שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

סומק – היין ממשיך להסמיק

מאת: אופירה ורן בירון
במסגרת הביקורים ביקבים, הגיעו קבוצת חובבי היין לביקור ביקב סומק שבזכרון יעקב.


 מאת: אופירה ורן בירון
צילם: רן בירון

במסגרת הביקורים ביקבים, הגענו לביקור ביקב סומק ונפגשנו לשיחת רעים וטעימות, עם ברק דהאן, בעל יקב סומק אשר בזיכרון יעקב.
לברק, דור חמישי במושבה, איש אדמה וחקלאות, ניסיון עשיר בתחום הכרם והעינב. מהיות בני משפחתו והוא כורמים ותיקים, מאז 1882, אשר סיפקו, לאורך השנים ענבים ליקב כרמל מזרחי, הרבו בבית המשפחה ומרבים בשתיית יין. ברק מספר שסבו נהג לאמור כי משתית מים מחלידים ולכן היין עדיף.

הכרמים, אשר חלקם בני עשרים ואף ארבעים וחמש שנים, נמצאים בבקעת הנדיב, במרחק של חמישה ק"מ מהיקב, בגובה של חמישים מטר מעל פני הים, נטועים באדמתצילם רו בירון גיר, אבנים וסחף ומניבים ענבים באיכות טובה להכנת היין. בכרמים, שלושה עשר זני ענבים ומדי פעם נעשים ניסיונות גידול של זנים חדשים, איתם ימשיכו רק אם היין הניסיוני שיופק מהםי יהיה איכותי ויצדיק זאת.

לפני כעשר שנים, החליטו ברק ורעיתו הילה בן-גרא, אגרונומית במקצועה, להפוך את תחביב שתית היין והכנת היין לתצרוכת הביתית, לעשייה של ממש וליצר יין בכמות מסחרית. הילה השתלמה בייננות, באוסטרליה, באוניברסיטת אידלהייד, לתואר אקדמי בייננות. ברק הרחיב ידיעותיו בקורסים והשתלמויות ונעזר בידידו, יאיר מרגלית, ובשנת 2000 החלה פעילות היקב, מתוך החלטה כי הילה תעבוד ביקב הביתי בלבד במשרה מלאה ולא תיענה להצעות העבודה מיקבים, אשר בקשו לצרף ייננית לשורותיהם. בשנת 2003, לאחר התנסויות ממושכות, יצאו עם היין אל הציבור.

עיקר הפרנסה במשפחה נובע מעבודת החקלאות וממכירת מרבית יבול הכרמים ליקבים. מתוך יבול של כ-200 טון בוחר ברק מהמובחר ביותר עבור היקב, (בדרך כלל החלקות הן אלו אשר צוינו כאיכותיות ביותר ע"פ מסורת המשפחה, בהעברה מאב לבן…. ) כחמישה עשר טון, ומייצר כ-10,000 בקבוקים. מטרתם היא להתמקד באיכות ולא להגדיל את הכמות.

בשל אהבת של בני הזוג ליין ולתהליך הכנתו, הם עובדים בעצמם. מרבית העבודה ידנית, הגידול טבעי, ללא השקיה, יבול של 300 עד 700 ק"ג לדונם, כדי לשמור על האיכות, ריסוס אורגני מועט והפיקוח מתמיד, תוך ניצול הידע הרב של הילה למעקב, במעבדה הפרטית והמשוכללת שלהם, אחרי כל שלב בתהליך היצור. הבציר נמשך כחודשיים ולעיתים, אותו זן נבצר בכמה מועדים, לצורך שילוב הטעמים בממסך.

כל ההחלטות לגבי היין, בחירת החלקה והענבים, מועד הבציר, משך היישון, האם להרכיב ממסך (הנעשה לפני היישון), או להשאיר את התוצר יין זני ומועד היציאה לשוק לאחר הביקבוק, נעשים על פי הטעם האישי של ברק והילה בלבד.

הסגנון, עולם ישן, למרות הלימודים באוסטרליה… היישון בחביות עץ אלון צרפתיות, ערוב בין חביות חדשות לישנות ושימוש בכל חבית לאורך שלוש שנים, כשמידי שנה מוחלף שליש מהחביות הישנות, בחביות חדשות. (השנה הוחל, לראשונה, שימוש גם בחביות אמריקאיות). מעקב אחרי כל חבית ותכונותיה מאפשר ניבוי של תוצאות ומסייע בקבלת החלטות לגבי השימוש ומשך היישון. יין לבן נשמר בחבית במשך שנה והאדום כ-שנתיים ומחצה. לאחר הביקבוק מושהים היינות הבקבוקים כ-שנה וחצי עד להוצאתם לשוק.

לדעת ברק, היין מאפיין את אזור הגידול ולכן חשוב לו כי עיקר השיווק יעשה באזור זיכרון והסביבה, גם מלאכת השיווק נעשית ע"י ברק ללא מתווכים למסעדות האזור, ללקוחות קבועים, למבקרים וללקוחות מזדמנים, אשר ניזונים ממידע על היקב, העובר מפה לאוזן.

נהנינו מאד מהמפגש מעורר העניין, מהסבריו של ברק, מרצף השאלות של הטועמים והתשובות של ברק וכמובן, מאיכות היינות.

תודה להילה ולברק, עלו והצליחו. לחיים!

רשמי טעימה – רן בירון

שרדונה 2008
מבוסס על 100% ענבי שרדונה, מכרמי המשפחה בזכרון יעקב. יין בסגנון "סור-לי" אשר התיישן, על שמריו, בחביות עץ אלון, כמחציתן חדשות, כשנה.
ברק מסביר כי בתחילת הדרך, בציר 2004, השרדונה שעשו היה יותר חמאתי. בבצירים שלאחר מכן, השרדונה נעשה יותר מעודן ואלגנטי, הודות לביצוע התסיסה בטמפרטורה נמוכה, כדי להדגיש את המינרליות והחומציות ולהמעיט את החמאתיות, למרות התסיסה המלולקטית.
מהבצירים קודמים, טעמתי רק את 2007, אשר כבר נעשה באותו סגנון כמו ה 2008, הנוכחי, אשר, לטעמי, מרשים ביותר. צבע זהוב בהיר, צלול, מעלה ניחוחות נעימים של פירות ומעט פרחים, יחד עם שילוב ממש נעים לחך של חומציות מרעננת ומתיקות מאופקת. בימים אלו, כאשר יקבים רבים מציגים שרדונה נטול עץ, שופע פרי עוקצני וחומציות בולטת, אני, אישית, מעדיף שרדונה מאוזן, קטיפתי ברמה סבירה, עם סיומת מרעננת, שרדונה שאפשר לומר עליו שהוא "האדום של הלבנים". לטעמי, השרדונה 2008 נאמן לקריטריטנים אלו. מאד נהניתי מטעימתו. מחירו 80 ₪.

אדום 2008
יין זה הוא היין הבסיסי של היקב, יין קל ונגיש, שלא נועד להתיישנות ממושכת, מורכב מ40% סירה, 30% קריניאן, 15% מלבק ו 15% מורבדר, אשר נבצרו מוקדם מהאחרים והניבו יין בעל אחוז אלכוהול נמוך יחסית (הכל יחסי… רק 13.5%, לעומת 15% ומעלה בכל האחרים). היין בעל צבע אדום כהה מאד, עם שוליים סגולים צרים, ריחני מאד, בעל גוף בינוני, טאנינים רכים, חומציות מודגשת, רעננה, טעמי פירות לא חדים, אך עם זאת, באיזון נאות עם כל שאר המרכיבים. אין זה יין מורכב, אם גם לא שטוח לחלוטין. נעים לחך, קליל ובהחלט יכול ללוות ארוחה בהנאה רבה. מחירו 70 ₪.

מרלו 2005
מבוסס על 100% ענבי מרלו, משתי חלקות שונות, במורדות העיירה, בגובה 50 מטר מעל פני הים (כן! 50 מטר. להזכירכם, גם בורדו נמצאת בגובה דומה). יין מאד עוצמתי, בכל מרכיביו, מהצבע ועד הסיומת. 2005 הייתה שנת בציר נפלאה, מסביר ברק, "משעממת" בלשון הייננים. הכל לפי הספר. במילים אחרות, הטבע נתן את שלו בצורה הטובה ביותר. אפשר רק לקלקל… היין בעל צבע סגול כהה מאד, כמעט שחור, עם שוליים סגולים צלולים לחלוטין, מעלה ניחוחות בולטים של פירות ותבלינים, אשר עוברים גם לחך בטעמים דומים, יחד עם מתיקות קלה מאד, חומציות מעודנת וטאנינים מרוככים, מאד נעימים לחך. יין עשיר, בעל מורכבות גבוהה, באיזון מלא של כל מרכיביו. יין טוב מאד, אשר יכול ללוות בהנאה רבה ארוחת בשרים. מחירו 90 ₪.

קריניאן 2005
גפני הקריניאן הישראלי, הניבו לאורך עשרות שנים, יינות פשוטים ביותר, שטוחים ודלי ניחוחות וטעמים. בשנים האחרונות, גילו כמה ייננים סקרנים, ביניהם גם ברק דהן, מה צופנים ענבים אלו בחובם, בחלקות כרם בוגרות, והחלו להעלות את קרנם. היין מבוסס על 100% ענבי קריניאן משלוש חלקות שונות, שהצעירה שבהן בת 25 שנה והבוגרת, המוכרת בשם ההיסטורי "אבו ליבני", כבר עברה את גיל ה 45. ברק מספר כי סבו, שני דורות קודם, כבר טען כי זוהי חלקת הקריניאן הטובה ביותר שלהם. ברק מסביר כי היבול בחלקות אלו, התדלדל באופן טבעי, לאורך השנים עד כדי 300 ק"ג לדונם כיום, מצב אידיאלי להפקת קריניאן איכותי. אכן, התוצאה באה לידי ביטוי מלא בכוס היין. עוצמה גבוהה מאד של פרות ותבלינים, הן באף והן בחך, צבע סגול כהה מאד עם שוליים סגולים צלולים, ממש כמו ביין צעיר, טאנינים, למרבה הפלא, לא נוקשים מידי, אך בולטים בעוצמתם, נעימים לחך, יחד עם חומציות בולטת, עושר של טעמים והכל יחד, לטעמי, באיזון מושלם. למרות העוצמה הגבוהה, אחוז האלכוהול הגבוה (15%), היין לא כבד מידי, בעל גוף בינוני וסיומת ארוכה נעימה מאד. בהחלט, קריניאן כלבבי. היין נושא תג מחיר 90 ₪.

בקעת הנדיב 2005
לאחר טעימת שלושה יינות זניים, הגענו ליינות הבלנד. יין זה מבוסס על 60% קברנה סוביניון, 35% מרלו ו 5% פטיט סירה. היין התיישן 24 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות, חדשות וישנות ועוד 18 חודשים בבקבוקים, לפני צאתו לשוק. ליין צבע אדום כהה מאד, כמעט שחור, והוא מעלה ניחוחות ברורים של שזיפים שחורים ותבלינים. החך פוגש גוף מלא, טאנינים מרוככים, חומציות מאד בולטת, אשר מעניקה ליין רעננות רבה, בליווי הרבה פרי ומעט עץ ברקע. גם אחוז האלכוהול הגבוה, אינו פוגם באלגנטיות של היין, שנמצא ממש באיזון מושלם של כל מרכיביו וגורם הנאה רבה בסיומת הארוכה שלו. שוב, יין שפוגש בשמחה את טעמי האישי. מחירו 105 ₪.

בקעת הנדיב רזרב 2004
מבוסס על 40% קברנה סוביניון, 40% מרלו, 15% קריניאן ו 5% פטיט סירה. ביין זה, מסביר ברק, הם השתדלו לאסוף את חומרי הגלם הטובים ביותר שעומדים לרשותם ולבנות מהם בלנד שמתאים ליישון ארוך. יין זה התיישן 30 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות ועוד 18 חודשים בבקבוקים, לפני צאתם למכירה. למרות שגם היינות הקודמים אינם דלי אלכוהול, יין זה שובר שיא ומגיע לרמה של 15.6% אלכוהול (זה מה שנתן הטבע, אומר ברק בצניעות). ליין צבע כהה מאד, אף יותר מקודמיו, ממש שחור והוא מעלה ניחוחות בולטים של פירות, במיוחד שזיפים שחורים וכקודמיו, גם עושר של תבלינים. אלו עוברים גם לחך, אשר פוגש טאנינים נוקשים, אך לא מציקים. לאחר שהות קלה על החך, אפילו מגלים התרככות מסויימת. החך חש גם בפרי עשיר, יחד עם חומציות מרעננת , מתיקות מאופקת בטעם שוקולד ומעט קפה. כל אלו יחד מסתדרים יפה מאד עם האלכוהול הגבוה ומציגים לטועם יין מאד עוצמתי, בעל גוף מלא, באיזון נפלא של כל מרכיביו, יין אלגנטי בעל סיומת ארוכה מאד. יהיה מי שיתהה כיצד יין עוצמתי, עתיר אלכוהול שכזה יכול להיות אלגנטי (במונחי בורגון). הצעתי: טעם והווכח. מחירו 145 ₪.

 

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות