שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

מעניין וטוב ביקב כהנוב

מאת: אופירה בירון ואורן כהן
הביקור ביקב כהנוב, בגדרה, היה אות הפתיחה לשנת ביקורי יקבים נוספת, של חבורת חובבי היין.

מעניין וטוב ביקב כהנוב

 
  
רשמי ביקור: אופירה בירון
צילומים: אבי הלוי ורן בירון
הביקור ביקב כהנוב, בגדרה, היה אות הפתיחה לשנת ביקורי יקבים נוספת, של חבורת חובבי היין שלנו.

לאחר חוויות ההגעה ליקב, הנמצא בלב השדות, במבנה המכוסה בלוחות סולאריים, להפקת חשמל, ע"פ צו התקופה, התכנסנו סביב שולחן ערוך, באחד מחדרי היקב, חדר המיכלים, למפגש עם בני משפחת כהנוב

אמא מרים, אשר על פיה יישק דבר, אבא אבי, המפליא באמרות שפר וסיפורים וערן הבן, איש חינוך, מורה במקצועו, הממקד את הדברים והיה זה אשר הוביל, הנחה, הטעים, הסביר והשיב על השאלות במהלך המפגש.

משפחת כהנוב, היא משפחה חקלאית, אשר עסקה בגידול מטעים ועברה אל גידול ענבי היין, כדי לנצל את תכונות הקרקע והאקלים ולחסוך במים לגידולים חקלאיים. האב, חובב היין, אשר טס בעקבותיו למדינות העולם, טעם, למד והביא זנים שונים ונטעם על אדמתו והוא הכורם הפרטי הגדול בארץ, אשר ענבי כרמיו, נמכרים ליקבים רבים.

לפני כ-6 שנים, החליטו בני המשפחה להקים יקב ולייצר יין, מענבי קברנה ומרלו, כ- 3000 בקבוקים בלבד ומאז, משנה לשנה, גדלה כמות היצור, נוספו זנים ובעיקר הפטיט ורדו, נעשו ונעשים ניסיונות גיוון שונים והתוכניות רבות.

התווית על הבקבוק, נושאת את ציור פני האב, אבי ושמם של היינות העממים, סדרת בילויים, עליה נבנה היקב ושמה סמלי ודו משמעי. גדרה, עיר הבילויים, החלוצים ולגימת יין היא בילוי. יין משפר הרגשה ושמחה בכל בילוי….

המפגש היה מעניין, האווירה חברית נעימה, של מארחים חביבים ומכניסי אורחים (בחדר אחר ביקב, התכנסו חבריהם של מרים ואבי, למפגש יום ששי קבוע, הפרלמנט של גדרה… והכינו לעצמם ארוחה לצד הטעימות). נהנינו מהיינות הערבים לחיך ואם כל זה לא הספיק, הפתיע אותנו, השף אלון גונן, ידידינו וידיד היקב בסלסלת דים-סאם, גדולה, אשר תוכנה נאכל בהנאה רבה לצד הטעימות.

אכן, ביקור מוצלח, המשאיר טעם של עוד…

רישמי טעימה – אורן כהן

בילויים 2008 – מרלו / פטי וורדו
יין סדרת הבסיס של יקב כהנוב , בעל שם דו משמעי מבריק, הינו ממסך המבוסס על זני מרלו ופטי וורדו. זהו יין צעיר בעל רמת אלכוהול גבוהה של 15.1%. היין שהה 4 חודשים בחביות עץ.
אמנם המרלו מהווה את עיקר היין אבל זן הפטי וורדו מטביע חותמו באופי היין באופן דומיננטי, ולטובה !
היין בעל צבע מרשים כהה ואפל , כמעט שחור. ריחרוח היין בכוסית מניב ריחות אופייניים של פטי וורדו זני – תבלינים, טבק, בשר ועור , בהחלט מעניין ! טעימת היין בחיך חושפת פצצת פרי של יין שופע ומלא בעל סגנון כפרי. מורגשת מתיקות מדומה ונעימה, המושפעת מרמת האלכוהול הגבוהה. היין מאוזן למדי , אם כי התבלון והפרי החזק דומיננטים , כאשר השפעת העץ מורגשת מעט ברקע.
יין טוב מאוד , ובתימחור המוצע (כ – 50 ש"ח) מדובר ביין מאוד משתלם בתמורה נהדרת למחירו.

בילויים 2008 – פטי וורדו
יין זני לחלוטין של פטי וורדו בעל 14.6% אלכוהול , שיושן 4 חודשים בחביות עץ.
שלא במפתיע היין בעל גוון כהה עמוק , כמעט שחור , ומזכיר בניחוחותיו את הממסך הקודם.
זהו יין מקורי ומעניין , שלא יתאים בהכרח לכל חיך. היין בעל גוף מלא ודחוס , ממש פצצת פרי .
בהתחלה מתגלה בכוס חיספוס, עפיצות ותוקפנות מסויימת. לאחר איוורור קצר היין מתרכך וניכרים גוונים של מתיקות מדומה ועפיצות מרוככת ונעימה. היין בהחלט טעים ומיוחד , וישתלב היטב עם מנות אוכל כבדות כקלות. יין כפרי זה הינו "יין אוכל" במיטבו , ויתאים לשתייה של "כיף".

קברנה סוביניון 2007
יין דגל זה מכיל את הזן ה"קלאסי" הישראלי , בעל 14.7% אלכוהול , ויושן כשנה וחצי בחביות עץ.
צבעו , כמסורת היינות האחרים ביקב , סגול עמוק כהה נושק לשחור. עירסול היין בכוסית חושף ניחוחות המגלים שכאן אכן מדובר במשהו שונה. אין זה יין כפרי פשוט ומחוספס, אלא יין מורכב בעל רבדים מורכבים של ארומות משולבות, ואפילו אלגנטיות מסוימת. בפה מתגלה יין שאינו קברנה סוביניון ישראלי טיפוסי , אלא יין מיוחד בעל ניגודיות משלימה. מצד אחד ניתן להגדירו כיין בעל גוף מלא ואופי בומבסטי עם פרי חם ומודגש , אבל בנוסף מתגלים אלמנטים מאזנים של עץ ווניל במידה, טאנינים טובים ,חמיצות עדינה ומתיקות מדומה. היין מעניין וטוב מאוד ובעל סיומת מצויינת וארוכה. בהחלט ניתן לצפות בעניין כיצד יתפתח בשנתיים שלוש הקרובות.

מרלו 2007 (ללא תווית).
יין מרלו זה מכיל מעט פטי וורדו , נתון שמשפיע היטב על גוון הסגול כהה של היין. היין שבוקבק לא מכבר , עדיין בתולי וחדש , כמעט כמו יין בטעימת חבית. בשלב זה עדיין אינו מוכן לגמרי לשתייה , ומספר מרכיבים בולטים בו , אך אינם מאוזנים דיים. בולטת ביין עפיצות בוסרית ,אלכוהול גבוה ,וגם ניכר פרי חם ומעט מבושל. אכן מדובר בחוויית טעימה מעניינת , וסביר מאוד שבהמשך היין יגלה את שטמון בו.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות