שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

בין אהבת השתייה לחוויית הטיול

תיירות יין - דני בירן

כמי שעוסק מספר שנים בפיתוח תיירות יין בארץ, אני נוטה להצביע על ההבדל הקיים בין אהבת היין, ההבנה בתהליכי ייצור היין והעיסוק בו לבין תיירות יין לשמה.
אוהבי יין הולכים בעקבות המשקה, תכונותיו וטיבו. הם יחפשו את הבקבוק הטוב ביקבים עצמם ובמקומות המכירה של אותו יין.
הסיפורים הסובבים סביב היקב והכרם שבהם יוצר היין, הם רק ערך מוסף, חשוב ככל שיהיה, לעניין אהבת היין כשלעצמה.
האוהבים לטייל בדרכי היין, מחפשים בראש ובראשונה את חווית המפגש עם הנופים, האנשים והמקומות בהם מצויים היקב וכרמו. ליין יהיה משקל חשוב בטיול, אבל מקומו יהיה שווה למרכיבים האחרים של החוויה.
אוהבי היין לא יוותרו על שתייה או קנייה של יין טוב לאחר שיטעמו ממנו. לעומתם, רבים ממטיילי היין יסתפקו בסיפורים ובטעימות ולא תמיד יצאו ממרכז המבקרים של היקב כשבקבוק יין באמתחתם.
באופן אישי אני מתחבר יותר למטיילי היין. על אף הבקיאות שצברתי עם השנים בתהליכי יצור היין, הנטייה שלי להעדיף זנים מסוימים על פני האחרים והשתייה מפעם לפעם של יין טוב לשם ההנאה, החוויות הגדולות שאני אוצר בזיכרוני, הן דווקא מדרכי היין השונות, על נופיהן, מרכזי המבקרים הנפלאים המצויים לאורכן, התמונות של חלקות הכרם המשתרעות לכל מלוא העין בעונותיהן השונות, והאנשים המיוחדים שעומדים מאחורי תהליך ייצור היין.
אוהבי יין יודעים בדרך כלל מראש לאיזה יקבים פניהם מועדים. לעתים זהו מספר רב של יקבים במשך יום אחד על מנת לפגוש ולהכיר זנים רבים של יין במקומות שונים ומגוונים, לטעום מהם ולהחליט מי מהם מתאים להגיע למקרר היין או למקום אחסון ביתי אחר.
אלה העושים זאת תוך דאגה לבטיחותם, יעדיפו לשכור רכב שירות ונהג שיוביל אותם בבטחה מיקב ליקב (מומלץ להעדיף שיטה זאת על פני נהיגה עצמית לאחר טעימות מרובות).
לעומתם, המטיילים בדרכי היין מתוך הציבור הרחב, יבנו לעצמם מסלול שאינו כולל יותר משני יקבים ביום אחד ואילו שאר האתרים שלאורך המסלול יהיו קרובים ברוחם לנושא הטיול, בהם אתרים ארכיאולוגיים המספרים על תעשיית היין הקדומה, סיורים בכרם, ביקורים במוזיאונים היסטוריים שיש בהם נגיעות לסיפורי יצור היין, מקומות של תיירות חקלאית כגון בתי בד, מכוורת, שדות תבלין וכדומה. כל זאת כדי לשמור על רוח מסלול הטיול ועל מנת שלא לכלול בו אתרים שאין בהם דבר וחצי דבר מאווירת דרך היין.
ככל שניתן להרבות במקומות כאלה, כולל לינות באזור של כרמים, תצפיות נוף המאפשרות לספר את סיפורי הכרם והאזור, מפגשים עם אנשים הקשורים לתעשיית היין וכיוצא באלה, כך זוכים המטיילים לקבל טיול יין שאינו דורש מהם מומחיות רבה, אך מעניק להם הנאה שלמה ומעשירה בידע ובחוויות.

דני בירן הוא רכז קורס מורי דרך לתיירות יין ויועץ לפיתוח תיירות יין
 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות