית מתקופת בית שני, 175 מטרים צפונית לרחבת הכותל המערבי, ובצמוד לשער הברזל. הוא המשכו של הכותל המערבי הידוע לכולנו. הכותל הקטן הוא המקום השני מחוץ להר הבית עצמו מבחינת קרבתו לקודש הקודשים, בו יכולים יהודים להתפלל (במנהרות הכותל נמצא המקום הקרוב ביותר, מול מקומו המשוער של קודש הקודשים).

הכותל הקטן נמוך מהכותל המערבי, מפני שמרבית גובהו מכוסה בעפר. רק שתי שורות מגובהו החשוף הן מבנייה הרודיאנית (בכותל המערבי ישנן 12 שורות).
דרך שער הברזל שלידו מתאפשרת הצצה אל תוך הר הבית. רחבת הכותל הקטן היא סמטה צרה ברוחב של כ-4 מטר הפונה צפונה מרחוב שער הברזל.
כמו בכותל "הגדול", מתפללים רבים נוהגים להטמין פתקים עם בקשות בין אבני הכותל הקטן.
מתפללים יהודים מגיעים לכותל הקטן לאורך כל השנה, ובעיקר בשבתות ובמועדי ישראל. תלמידי ישיבת עטרת כהנים מתפללים בכל שבת תפילת מנחה במקום. תלמידי ישיבת הכותל מתפללים במקום תפילת מנחה בשאר ימות השבוע.
מתברר שלמרות ניסיונות חוזרים ונשנים של גופים שונים, לא הכריזה המדינה על המקום כעל מקום קדוש לפי חוק השמירה על המקומות הקדושים, והמקום נמצא בפיקוח משטרתי ולא תחת פיקוחו של רב הכותל. הכותל הקטן מהווה למעשה חלק מהכותל המערבי שהוכרז כמקום קדוש.
וגם יקב (איך לא?) קשור לאזור:
הרב מרדכי אברהם גלינא (שור) שהיה חסיד רוז'ין, עלה ) בשנת 1847 מהעיר חמילניק שבאוקראינה והתיישב בירושלים. הוא כיהן כראש ישיבת תפארת ישראל, לפי ממצאי חוקרים. בנו, יצחק, הקים ב-1848 יקב בשם אשכול בסמוך לרחוב החנויות, ברובע המוסלמי. היקב שכן בתחילה במרתף ולאחר זמן נרכשה כל החצר. קירו המזרחי של המרתף היה המשכו של הכותל המערבי הגלוי בקטע המכוסה בבתי המוסלמים, שבינו לבין הכותל הקטן. בני המשפחה נהגו במרתף היקב מנהגי קדושה והחביות לא נשענו אל הכותל המקודש (הקיר המזרחי של היקב).
איך מגיעים לכותל הקטן?
יוצאים מרחבת הכותל (הגדול) דרך המנהרה המובילה לרחוב הגיא, לאחר כ-150 מ' פונים ימינה לרחוב שער הברזל, הולכים ברחוב כ-75 מ' עד לשער הברזל שבקצהו, שהוא אחד משעריו המערביים של הר הבית. לפני השער מצד שמאל נראה כניסה צרה המובילה לרחבת הכותל הקטן. [הכניסה משולטת בשלט ] עוברים במבוא הצר כ-5 מ' עד ומגיעים אל רחבת הכותל הקטן.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות