שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

שביל היין הגלילי

כתב וצילם: אבי הלוי
הגליל מבסס את מעמדו כאזור יין.
אבי הלוי השתתף במפגש הפתיחה
של אירועי 'בשביל היין' ביקב אדיר.

 14/05/2011
 
 כתב וצילם: אבי הלוי

מאז שהחל העידן החדש של תעשיית היינות הישראלים זוהה הגליל כאזור יין איכותי במיוחד. הגובה, האקלים הקריר והאדמה הטובה משכו אליהם את יצרני היין המעטיםצילם אבי הלוי של פעם ואלו יזמו נטיעות כרמי יין באזור. הכרמים הראשונים ניטעו ברמות נפתלי ובסמוך למושב כרם בן זמרה והם שמשו את היקבים הראשונים בארץ שפנו לעשיית יינות איכות בתחילת שנות השמונים. מאז ועד היום חל גידול עצום בענף היין בצפון, ניטעו עשרות אלפי דונם כרמים נוספים והוקמו עשרות יקבים. היינות המיוצרים על ידי יקבים אלו זוכים להערכה רבה וקוטפים מדליות ופרסים בתחרויות יין בארץ ובעולם.

בדומה להתאגדות אזורית אחרת בארץ, זו של יקבי שפלת יהודה והרי ירושלים, זיהו פרנסי הגליל והעוסקים בגידול ועשיית יין באזור את הפוטנציאל התיירותי הטמון בעיסוקם ולפני כשנה הוחל במיתוג סביבת פארק התעשייה דלתון כחבל ארץ המזוהה עם כרמים ויין. ארבע רשויות מוניציפאליות חברו למיזם: מרום הגליל, מבואות החרמון, צפת וגוש חלב. בסיוע של גופים ממשלתיים הרואים במיזם בסיס למינוף כלכלי של האזור חנכו ארבעת הרשויות לפני כשנה את "חבל כרמים" הכולל, כאמור, את הכרמים והיקבים ביישובים שמסביב לפארק דלתון.

 עדות להצלחת שיווק "חבל כרמים" כמותג תיירות יין היא העובדה שבחול המועד האחרון, פסח תשע"א, ביקרו באזור כחמשת אלפים איש אשר הגיעו ליקבים, טעמו ורכשו יינות וכן ביקרו באטרקציות תיירותיות נוספות הנמצאות באזור. במחצית השנייה של חודש זה, מאי 2011, יתקיימו בגליל ובגולן ובעמקים אירועי יין תחת הכותרת "בשביל היין". במסגרת אירועים אלו יתקיימו כנס יין, יריד יין, סיורים, מופעי תרבות וחוויות נוספות. היזמים הוציאו לאור חוברת מיוחדת המפרטת את האירועים וניתן לצפות בה דרך קישור באתרנו, אתר השער לעולם יינות ישראל. עבדכם השתתף במפגש הפתיחה של אירועי "בשביל היין" ובשורות הבאות יובאו רשמים מן האירוע.

מאות מתושבי הצפון נהרו החל משעות הערב המוקדמות אל המתחם של יקב 'אדיר' בפארק התעשייה דלתון. אנו, כתבי היין, הקדמנו מעט והתקבלנו במרכז המבקרים של יקב אדיר על ידי יוסי רוזנברג מבעלי היקב שהסביר שיקב אדיר ומחלבת אדיר הם תוצאה של שותפות שהחלה בשנות השבעים בין משפחות רוזנברג ואשכנזי ממושב כרם בן זמרה. בתחילה היו באזור רק גידולי מטעים נשירים שהעסיקו את התושבים בעיקר בעונת הקיץ. בסוף שנות השבעים הגיעו התושבים למסקנה שיש צורך בתעסוקה לא עונתית ובחרו בגידול עיזים לחליבה. חמישים משקים נכנסו לענף אבל רובם לא שרדו את המשבר הכלכלי ש/ל שנות השמונים. משפחות רוזנברג ואשכנזי הצליחו לשרוד את המשבר ומחלבת אדיר הפכה אחת הספקיות העיקריות של חלב עיזים למחלבות הגדולות בארץ.

במקביל החל מעבר הדרגתי מגידול נשירים לגידול גפנים. "באו ואמרו לנו שכדאי לנטוע גפנים מהזן קברנה סוביניון", מספר יוסי רוזנברג וממשיך: "אנחנו לא הבנו בזה ונטענו מה שנתנו לנו…". במשך הזמן הפכו ענבי אזור בן זמרה, אזור גבוה וקריר, לשם נרדף לענבי איכות וכמו במקרים רבים אחרים חשקו הכורמים, המשפחות רוזנברג ואשכנזי, ביקב קטן משלהם. היקב הלך והתפתח ובשנת 2005 הוחלט להפוך את היקב למקור הכנסה נוסף. כיום מייצר יקב אדיר כחמישים אלף בקבוקים בשנה ובכוונת הבעלים לצמוח ובתוך חמש שנים להגיע להיקף ייצור שנתי של מאה אלף בקבוקים.

ליקב אדיר יש כעת שלושה יינות: קברנה סוביניון, שיראז ובלנד בשם 'פלאטו' העשוי תערובת שרובה קברנה סוביניון (92%) ומיעוטה שיראז (8%). ה'פלאטו' מבציר 2005 התפרסם כאשר זיכה את יקב אדיר בארבעה פרסים במסגרת תחרות היינות הבינלאומית טרה-וינו 2008, לרבות מדליית זהב כפולה, היין הישראלי הטוב ביותר, יקב הבוטיק הישראלי הטוב ביותר והיין הטוב ביותר בקטגוריה של עד 50 דולר. השיראז 2009, הנחנך בימים אלו זכה עוד בטרם יצא לשוק, בתחרות בין לאומית חשובה בארה"ב, במקום הראשון מכל היינות הישראלים עם הציון הגבוה ביותר – 93. את השיראז 2009 טעמנו במרכז המבקרים והתרשמתי שאכן מדובר ביין טעים במיוחד, בעל ניחוחות פירות צעירים וטעמים מעט מתובלנים. צבע היין אדום דם וגופו בינוני עד מלא. הטאנינים בינוניים ונעימים למגע בחיך. הטעם השיורי ארוך, טעים ומתמשך זמן רב אחרי הבליעה. השיראז 2009 של יקב אדיר נמכר במרכז המבקרים ב-90 ש'.

לאחר שהייה של שעה קלה במרכז המבקרים, טעימת יינות ונגיסת חטיפי גבינה התכנס הקהל באולם האריזה של היקב שם הוקמה מבעוד מועד במה עליה תשיר ותלהיב עוד מעט את הקהל הזמרת והמרקידה עינת שרוף. גופים רבים שותפים למאמץ למתג את הגליל כאזור תיירות יין ונציגיהם הגיעו לאירוע לשאת דברים ולברך. סילבן שלום, המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל ולשיתוף פעולה אזורי, שנבצר ממנו להגיע לאירוע שלח את ברכתו (תקציר):

"ברצוני לברככם על הגעתכם לאירועי 'בשביל היין'. בשנים האחרונות נבנה ומתמקצע ענף היין בגליל ובגולן, אשר פורח ומהווה תחרות לענף היין במדינות רבות בעולם, אשר חלקן עוסקות בתחום מאות שנים. שתי מכללות הנמצאות בגליל ובגולן מציעות לציבור הסטודנטים לימודים לתואר בתחום היין. תעשיית היין באזור משגשגת ופורחת ואירועי היין המתקיימים החודש ממחישים את ייחודו של האזור גם בתחום זה. תחום הייננות מצטרף לנושאים רבים בהם עוסק המשרד לפיתוח הנגב והגליל על מנת להגשים את החזון של מעבר 600 אלף איש נוספים לנגב ולגליל בעשור הקרוב……ברצוני לאחל לכם ולכל הבאים בשערי אירועי 'שביל היין' הנאה מרובה. אני בטוח כי אירועים אלו יהוו נדבך נוסף אשר ימצב את הגליל והגולן כאזורים תיירותיים מובילים בישראל".

בני בן מובחר, ראש מועצת מבואות חרמון, בירך אף הוא את הנוכחים והרבה בשבחי ענף היין. בין היתר התייחס בן מובחר לעובדה שגידול יין צורך פחות מגידול נשירים, "בימינו זה שיקול לא פחות חשוב", אמר בן מובחר, חקלאי בן למשפחת חקלאים ממושב שדה אליעזר. בן מובחר בירך את איציק כהן מיקב רמות נפתלי על שזכה כמה ימים קודם לכן בבכמה וכמה מדליות בתחרות אשכול הזהב. בהמשך ציין בסיפוק שמיתוג חבל כרמים כאזור תיירות יין מתקדם יפה והודה לשר סילבן שלום על חלקו במימוש מיתוג זה. "העבירו את הבשורה למשפחותיכם, חבריכם וקרוביכם שיבואו לבקר. אנחנו כאן כדי לארח", סיים בני בן מובחר את דבריו.

בהמשך נשאו דברים עמית סופר ראש מועצת מרום הגליל ואורנה הוזמן בכור מנכלי"ת המשרד לפיתוח הנגב והגליל ולשיתוף פעולה אזורי. באירוע נכחו אישים נוספים: טלי עומר מ"מ הרשות לפיתוח הגליל, אליאס אליאס ראש מועצת גוש חלב, אילן שוחט ראש עיריית צפת, מנכ"ל פארק התעשייה דלתון סלומון (ללו) וילנסקי, כורמים ובעלי יקבים מהאזור. האירוע נחתם בהופעה סוחפת ומלהיבה של עינת שרוף שזימרה והרקידה את הקהל עד השעות הקטנות של הלילה.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות