שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

מור של אבידן

כתב וצילם: ישראל פרקר
ביקב אבידן חונכים שלושה יינות חדשים וזאת הייתה סיבה טובה לבקר ביקב.


 כתב וצילם: ישראל פרקר

יקב אבידן, הנמצא בקיבוץ אייל שבשרון, חנך שלושה יינות חדשים וזאת הייתה הזדמנות טובה עבורי לבקר בו שוב. היקב ששניים מיינותיו זכו לכבוד והערכה רבה כשקיבלו ציון של 90 מצוותו של מבקר היין הנודע רוברט פרקר: אבידן Fringe Full Wine 2008  ו – אבידן   תג כתום  Blend des Noirs 2008, שוב מפתיע בהצגת יינות לא שגרתיים ומזנים שלא מקובלים ברוב יקבי ישראל.צילם ישראל פרקר

אירחו אותנו במקום צינה, הייננית, ושירה אבידן. פגשתי ביקב מספר חובבי יין שהסבו סביב שולחן ארוך כדי לטעום את היינות החדשים בהדרכתה של צינה. הטועמים לגמו והשוו את היינות החדשים ליינות הקודמים והמוכרים להם של היקב. צינה ביקשה מהם מדי פעם לומר את דעתם על היינות החדשים והלא מוכרים לפני כן והשתתפות בדיון הייתה ערה. נעכר היה שהמסובים מעורים היטב ביינות היקב השונים.

צינה: "אנחנו מייצרים ביקב אבידן כ30,000 בקבוקים בשנה בעבודה מרוכזת, עדינה וידנית. ביקב חלו מספר שינויים במספר דברים בתקופה האחרונה. הרכב הזנים השתנה ואני הפכתי להיות הייננית האחראית על כל ייצור היין. גם הראייה וההסתכלות על היינות וטעמיהם השתנו במקצת. החלטנו ללכת יותר לכיוון הים תיכוני. אנחנו מקפידים להכניס ליקב קריצות לכיוון הגראנש והקרניאן. המורבדרה והשיראז הפכו לזנים מובילים ביקב. הוספנו  את זן הפינו נואר וכמובן שלא זנחנו גם את המרלו והקברנה סוביניון. אנחנו משתדלים לעשות דברים פשוטים ונחמדים. יש לנו גם יינות לבנים שמתיישנים ביקב, וגם פורט שמתיישן לאיטו בחביות העץ".

היינות נמזגו לכוסות ולמרכז השולחן הוגש כיבוד מגוון שהתאים כליווי ליינות, כפי שציינו מארחותינו. אבידן פינו נואר 2008
זהו יין מרוכז עשיר ורך עם ארומות וטעמים של פטל, קסיס, דובדבן שחור וגם טעם קצת מעושן. בפה נשארת סיומת ארוכה ואלגנטית.
היין יושן 18 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי.
אבידן הפינו נואר 2008 הופק בכמות של 600 בקבוקים. 120 ₪  לבקבוק צינה: "בגלל שיש לנו יקב קטן שאינו כשר אני יכולה להרשות לעצמי להשתולל וליהנות מעשיית היין מפני שאני יכולה לגעת בכלי ייצור היין ללא הגבלה ופיקוח. אני נהנית לעשות משחקים חדשים עם הזנים בעת הייצור וכל פעם אני מאמצת איזה שהוא עינב שמעניין אותי או איזו שהיא דרך לעשיית יין שמסקרנת אותי. הפינו נואר זו אחת מההשתוללויות האלה. החלטנו לאמץ את זן הפינו נואר מתוך סקרנות, ולנסות לעשות יין פינו נואר מעניין ביקב שלנו. הענבים גדלו בכרם בגובה 300 מטר בשורות צפופות (צרפתי באופיו). בצרנו כ- 600 ק"ג ענבים לדונם. הכנת היין הייתה עם עם קריצה לצרפת אבל כמובן שנוצר פינו נואר ישראלי. גדלתי בצרפת ואני אוהבת מאוד את הקטע הצרפתי. זאת הפעם הראשונה שאנחנו עושים יין זני ביקב מענבים אלה."
אבידן גרנאש-מורבדרה 2007
יין זה הופק מענבי גרנאש (60%) ומורבדרה (40%) אשר יושנו 16 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי. הגרנאש-מורבדרה הוא יין עשיר ואלגנטי, רב ארומות וטעמים של פרי אדום עם,   טעם תיבול עמוק.
אבידן גרנאש-מורבדרה 2007 הופק בכמות מוגבלת של 600 בקבוקים. 120 ש"ח צינה: "זהו בלנד חדש ביקב. המורבדרה מעצים ומעשיר את הגרנאש. הגרנאש הוא זן ענבים בין הכי נפוצים בעולם ומורבדרה הוסיף לו הרבה. בבלנד קיבלנו עוצמות וטאנינים יותר עשירים. ליין  ניתנו כוח, מורכבות ועושר וגם צבע חזק."     אבידן מור פרינג' 2006
זהו יין מתקתק שמורכב מענבי גרנאש, שיראז, קברנה ומרלו. אשכולות הענבים יובשו בשיטה המסורתית במשך 4 חודשים על דרגשי עץ מיוחדים עד שהפכו לכמעט צימוקים המרוכזים בטעמם. היין יושן 36 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי. זהו  יין מורכב ומאוזן, צבע כמעט שחור עם ארומות שונות ובולטות, רב טעמים עם רמזים לתיבול מעודן. בפה חשים בסיומת ארוכה, עשירה ומתקתקה.
אבידן מור פרינג' 2006 הופק בכמות מוגבלת של 500 בקבוקים. 360 ₪ לבקבוק. צינה: "חיפשנו לעשות בייצור יין מור (סוג של בושם) משהו השונה לחלוטין מיינות מוכרים אחרים. הענבים התייבשו קצת יותר מדי וקיבלנו בהם ריכוז סוכר קצת יותר מדי גבוה. לדעתי התקבל משהו מדהים באיכויות שלו. זהו יין שנעשה בעבודת יד מלאה. אני ושלוש בנותיי הפרדנו ביד את הענבים מהשדרות מפני שאי אפשר היה להשתמש במיכון המקובל כדי לעשות זאת. מבחינת חומר גלם בכל בקבוק יש כאילו ארבעה בקבוקי ין. הוספנו שמרי שמפניה, שאלה שמרים מאוד חזקים. התסיסה ערכה כחודש וחצי, שגם זה זמן תסיסה ארוך יחסית לזמני תסיסת יינות אחרים. במדידה נמצאו 16% אלכוהול ועוד נשאר סוכר.  אי אפשר היה לעשות ליין תסיסה נוספת ולכן נשאר הסוכר השיורי הגבוה הגורם למתקתקות המורגשת היטב בלגימה. היין הוכנס לחביות להתיישנות של ה36 חדשים. ליין שיצא אני לא קוראת יין מתוק אלא מתקתק." יין מור, לדעתי, שייך לקטגוריה מיוחדת וקשה להגדיר אם זאת קטגוריית היינות המתוקים המחוזקים באלכוהול (דמויי פורט) מפני שאינו יין מחוזק או אולי הוא שייך לקטגוריה מיוחדת של יינות מתקתקים המתאימים למאכלים מיוחדים שלא מתובלים חזק מדי.