שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

מבקרים בקסטל

כתב וצילם: ישראל פרקר
ארבעה כתבי יין מהעולם היו אורחי משפחת בן זקן מיקב קסטל. הם ביקרו ביקב ובכרמים, טעמו והתרשמו.

05/03/2011 
 
  כתב וצילם: ישראל פרקר

ארבעה מבקרי יין ממדינות שונות הגיעו לארץ בהזמנת משפחת בן זקן מיקב קסטל. יקב קסטל הוא אחד היקבים המובילים בארץ  באיכויות, המצטיין גם בעקביות ובהתמדת ייצור שלושת התוויות המובילות של היקב.
אלי בן זקן החליט שעם התקרב היקב לשנתו ה20 חשוב שארבעת המבקרים המשפיעים מאוד בעולם היין יכירו מקרוב יותר את יקבו והכרמים ויטעמו בטעימת אורך מיוחדת את מירב היינות שיוצרו ביקב עד כה, לצורך מתן חוות דעתם האובייקטיבית עליהם. היה חשוב מאוד לאלי לשמוע מהם את דעתם על יינותיו המתיישנים, האם הם עדיין ראויים לשתייה או שסיימו את דרכם, זאת לאור הדעות המנוגדות של אנשי יין שונים.צילם ישראל פרקר

התכנסנו, מספר כתבי יין, ביום שישי חורפי קריר, בבית משפחת בן זקן ברמת רזיאל להכרות עם ארבעת האורחים מחו"ל וכדי ולהתלוות אליהם בביקורם בכרמים בצובה, ובסיור ביקב ובמרתפיו. לסיום השתתפנו בדובדבן של היום, טעימה יסודית ואורכית של יינות היקב. הייתה זו חגיגה אמיתית בה השתתפו כל החושים וחוויה כמעט חד פעמית לטעום בבוקר אחד את מירב יינותיו של אחד מהיקבים המובילים במדינה ששמו אף יצא למרחקים במדינות שונות בעולם. את היום הארוך ליוו מנותיו הטעימות של השף אלון גונן.

על ארבעת אנשי היין שהגיעו מחו"ל:

Mr. Robert Joseph, אנגליה – מומחה יין וסופר בריטי. בשנת 1984, השיק, עם צ'ארלס מטקאלף, את מגזין היין הבינלאומי Wine International ואת ה- International Wine Challengeאשר מהווה כיום את התחרות הגדולה בעולם היין. מאז השיק ג'וזף תחרויות יין באסיה וברוסיה. ג'וזף היה כתב היין של ה"סאנדיי טלגרף" במשך שש עשרה שנה, עד שנת 2001, וחיבר למעלה מ-28 ספרים. זכה פעמיים בפרס גלנפידיך לכתיבת יין. רוברט ג'וזף מופיע בקביעות בטלוויזיה וברדיו בבריטניה ובחו"ל בנושאי היין. בשנת 1997, הוא נבחר על ידי ה-Decanter כאחד מ- 50 האנשים המשפיעים על הדרך בה אנשים היו שותים במאה ה -21.

Ms. Jeannie Cho Lee, הונג קונג – ג'ני הינה האישה הראשונה באסיה אשר זכתה בתואר Master of Wine . ג'ני היא עורכת המשנה של מגזין דקנטר באסיה, סופרת עטורת פרסים, מבקרת יין ושופטת בתחרויות יין בכל רחבי העולם. בין השאר, משמשת כיועצת של סינגפור איירליינס ומעורבת בבחירת כל היינות המוגשים בטיסות. בשנת 2009 זכתה ג'ני בפרס Vinitaly היוקרתי. ג'ני צו לי נולדה בקוריאה, והתגוררה במספר ערים ברחבי העולם ובהם ניו יורק, בוסטון, לונדון וקולאה למפור. מאז 1994 היא מתגוררת בהונג קונג. לג'ני תואר ראשון מסמית קולג' ותואר שני מאוניברסיטת הארוורד.

Mr. Michel Bettane, צרפת – אחד מבקרי היין הצרפתיים המובילים. במשך עשרים שנה (עד שנת 2004) כתב עבור ה- La Revue du Vin de France. לאחר פרישתו מהעיתון, השיק יחד עם עמיתו Thierry Desseauveאת סדרת מדריכי היין: Le Classement des Meilleurs Vins de France.. מאמרים פרי עטו מתפרסמים גם ב- Le Monde, Decanter ו- The World of Fine Wine

Mr.Jan Van Lissum מהולנד – רכש את כישוריו לאורך 30 שנות ייצור יין ברחבי העולם כיועץ החל מהיקבים הקטנים למותגים הגדולים ביותר. כאשר, לפני חמש שנים, פנו אל החברה בבעלותו- איגוד היין והאוכל, מ- GaultMillau’ להיות המוציא לאור שלהם בהולנד, לא הייתה זו הפתעה. יאן הינו היזם של מספר תחרויות לאומיות ובינלאומיות של יין, וידוע כמר יין וגסטרונומיה בהולנד. הוא המוציא לאור והעורך של המגזין Proefschrift Wine & Food magazine.

ארבעת האורחים החשובים גילו עניין רב בכרמים ובכל המתרחש ביקב וקיבלו הסבר מפורט מאלי בן זקן לנושאים הרבים שהעלו בפניו.

בעת הטעימה שנערכה בשקט, ולאורך זמן, מילאו האורחים את דפי הטעימה שלהם בתיאור מפורט ומקיף על היינות שטעמו כיאה לאנשי מקצוע עתירי ניסיון. גני צ'ו לי מהונג קונג השתמשה במחשב האישי שהתלווה אלי בכל הסיורים וגדשה את דפיה במלל רב. כל אלה יהפכו לכתבות חשובות שיפורסו במגזינים ובטורים בהם הם כותבים בקביעות.

היינות שנטעמו:

השרדונה- 'C' Blanc du Castel, מהשנים: 1998, 2000, 2001, 2004, 2005, 2008
יין לבן זה מתיישן 12 חודשים בחביות עץ.

היינות האדומים

Petit Castel מהשנים: 1998, 2001, 2004, 2005, 2007 – הסדרה הבסיסית

Grand Vin מהשנים : 1993, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001 , 2003, 2004, 2005, 2007 . – הסדרה הגבוהה

היינות האדומים מופקים מענבי קברנה סוביניון, מרלו, פטי ורדו, קברנה פרנק ומלבק ומתיישנים בין 16-24 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי.

תיעדתי בסרט הווידאו הבא את אלי בן זקן המספר (באנגלית) לאורחיו על היקב והכרמים, ואת תגובת האורחים על היינות שטעמו. מתגובתם ניתן היה ללמוד שהם אהבו את מירב היינות, חלקם בהסתייגויות שונות, ואף ציינו לשבח את היינות המתיישנים לאורך זמן. יש לקחת בחשבון שבמדינות שונות מתייחסים שונה ליינות מתיישנים כאשר האירופאים אוהבים אותם יותר מאלה שקיבלו חינוך בארה"ב.