שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב ג'יניאו בעיר העתיקה בירושלים

נוסד ב1840

ישראל פרקר
בסיורי עם מדריך הטיולים דן בירן ברחובות ירושלים העתיקה, כשהוא מספר לי על ייצור היין של אז בעיר העתיקה, הגענו גם לרחוב היהודים 140 ( פעם מספר הבית היה 1).
על קיר הבית נמצא שלט המציין שבבניין זה פעל היקב של משפחת ג'יניאו אשר נוסד ב-1840. דני סיפר לי באריכות על המקום וכשחזרתי הביתה גם חקרתי יותר לעומק את הנושא, ומצאתי:
במאה ה-17, בתקופת השלטון העות'מאני בארץ, יהודים שחיו בירושלים הכינו יין ביתי לצריכה פרטית. "קונים את הענבים במשקל.. אין סוחטים את הענבים אלא שמים אותם בשקי בד גדולים ודורכים אותם ברגלים.. את הקצף יש להוריד מן היין המורתח ומשתמשים בו גם לעשיית יי"ש"
במאה ה-19 גדל מספרם של התושבים הנוצרים והיהודים בירושלים, והחלה להתפתח גם תעשיית יין. החל מאמצע המאה ה-19 יהודים שחיו בתוך העיר העתיקה הקימו בה יקבים. בין היקבים השונים שהוקמו בתוך העיר העתיקה היה היקב של משפחת ג'יניאו הספרדית שפעל בבית ברחוב היהודים שבתחומי הרובע היהודי החל משנות ה-40 של המאה ה-19. היקב שכן בקומה התחתונה של הבית והכינו בו סוגים שונים של יינות מתוקים: אליקנט, מוסקט ומאלגה וכיאה לרוח התקופה, מהיינות שהחמיצו הכינו בני המשפחה חומץ בן יין. עם הזמן היקב המשפחתי התפתח וגדל ובני משפחת ג'יניאו ייצרו גם עראק מפורסם, קוניאק, שרי, ברנדי ואף וודקה. עם השנים נוסף ליקב גם לוגו שהפך להיות סמל המשפחה ונפתחה גם חנות לממכר משקאות ברחבת מגדל דוד, קרוב לשער יפו, שגם שם ביקרנו וצילמתי. יין כבר אין שם. (מספר שח רחוק 186)

בשנת 1931 קיבלה המשפחה, את זיכיון מכירת הבירה של חברת תומס בראוי ,בחנות ברחבת שער יפו, ובתקופת השלטון הבריטי ייצרו בני המשפחה ביקב וודקה וברנדי ,וגם בירה שחורה רווית אלכוהול הטעימה לחיך הבריטי.
בשנת 1939 לאחר הפרעות, עברה חנותם לרחוב שלומציון 11 ,חנות היין הנוספת של משפחת גיניאו נפתחה ברחוב יפו 84 פינת רחוב יהודית בקומת הממסד של ביתו של בכור שלום גיניאו בשנת 1936 ונוהלה בידי שמואל גיניאו. חנותם פעלה עד שעברו לשכונת נחלת שבעה, שבה התגוררו עד שנת 1957 על פי שלט הקרמיקה התלוי בשכונה על הקיר.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות