שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יפתחאל מגיע לתל אביב

מאת: אורי גילן
יינות יקב יפתחאל הגיעו לתל אביב והוצגו לטעימה במסעדה בת צבי, חנות הבית של היקב בת"א.

14/01/2011 
  מאת: אורי גילן

בצהרי יום שישי האחרון בשנת 2010, מצאתי את עצמי ליד שוק הכרמל,ברח' השומר במתחם נחלת בנימין. בבית מס' 7 ברחוב השומר, נמצאת מסעדה בשם בת ארצי בה ניתן ליהנות ממאוכל ביתי משודרג וטוב (כך אומרים). מסעדה זו נבחרה ע"י צביקה אופיר, מייסד ומנהל יקב יפתחאל מאלון הגליל, להיות חנות הבית של היקב בתל אביב. ביום 31/12/2010 הושקה חנות היקב במסעדת בת ארצי, ואירוע זה היה הגורם והמניע לכך שעבדכם הנאמן היה שם

את צביקה אופיר פגשתי בעבר ביקב באלון הגליל, את יינות היקב אני מכיר ומוקיר, והשקת חנות יקב יפתחאל בתל אביב הייתה סיבה מצוינת להוציא אותי מהבית בראשון לציון ולהביא אותי למרכז תל אביב ביום שישי בצהריים.

ברחבה מול החנות שרה זמרת שירים שקטים, ועוברי אורח התחילו להתאסף ליד השולחן עליו ניצבו בקבוקי היין המעוטרים בסימני יקב יפתחאל. צביקה, בעל היקב וחתן השמחה, גבר גדול ומזוקן, נמצא במרכז העניינים, סביבו התגודדו המבקרים שבאו להשקה (אני ביניהם). משיחה קצרה התברר כי צביקה כבר מכר יין בתל אביב, במסעדת אל בריו של השף ואיש היין אלון גונן. מסעדת בת ארצי נמצאת במקום בו שכנה אל בריו, כך שניתן לומר שהיין חזר הביתה.

מכיוון שכל מטרתי הייתה להגיד שלום גדול ושמח לצביקה ולטעום את היינות שהוצגו לראווה ולמכירה, לאחר שביצעתי את משימתי הראשונה ניגשתי למלאכת הטעימה. את מרבית היינות שהוגשו לטעימה הכרתי, ורציתי לברר מה השתנה ביין במשך 9 החודשים שעברו מאז הטעימה הקודמת, ואולי המקום השונה עושה משהו ליין.

שני הזנים העיקריים ביקב יפתחאל הם סנג'ובזה ופטיט סירה, ובנוסף ישנם שירז, קברנה סוביניון ומרלו.

התחלתי בסנג'בזה צעיר 2010. יין קל גוף, נועד לשתיה מיידית, ללא בשורות מיוחדות אולם בהחלט לא מאכזב.

סנג'ובזה 2007, צבע היין אדום כהה. ארומה לא עוצמתית, הרבה פרי אדום, מעט פלפל ירוק ותיבול עדין. בפה חמיצות נעימה עם מעט מרירות וטעם שיורי לא ארוך.

סנג'ובזה 2006, היין מוכן לשתיה, מזכיר מעט את יינות קיאנטי, אולם יותר פירותי וכמעט חסר מרירות. גוף מלא, חומציות נעימה וטעם שיורי בינוני/ארוך ונעים.

קברנה סוביניון 2007. ק.ס אופייני לאזורי הגידול החמים, צבעו אדום כהה מאוד, ארומה של פירות יער שחורים, מעט וניל וקינמון. גוף מלא ומעט תחושה של מתיקות.

מרלו 2006. כמו כל היינות הזניים מסדרת רזרב, גם יין זה שהה בחבית עץ אלון צרפתי במשך 12 חודשים לפני הבקבוק. באף פירות אדומים כהים, רמז של תבלינים ומעט מאוד אדמה. בפה גוף מלא והטעם בהחלט תואם לארומה. עדיף לשתות עכשיו.

פטיט סירה 2007. היין אומנם צעיר יחסית, אבל בהחלט ניתן לשתיה כבר עתה. צבעו סגול כהה, כמעט שחור, ארומה פירותית ועדיין הרבה עץ, מעט עשבים ופלפל ירוק. גוף מלא, והרגשה קלה של מתיקות בפה.

פטיט סירה 2006, יין בעל גוף מלא וכבד, המון פרי אדום כהה וסגול, מעט תבלינים כמו קינמון, וטעם שיורי ארוך ומענג,

פטיט סירה ספיישל רזרב 2007, היין התבגר בחביות עץ אלון במשך 24 חודשים ויצא לשוק לפני כ 9 חודשים. ליין טנינים עדינים וחמיצות טובה. צבע כמעט שחור, ובאף מורגש העץ לפני הפרי. ניתן לשתות את היין גם עכשיו, אולם לדעתי עדיף להמתין בסבלנות לפחות שנתיים, ואז יהיה היין במיטבו.

יפתחאל אדום 2007. יין הדגל של היקב. 60% שירז ו- 40% סנג'ובזה שבשלו במשך 12 חודשים בחביות עץ אלון בנפרד, ורק לאחר מכן בוצע המסך. צבע אדום סגלגל, ארומה של פרי אדום ותבלינים כמו וניל וערער. הרמוניה טובה, מעט חמיצות אופיינית ליינות סנג'בזה המתאזנת עם המתיקות העדינה של ענבי שירז. אני חוזר לעבר ומגלה שלא חל כל שינוי מהותי בדעותיי על היין וכאז כן עתה, נראה לי שיין המסך היחיד של יקב יפתחאל, הוא היין שאני מעדיף.

דבר אחד נוסף שאני חייב לציין: יקב יפתחאל, כמו עוד יקבים שמספרם הולך וגדל, מייצר את כל היין שלו מהענבים השייכים לבעליו. מה שקרוי "יקב אסטייט". זו תופעה מבורכת ורצויה משום שהיקב מקבל את אופיו מהכרמים מהם הוא ניזון, ואני חושב שיקב עם אופי וקו עשייה ברורים, יש לו סיכוי גדול יותר בכאוס הכלכלי הקיים.

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות