שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

טעימת ברנדי נדירה ביקבי כרמל

טעימת ברנדי נדירה וייחודית נערכה לאחרונה ביקבי כרמל, בחדר הטעימות על שם הברון אדמונד דה רוטשילד

 25/03/2011

 

טעימת ברנדי נדירה וייחודית נערכה לאחרונה ביקבי כרמל, בחדר הטעימות על שם הברון אדמונד דה רוטשילד, ביקב בזכרון יעקב. הטעימה נערכה כראוי בחג הפורים, שהחל במקרה גם ביום חגו של פטריק הקדוש. בשני החגים המסורתיים, ליהודים ולאירים, מצווים שני הלאומים ליהנות משתיית אלכוהול מרובה.

22 אנשים הצטופפו בחדר הטעימות כדי לפגוש תשע כוסות ברנדי ממוספרות והרצאת ברנדי. בטעימה היו סוגי הברנדי הבאים:

כרמל ברנדי אקסטרה פיין – Carmel Extra Fine Brandy

ברנדי המיושן שנתיים בחביות. קל למדי, פירותי, אלכוהולי במידת מה, עשוי בעיקר בזיקוק רציף. אידיאלי במיוחד לשימוש בברים, לעשיית קוקטיילים או לבישול. אקסטרה פיין הוא המותג הוותיק ביותר בעולם היין והאלכוהול הישראלי (כשהתווית השתנתה בינתיים). ההערכה היא שכרמל מייצרת את ברנדי אקסטרה פיין במשך 110 שנים.

כרמל ברנדי 777 – Carmel 777 Brandy

ברנדי המיושן שלוש שנים, מאוד פירותי, ודי קליל. יכול לשמש כאפריטיף מושלם ומהנה לפני ארוחה. הברנדי הוא אחד המותגים הוותיקים בישראל, בהיותו לפחות בן 55 שנים. המספרים נבחרו בשל חשיבות המספר 7 ביהדות. הברנדי זכה במדליות זהב ב- IWSC בשנות ה-90 של המאה הקודמת ונחשב כמייצג תמורה טובה למחירו.

ברנדי מוסקט – דוגמת חבית – Muscat Brandy – cask sample

ברנדי מוסקט, דוגמת חבית – ברנדי שזוקק מענבי מוסקט אלכסנדרוני, יושן 7 שנים בחביות ששימשו לתסיסת ויישון שרדונה. אחוז האלכוהול בברנדי שיצא מהחבית שהיה 65%, הופחת עבור הטעימה ל-40%. היה מרתק לטעום את הברנדי, שהיה מאוד ארומטי, למרות שלא היה לגמרי ברור באף שהוא עשוי מענבי מוסקט. חלק מהטועמים המליצו לבקבק אותו כמו שהוא עכשיו.

כרמל ברנדי 100, בן 9 שנים – Carmel Brandy 100, 9 year old

הברנדי הופק לראשונה בשנת 1982 לקראת חגיגות 100 שנים לייסודה של כרמל. הברנדי בוקבק בשנות ה-90 של המאה הקודמת בבקבוק הברנדי המסורתי שנראה כעוטה כפור, לאחר שיושן 9 שנים בחביות עץ אלון לימוזין. בשנת 1998 זכה הברנדי בגביע של "הברנדי הטוב ביותר בעולם" בתחרות היין הבינלאומית של Wine & Spirits בלונדון. רק ארבעה בקבוקי נשארו ביקב – אחד מהם נפתח עבור הטעימה. הברנדי היה פירותי ואלגנטי, עם מגע של מתיקות עשירה.

 כרמל ברנדי XO , בן 15 שנים – Carmel XO Brandy, 15 year old

הברנדי בן ה-15 שנים גם זכה בזמנו במדליית זהב בתחרות היין הבינלאומית IWSC בלונדון. הברנדי בוקבק בבקבוק זכוכית ייחודי. הברנדי נדיר ביותר, רק חמישה בקבוקים ממנו נותרו ביקב. הברנדי שרד היטב בטעימה, אך הייתה הרגשה שלא תאם את ציפיות הטועמים.

כרמל ברנדי 100 (חדש( – Carmel 100 Brandy (the new expression)

הביטוי החדש של כרמל ברנדי 100 מגיע בבקבוק ברנדי פשוט ונקי. הוא עשוי מענבי קולומברד, שנין בלאן ואמרלד ריזלינג, המזוקקים 75% בדודי זיקוק מסורתיים ו-25% בזיקוק רציף. הגיל המינימלי של הברנדי שנמצא בבקבוק הוא 8 שנים, אך 20% מהתערובת בת 13 שנים ו-6% בין 23 עד 25 שנים. הברנדי שהה בחביות יין משומשות, כך שאפשר לומר שיש לו 'סיומת של יין'. הברנדי מאוד פירותי, עם רקע של טעמי אלון וסיומת חמה ומורכבת. הטועמים היו בדעה אחת שזהו הברנדי שנותן את התמורה הטובה ביותר בטעימה.

כרמל ברנדי 120 – Carmel 120 Brandy

ברנדי נדיר שהופק לקראת חגיגות 120 שנות בציר ליקב בזכרון. מהברנדי יוצרו רק 2000 בקבוקים שכולם ממוספרים. הברנדי הופק מענבי קולומברד ומוסקט שזוקקו בדודי זיקוק מסורתיים בלבד. הגיל המינימלי של הברנדי בבקבוק הוא 10 שנים, אך 40% מהברנדי בן 15 שנים ו-35% בין 25 ל-27 שנים. הרכיבים הוותיקים יותר יושנו בחביות לימוזין כנהוג בקוניאק. הרכיבים הצעירים יותר יושנו בחביות יין משומשות, ברנדי מוסקט היה בחביות שרדונה משומשות. הברנדי עשיר להפליא בניחוחות פירות יבשים, החיך חם ונעים מאוד והסיומת ארוכה מאוד. הברנדי השתפר יותר כשהועבר לכוס בלון מסורתית של ברנדי.
מבקר היין המוביל בישראל, דניאל רוגוב, נתן לברנדי ציון של 95 נקודות, וכתב שזה היה הברנדי הישראלי הטוב ביותר שטעם אי פעם.

ארמניאק סמפה VS – Sempe Armagnac VS

ארמניאק הוא המתחרה הראשי של הקוניאק, שלו בעצם מגיעה הבכורה בעולם הברנדי (זוקק 200 שנה לפני הקוניאק). בדרך כלל הארמניאק, המזוקק רק פעם אחת בדודי זיקוק מסורתיים, ארצי יותר מאשר הקוניאק (המזוקק פעמיים), ובעל אופי מודגש, לעומת הקוניאק שהוא חלק ואצילי יותר. הארמניאק שטעמנו היה חם עם תחושת אלכוהול בולטת, פירות בשלים ליקריים ופרחים מבושמים. הברנדי היה בטעימה כדי להמחיש את ההבדל בין קוניאק, ארמניאק והברנדי הישראלי.

קוניאק קורווזייה VS – Courvoisier Cognac VS

הקוניאק היווה דוגמה לקוניאק בסיסי: נעים, עגול וחלק. ממסך של קוניאקים מאזור פין בואה ופטיט שמפאן המיושנים 4 – 7 שנים. היישון הארוך העניק לקוניאק עומק ואופי, והערבוב העניק טעם עדין ופירותי עם בשומת פירות בשלים ופרחים אביביים.
עם זאת רוב הנוכחים חשבו שהברנדי הישראלי לא 'סבל' מההשוואה, נהפוך הוא.

הטעימה נערכה במספר סדרות של מיני טעימה:
ברנדי אקסטרה פיין נטעם לצד ברנדי 777
ברנדי מוסקט דוגמת חבית נטעם לבדו.
כרמל ברנדי 100, 9 שנים נטעם עם כרמל ברנדי XO , בן 15
ברנדי כרמל 100 החדש וברנדי כרמל 120 נטעמו יחדיו
ולבסוף ארמניאק סמפה וקוניאק קורווזיה זה לצד זה.
לאחר מכן המשתתפים נתבקשו לחזור ולטעום את כל סוגי הברנדי שנית.

הברנדי הוותיקים, כולל הברנדי הזוכים בפרסים, זוקקו ועורבבו על ידי פרדי שטילר, שהיה יינן ביקבי כרמל עד אמצע 1990. למרות שהיה יינן, הוא נחשב תמיד כמומחה לברנדי. הברנדי הצעירים נעשו על ידי המומחה לזיקוק, מנדל גיל, יינן ביקב שבראשון לציון, שלמד את אמנות זיקוק וערבוב הברנדי באוקראינה ובמולדובה. ליאור לקסר, היינן הראשי הנוכחי, יצר את הממסכים של הברנדי החדשים, ברנדי כרמל 100 וברנדי כרמל 120.

בסוף הטעימה המשתתפים עזבו את החדר כדי ליהנות מטעימות אוכל שהוכנו על ידי מסעדת 'ביסטרו דה כרמל'. בהפסקה נלקחו הטועמים אל מרתף הברנדי הנוכחי (המרתף של הברון יעקב דה רוטשילד) שם הציגו לפניהם מודל של היקב בראשון לציון. לנוכחים הוסבר כי עד עתה הברנדי של כרמל זוקקו בארבעה דודי זיקוק מסורתיים שהותקנו ביקב בשנות ה-50 הראשונות. כמו כן הוצג גם מגדל הזיקוק שנבנה בשנת 1938, שבו נערך הזיקוק הרציף. אפשר היה גם לחזות במרתף הישן עם הגג המקורי העשוי מלוחות עץ, שבו כל הברנדי הבשיל לאטו בחביות.

לאחר ההפסקה נערכה טעימה עיוורת, ובה השוואה בין כוסות טעימה מקצועיות מוארכות לבין כוסות הבלון המסורתיות של הברנדי. ברנדי 100 וברנדי 120 נמזגו פעמיים, כל אחד לכוס שונה. הדעות היו מעורבות, אבל המסקנה הגורפת הייתה כי הברנדי הצעיר הראה תוצאות טובות יותר בכוס המקצועית, ואילו הברנדי העשיר יותר הורגש מוצלח יותר בכוס הברנדי המסורתית.

לאחר הטעימה המשתתפים התכנסו בחנות מרכז התרבות של היקב, שם התכבדו בכרמל וינטג' 2007, יין בסגנון פורט, שחוזק על ידי ברנדי. היין הוגש עם פירות יבשים ואוזני המן (לכבוד פורים)
ב'פינאלה' הוגשה כוס של פרייווט קולקשן ברוט NV , יין מאוד נקי ומרענן, שהתאים לסיום ערב עתיר אלכוהול כבד, כמנהג האנגלים המסיימים, באופן מסורתי, סעודה גדולה עם שמפניה ברוט כדז'סטיף מרענן.

האירוע נערך בחסות רותי בן ישראל ובניצוחה של מירה איתן, לא רק מנהלת התקשורת והעיתונות של יקבי כרמל, אלא גם חלק בלתי נפרד של המחלקה המקצועית של היקב. מירה היא אחת מהמומחים המובילים בישראל במשקאות כהילים, והייתה בעבר עיתונאית יין ואלכוהול בעיתון גלובס ובעיתון מעריב. לאחר מכן ערכה את מגזין יין, גורמה ואלכוהול במשך למעלה מחמש שנים, לפני שהצטרפה ליקבי כרמל בשנת 2010. מירה הציגה למשתתפים בטעימה את ההיסטוריה של הברנדי, קוניאק, ארמניאק וברנדי פירות אחרים.
אדם מונטיפיורי, מנהל המחלקה המקצועית של יקבי כרמל, הסביר והציג את הברנדי השונים שהשתתפו בטעימה. אדם סיפר על ההיסטוריה של הברנדי בישראל, הזכיר גם את סטוק 84 הוותיק וברנדי תשבי לדורותיהם, וליווה את המשתתפים צעד צעד לכל אורך הטעימה. זו הייתה טעימה נדירה ומרגשת לאוהבי ברנדי.

אירוע זה הוא חלק מתוכנית מתמשכת של אירועים המאורגנים על ידי מרכז תרבות היין של יקבי כרמל. אירועי היין כללו טעימה רבת בצירים של יער יתיר וכרמל לימיטד אדישן, וטעימת כרם קאיומי שיראז וכרם קאיומי קברנה סוביניון על ציר הזמן. אירועי התרבות, הכוללים קונצרטים של זמרת אופרה ומקהלת מורן, נערכו במרתפי היקב העתיקים בני ה-120 שנה של יקבי כרמל.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות