שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

מסע בזמן ביקב עגור

מאת: אופירה בירון ואורן כהן
צילום: רן בירון
כל מפגש עם שוקי ישוב מיקב עגור, זו חוויה חושנית אינטלקטואלית.

מסע בזמן ביקב עגור

 21/11/2010
  
 מאת: אופירה בירון ואורן כהן
צילום: רן בירון

כל מפגש עם שוקי ישוב, הבעלים והיינן של יקב עגור, זו חוויה חושנית אינטלקטואלית וכך היה גם הפעם, עת הגענו, חברי הפורום, אל היקב

מיקום היקב, החצר, הכרם הגובל בה, פינות הישיבה (זולה, בלשון הנוער) וכל אשר מסביב, מקרינים אוירה נעימה, בלתי רשמית, תחושת חופש וקרבה אל הטבע, אל אדמת הארץ, כפי שמבקש שוקי לשדר.

התכנסנו במבנה החנות, סביב שולחן הטעימות, מוקפים במדפים עמוסי בקבוקים והאזנו למשנתו של שוקי. שוקי, אשר במהלך חייו כילד, נדד עם הוריו בשליחויות דיפלומטיות, ממדינה למדינה, למד שפות שונות וספג תרבויות שונות, ספג ריחות וטעמים וגיבש את אישיותו.

בשובו לארץ לצורך גיוס לצנחנים, בעת שרותו בשלום ובקרב, התחזקו בו תחושת השייכות והקרבה לטבע לצד הרצון ללמוד ולהרחיב דעת ואכן הרחיב השכלתו האקדמאית ומצא פרנסתו בהוראת היסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים. אולם לאחר זמן מה, עבודה זו לא סיפקה את רצונו בעבודת ידיים והפך לנגר, מקצוען. עדות לעבודתו ניתן למצוא בחדר הטעימות. כשגם זה לא סיפק את רצונו להתמזג עם הטבע ולחוש חיבור עמוק לאדמה, התיישב, עם משפחתו, במושב עגור ופנה אל תחום הכרם, היקב והיין. הוא עוסק בכך כבר למעלה מעשור שנים.צילם רן בירון

שוקי מתמקד בארבעה יינות בלבד. יין לבן, רוזה ושני אדומים, כשבכל אחד מהם, ממסך )בלנד) של זנים. הכרמים מאזור הרי יהודה וחמישים דונם מהם, בטיפוחו של שוקי, המתמיד בחקירה, בדיקה וניסיונות שונים, כדי להגיע אל הטוב ביותר וליצר את המיטב בעזרתו ובהדרכתו של היינן היועץ, איתי להט. לדבריו, היקב הוא מגרש משחקים, המאפשר התנסות רב כיוונית ובמקרה זה, אפשרויות הממסך האין סופיות משפע זני העינב.

שוקי הרואה בטעימת היין אינטליגנציה חושנית, מאמין כי טעם השותים יתעדכן וישתפר במהלך השנים ויתפתח לכוון של טעמים חדשים ובלתי שגרתיים. בראייתו הפילוסופית וכהיסטוריון, הוא מפנה אותנו אל היצירה אודיסאה, מסמן את משפט המפתח לגביו "ים אפל כיין" ומדגיש כי מכאן השראתו ליצירת היין. היין לדבריו, הוא מיץ ענבים, ממנו כל יינן יוצר את המיוחד לו, מה שגורם למגוון הכל כך גדול של היינות בעולם. היינן לדבריו, חי מבציר לבציר, מקבל את חומר הגלם ויוצר….

את המפגש איתנו, הגדיר שוקי כ"מסע בעקבות הזמן" וכך גם בחר את סדר היינות בטעימה, מהיינות הצעירים ביותר, אל הוותיקים, השמורים עימו לטעימות מיוחדות בלבד. לאחר מכן, טיילנו ביקב ושוקי איפשר לנו לטעום מעט מהתבשילים המרתקים, שהוא רוקח, בחביות, לשנים הבאות.

היה זה מפגש מרתק עם אדם מיוחד ויינות טובים. נהננו מאד והתודה נתונה לשוקי ולחיליק, יד ימינו.
המשיכו ביצירה להנאת כולנו. לחיים!

רישמי טעימה: אורן כהן

1 כוס- יין סתמי ולא ראוי.
2 כוסות- יין פשוט וסביר.
3 כוסות- יין טוב.
4 כוסות- יין טוב מאוד.
5 כוסות- יין מעולה.

בלנקה – ממסך לבן : ויונייה / יוהנסברג ריזלינג

בלנקה 2009 :
צבעו זהוב עדין. אף מעודן של פרחים,טריות פירותית עם נימות מורכבות. בחיך מתגלה יין טעים בעל אופי חמצמץ בולט, מאוזן למדי , בעל אופי רענן ופריך. הממסך יוצר הרמוניית טעמים שאינה מסגירה באופייה את מאפייני הזן הנפרדים. ילווה היטב מאכלים הולמים. מהנה אבל אינו מיוחד דיו.
3 כוסות- יין טוב.

בלנקה 2008 :
צבעו זהוב חיוור. באף מתגלים רמזים לארומות ריזלינגיות. בחיך חמיצות מעט גבוהה, משולבת במינרליות נעימה. מורגשת בגרות המרמזת שהיין מעט מעבר לשיא. יתאים היטב למאכלים דומיננטיים. טעם שיורי ארוך ומעניין.
3 כוסות- יין טוב.

 

בלנקה 2007 :
צבע זהב מרשים. באף ארומות מורכבות ומעניינות, עם מינרליות ריזלינגית מיוחדת . בפה מאפיינים עקביים – יין טעים ומיוחד, שונה מאחיו הצעירים. איזון מצויין בין פרי רב שכבתי, חמיצות נעימה, מינרליות ומרירות עדינה. טעם שיורי מתמשך
5 כוסות- יין מעולה.

רוסה – ממסך רוזה : קברנה פרנק / קברנה סוביניון

רוסה 2009 :
ממסך רוזה מענבים אדומים, על הגבול בין יין יבש לחצי יבש. צבע סלמון יפה, ובאף ריחות נעימים של פרי אדמדם טרי ורענן. בפה גוף בינוני עם מעט שומניות אך עם עושר טעמים מאוזן. שילוב של פרי טרי וטעים עם מתיקות מרומזת, חמיצות קלילה ומינרליות . יין רוזה שאינו קליל אלא יותר לכיוון יין "רציני". טעם שיורי ממושך ומעניין.
3 כוסות- יין טוב.

רוסה 2007 :
צבע ורוד עמוק, מפתיע ברעננותו. באף ארומות מיוחדות ועדינות. בחיך יין יבש בעל איזון מצויין של פרי דומיננטי,חמיצות הולמת ומשרע טעמים מענג. יין שיתאים לשתייה מענגת כשלעצמו , או כבן לווייה למגוון מאכלים רחב. כרגיל ביינות עגור – טעם שיורי ארוך ומרשים.
4 כוסות- יין טוב מאוד.

קסם – ממסך אדום : קברנה סוביניון /מרלו / קברנה פרנק/פטיט וורדו

קסם 2008 :
צבעו ארגמן צלול, באף פרי שופע וחם. בחיך מתגלה יין התואם לשמו – מקסים, עדין ויוצא דופן. היין שונה מהסטנדרט המקומי של יינות ריבתיים , בשלים ו"חמים" ומזכיר יין אירופאי טוב. בולט האיזון הנעים בין פרי, חמיצות , מינרליות מתונה ועץ עדין. היישון בן 6 חודשים בחבית תורם לגוף הבינוני עומק לא מופרז, כאשר הפרי האדום החמצמץ מאזן אותו היטב. טעם שיורי מתמשך ומהנה.
4 כוסות- יין טוב מאוד.

קסם 2006 :

צבעו אדום נאה, באף פרותיות נעימה עם נימה אלגנטית. ציפייה גבוהה – אך אכזבה קלה כאשר בחיך מתגלה יין בשל ו"חמים" .אמנם טעים למדי אבל חד מימדי וחסר ייחוד.
2 כוסות- יין פשוט וסביר.

קסם 2005 :
צבעו ארגמן נאה, באף משרע ארומות מעניינות ואף אלגנטיות. בחיך מתגלה יין טעים מאוד –המורכב משכבות טעם עדינות של תבלינים, ווניל ופירות עדינים. בולט האיזון המעולה בין פרי, חמיצות מידתית , מינרליות מענגת ועץ במידה. טעם שיורי נהדר.
5 כוסות- יין מעולה.

קסם 2004 :
צבעו אדום צלול, באף משרע ארומות נעימות ועדינות. בחיך מתגלה יין טעים ומהנה, בעל גוף מלא , אם כי מעט חם ובשל מדי, אבל יתאים מצויין למאכלים עתירי טעם .
3 כוסות- יין טוב.

שמירה מיוחדת – ממסך אדום : קברנה סוביניון/מרלו /קברנה פרנק/פטיט וורדו

שמירה מיוחדת 2008 :
גוון ארגמן סגול כהה. באף מתגלה שילוב ארומות מענג ואלגנטי. היין אמנם יושן 18 חודשים בחבית ועוד כחצי שנה בבקבוק , אבל שומר היטב על עדינות אלגנטית בתוך גוף בינוני עד מלא. היין מתגלה בחיך כמעניין ומיוחד, ומשתנה בהדרגה בכוס. היין מצטיין באיזון בין מרכיביו השונים , כאשר הוא מפגין שפע טעמים רב שכבתי. הפרי השחור האלגנטי משתלב היטב עם החמיצות והמינרליות העדינה, כשברקע העץ והטאנינים אינם משתלטים יתר על המידה. הטעם השיורי ארוך ומענג.
5 כוסות- יין מעולה.

שמירה מיוחדת 2007 :
גוון אדום ארגמני כהה. באף פרי נעים ועץ משולב ועדין. היין מתגלה בחיך טעים מאוד, דומה בעיקרון לאחיו הצעיר , אבל מעט כבד ממנו ובעל השפעת חבית דומיננטית יותר. כרגיל , מותיר טעם מתמשך נהדר בחיך . מעניין כיצד יתפתח בהמשך.
4 כוסות- יין טוב מאוד.

שמירה מיוחדת 2006 :
גוון אדום ארגמן כהה. אף שופע ארומות מבטיחות . היין מפגין גוף מלא עם חיך איכותי של פרי שחור ואדום משולב וטעים , אבל מעט בעל אופי "חם" ובשל מידי. חסר נימות אלגנטיות. כרגיל , מותיר טעם מתמשך ארוך בחיך.
3 כוסות- יין טוב.

שמירה מיוחדת 2005 (מגנום) :
צבעו סגול עמוק ונאה. אף מרשים ואלגנטי. יין בעל גוף מלא – שופע ברבדי טעם . מאוזן היטב עם פרי חזק , אבל משולב היטב בחמיצות טובה וטאנינים רכים עם עץ עדין. יין עשיר עם נימות אלגנטיות המשתנה בהדרגה בכוס ומספק חוויית שתייה מענגת.
5 כוסות- יין מעולה.


EOP 2006 (מרלו,קברנה סוביניון ,קברנה פרנק) :

יין חד חביתי נדיר וחד פעמי מבציר 2006 , שיושן 36 חודשים בחבית ובוקבק ב – 2009 . צבעו שחור אפל ומרשים. באף – רושם מדהים עשיר ,מורכב ואלגנטי.החיך עיקבי לאף , ובו מתגלה יין מיוחד וטעים להפליא. גוף מלא , מורכב ושופע , עם מורכבות טעמים ואיזון מושלם בין מרכיבי הפרי השחור,העץ והחמיצות העדינה. תענוג.
5 כוסות- יין מעולה.

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות