שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

סוסון בקניון

כתב וצילם: אבי הלוי
זאב דוניה הטעים מיינות יקב סוסון ים בקניון עזריאלי

 05/02/2011
 
 כתב וצילם: אבי הלוי

  חנות היין הותיקה וינו סיגר, שעברה לאחרונה לבעלותו של דוד זיו, מי שהיה מנכ"ל יקבי כרמל בין השנים 2002-2005, מחדשת את מסורת טעימות יום שישי ואירחה ביום שישי הראשון של פברואר 2011 את יקב סוסון ים. ברחבה שמחוץ לחנות הוקם דוכן טעימות ובמשך כמה שעות עמד שם היינן והבעלים של יקב סוסון ים, זאב דוניה, והציע לאורחי קניון עזריאלי לטעום את יינות היקב הבאים: פיליפינה (מוסקט) 2009, גאודי 2008, קאמי 2007, אלול 2005 ומונק 2008. ספק אם העוברים ושבים ידעו מי הוא האיש המזוקן שמציע להם את יינותיו אבל ממה שראיתי בשעתיים ששהיתי אנכי במקום שמחתי לראות שיש התעניינות גם מצד אנשים שלא מצויים בחוויית היין הישראלית.   יקב סוסון ים הוא אחד היקבים המוערכים ביותר בקהילת היין המקומית. נטייתו של זאב דוניה ליצור שילובים מעניינים ולעבוד עם זנים לא שגרתיים (הרבה לפני שזה נעשה נפוץ במקומותינו) מולידה יינות מעניינים ומיוחדים. כאשר הוא מתאר את העדפותיו משתמש דוניה במטאפורה הלקוחה מעולם המוזיקה: "אם הקברנה והמרלו הם מוזיקה קלאסית הרי שהזינפנדל והפטיט סירה הם מוזיקת ג'אז" (מתוך אתר היקב). היישון של רוב יינות יקב סוסון ים בחביות לא חדשות מעמיד את הפרי בחזית, והיינות רכים ונעימים ללגימה כבר מהיום הראשון לצאתם מן היקב.   במהלך הטעימה התגלגלה השיחה בינינו לנושא מחירי היינות הישראליים. דוניה כואב את הנושא מנקודת מבט של אמן הנותן את נשמתו ליצור מוצר שמקבל, למגינת לבו, מצד רבים התייחסות כאל מוצר תעשייתי. באתר היקב, במדור 'מכתבים מן היקב' מצאתי פוסט מעניין שבו קובל דוניה על כך שספר עולה היום כמו מנת שווארמה… הוא מספר גם על אירוע שחווה ובו שמע כיצד מציע מישהו ללקוחה יין וכשאמרה שהיין לא טעים ענה לה (בערך) שזה אמנם לא יין גדול אבל במחיר שהוא מציע זו ממש מציאה… "באותו רגע נפתחו ארובות השמים וקול זעקה בקע מגרוני: יין הוא טעים או לא טעים…יין לא יכול להיות Value for money" כותב דוניה.   צילם אבי הלוי פיליפינה 2009 יין לבן יבש עשוי מענבי מוסקט אלכסנדרוני שקיבלו השקיה מופחתת. התירוש תסס בחביות עץ ושהה 8 חודשים בחביות לא חדשות. ליין צבע שמפניה וריחות טרופיים עזים המזכירים פלחי אננס בסירופ. בפה חמיצות נעימה משולבת במתיקות קלה, מדומה כנראה, שכן דוניה טוען בתוקף שהיין יבש וכל הסוכר הפך לאלכוהול. כך או כך, יין טעים שכיף ללגום אותו סתם כך לאו דווקא עם אוכל. אני באופן אישי הייתי משדך לו את סוגי המאכלים שמתאימים לסוביניון בלאן. היין קרוי על שם הכוריאוגרפית והרקדנית פיליפינה 'פינה' באוש.   גאודי 2008 יין אדום יבש העשוי בעיקר מענבי קריניאן בתוספת סירה. הצבע אדום עז נוטה לסגול כהה. באף שפע של ריחות פירות אדומים, נעימים מאוד. הפה ממשיך את האף, יין פירותי וטעים מאוד עם טאנינים רכים כתוצאה משהייה של כשנה בחביות עץ לא חדשות. על השימוש בחביות לא חדשות ביין הזה מסביר דוניה: "אם שמים יין כזה בחביות עץ חדשות היין יקרוס". גם הטעם השיורי אחרי הבליעה הוא טעים מאוד ומשאיר שובל חמצמץ מתקתק בחך ובגרון. היין קרוי על שמו של האמן הספרדי המפורסם אנטוניו גאודי. 69 ש"ח לבקבוק
  קאמי 2007 יין אדום יבש העשוי מענבי סירה בתוספת מעט (4%) פטיט סירה. הצבע, כמו בכל היינות האדומים של דוניה, עז ומלא. האף מאופק משהו – הריחות לא ממש מתפרצים וצריך לסובב הרבה את הכוס ולערסל את היין כדי להוציא ממנו קצת ריחות. בפה ההיפך הגמור – יין טעים ומתובלן עם סיומת ארוכה וממושכת. הטאנינים רכים מאוד ובקשר לשהיית היין הזה בחביות מוסר דוניה נתון מעניין: היין שהה בחביות לא חדשות שהיה בהם קודם לכן השרדונה C של יקב קסטל. היין קרוי על שמו של הסופר אלבר קאמי. 99 ש"ח לבקבוק
  אלול 2005 בלנד מעניין של קברנה סוביניון (73%), סירה (18%) ופטיט סירה (9%). צבע אדום כהה נוטה לשחור. הן הריחות והן הטעמים הם של פרי שחור ובשל. היין שהה בחלקו בחביות חדשות והטאנינים חזקים יותר ביחס ליינות האחרים. יחד עם זאת, השנים ריככו את היין והעפיצות כעת ברמה נעימה והפה אוהב את מה שהוא מרגיש. הגוף למעלה מבינוני והיין מגלה טעמים חדשים ככל שהוא פתוח בכוס. היין יצא לשוק לפני קצת פחות משלוש שנים וכעת הזמן לשתות אותו. מומלץ למי שמחפש יין מיושן לצריכה מיידית. 149 ש"ח לבקבוק.
  מונק 2008 100% פטיט סירה, אותו יין שמשתתף בקאמי ובאלול. ליין צבע כמו שרק פטיט סירה יודע לתת: אדום-כחול-שחור כצבע הדיו. באף ריח חזק של פרי שחור דובדבני בשל ומרוכז. היין טעים ועוצמתי עם גוף מרוכז ומלא וטעמים חזקים. לי באופן אישי נדמה שפטיט סירה הוא זן שמוטב היה ויישאר כמרכיב בבלנדים אחרים אבל אני יודע שיש לפטיט סירה החד זני מעריצים רבים. היין קרוי על שמו של הצייר הנורבגי אדוארד מונק. 149 ש"ח לבקבוק.
  בקרוב – קהלת 2008 בקרוב יושק יין חדש של יקב סוסון ים והוא ה- "קהלת". זהו יין שישתייך לסדרת העל של היקב, סדרה בשם "אנדרגראונד", שבה יהיה יין דגל מתחלף מעת לעת בהתאם לחביות הטובות ביותר שיהיו ביקב באותה שנה. הקהלת 2008 הוא בלנד ששני שליש ממנו פטיט סירה והיתרה סירה וקברנה סוביניון בחלקים שווים. כפי שאנו מכירים את זאב דוניה – יש למה לחכות.  

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות