שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

תחרות יין מקצועית ומיוחדת בגרמניה

ישראל פרקר


אפתח בגילוי נאות:
אני לא נגד ביקורות מקצועיות על יין וגם לא נגד תחרויות יין, בכללי, אבל אני איני קורא ביקורות על יינות המופיעות בכלי התקשורת השונים, או מתרשם לחיוב או לשלילה מהציונים המופיעים לעיתים בסוף הביקורות, וגם לא מציונים הניתנים ליינות ברוב התחרויות המקובלות.
אני כן אוהב להתרשם באופן כללי מדעתו של הכותב על היין כדי לפחות לקבל רקע בסיסי, כללי, על היין, ומבנהו.
אני גם בטוח שאת מירב צרכני ולוגמי היין לא מעניינים תיאורי הארומות של היינות כריח פירות יער, אשכוליות בשלות או אננס טרופי. בטח גם לא חשוב להם אם טעמו של היין מזכיר אפרסק, ליפתן שזיפים או תאנים. נתונים אלה בוודאות  לא יהיו אלה שיעזרו להם בהחלטה איזה יין לרכוש, ללגום או לתת מתנה, והם כמוני מדלגים על המלל הצפוף שבביקורת. מלל זה כנראה נכתב בהמשך למסורות היסטוריות של מבקרי יינות.
זאת הסיבה הראשונה שאיני נוהג לכתוב בכתבותי ביקורות על יינות ולתאר את ריחותיהם או טעמיהם, שאין להם כלל משמעות דיווחית אם היין אכן טוב או לא. אני מעדיף לספר את סיפורי היין והעומדים מאחוריו, שהם הרבה יותר מרתקים ומעניינים.
מעולם לא למדתי בקורס אקדמי, רב שנתי, לעשיית יין או בקורס אוניברסיטאי רב חודשים, המעניק לתלמידיו ידע נרחב בתעשיית היין העולמית ומסמיך טועמים מקצועיים לבקר יין ולהמליץ או לא להמליץ עליו.
לכן, לדעתי, אין לי כל זכות מוסרית או עניינית לשבח או לקלס מקצועיות של יינן, שאת יינותיו אני לוגם או בהנאה או תוך כדי הרגשת רתיעה אישית.

לאחרונה השתתפתי כאחד מתוך צוות שופטים בתחרות טעימת יינות בינלאומית שנערכה בגרמניה, בשיטה מקצועית מיוחדת במינה, שהעמיקה וחידדה את דעתי בנושא הציונים ליין וחלוקת התארים והמדליות בתחרויות יין שונות, שברבות מהן, ברחבי העולם, גם השתתפתי כשופט.
יוזמי ומנהלי התחרות:Martin Darting   Gisela Wüstinger   

תוך מספר שעות מועט, בגרמניה, הבנתי שיש ערך ממשי קטן מאוד לאלפי המדליות והתעודות המקשטות את קירות היקבים ברחבי העולם. הערך העיקרי שלהם הוא ערך פרסומי, המסייע מצויין להכרת היקבים הזוכים, ולמכירות יינותיהם. גם זה אולי מצויין…
אין גם כל ערך מעשי נכון לניקוד שמקבלים יינות בטעימה עיוורת, תוך ניתוח של מספר פרמטרים קטן מאוד ביינות ורק לפי תחושת בלוטות הטעם של הטועם המנקד, שאסור לו להתייעץ עם הסובבים אותו, או שהוא בכלל אינו יודע מה הוא טועם ומאין הגיע היין הנטעם.

הטעימה והדרוג בתחרות בגרמניה היו לפי שיטת  :WINES SYSTEN AG – PAR
http://www.winesystem.info/home.html
בשיטה זו קיימת שקיפות מירבית לגבי היינות הנטעמים.
השופטים התחלקו לצוותים כשכל צוות דן במשותף על כל יין שנטעם, בניהולו של ראש הצוות המקצוען, שאף הכניס את הנתונים למחשב, ששידרם מיידית למנהל התחרות ויוזמה Martin Darting.
כשהתגלו יינות שנחשדו כפגומים נערך ייעוץ מיידי עם המנהל על המשך טעימתם או החלפתם ביינות תקינים.

מה זה P.A.R ?

PRODUCT  – מידע על אזור גידול הענבים, אנליזה כימית של היין, זני הענבים וכו'.
לכל יין המוגש לטעימה בתחרות מצורף המיידע הבא:
שנת בציר, זן הענבים, אזור גידולם, כמות אלכוהול, כמות סוכר, כמות חומצה, שהייה בחביות או לא, PH , יין מחומצן בכוונה או לא (יש יינות הדורשים חמצון).
רק שם היצרן או היקב אינם מוזכרים, ולכן מוסתרות תוויות הבקבוקים.
כך, מיד עם תחילת הטעימה, יודע הטועם מה נכנס לו לפה והוא אינו צריך להפעיל מוחו וחושיו כדי לנחש, ניחוש שיכול כמובן גם להיות טעות.
אזור מקור ענבי היין הנבחן הוא חשוב מאוד בעת הטעימה, לצורך מתן הציון הנכון ביותר. ברור, לדוגמא,  שקברנה סוביניון מצפון רמת הגולן שונה לגמרי באופיו ובתכונותיו מאחיהו שנולד בחוות בודדים במרכז הנגב שלנו. יש לקחת זאת בחשבון בעת דירוג תכונות היין.
כל תכונה נבדקת קשורה, כמובן, לרמת איכות היין.

ANALYSIS –  הערכה חושית של פרמטרים שונים ביין באמצעות העיניים, האף והפה. הציון 1 מבטא רמה נמוכה של הפרמטר וציון 10 רמה גבוהה ביותר.
תכונות היין הנבדק מחולקות ל20 פרמטרים: מראה – 3, ארומה-ריח – 6, טעם – 11 .
כלומר, בשלב הראשון יש לתת 20 ציונים לפי התאמת היין לאיך צריך להיות יין מסוג זה, שאת הרכבו ומוצאו יודעים טועמי הצוות.

 ועוד ניקוד ומידע נדרשים:
דרגת היין יחסית לשיטת ייצור חדשה או מסורתית, ישנה.
דרגת ההסתברות שתרכוש לעצמך את היין. מ1 ל10 .
מהו פוטנציאל היין להתיישן? באיזו שנה הוא יגיע לשיאו?

RANKING –  הניקוד מתייחס לאותם 20 פרמטרים של היין הנטעם שהזכרתי למעלה, כאשר 5 הוא הממוצע, 10 הטוב ביותר ו1 הנמוך ביותר.
אנשי הצוות נותנים  את הניקוד בהתאם לדעתם איך היין הנטעם הזה עומד בכל פרמטר ללא קשר לאיך הוא צריך לעמוד בפרמטרים כיין מהסוג הנבדק.
למשל, דרגת המתיקות של היין בדרוג מ1 עד 10. יכול להיות שהיא  5 (מתוק בינוני) אף כי היין הספציפי הוא בכלל יין יבש.  בדרוג המקביל ב ANALYSIS היין יקבל ציון נמוך מפני שהוא כיין יבש לא יוצר טוב, ונשארה בו מתיקות.

וכך הצוות הטועם נותן ניקוד בסיכומו של דבר ל42 סעיפים הנבדקים בכל יין.
כל הנתונים מוכנסים למחשב, שיש לכל צוות, בעת הטעימה. תוכנה מיוחדת מעבדת את הנתונים ומחשבת מיידית את הציון המוענק ליין. לכל פרמטר יש ערך יחסי אחר בקביעת איכות היין.
הרכב הצוותים משתנה בטעימות השונות, כך שבכל טעימה מנהל הצוות מכיר הייטב את האזור והטרואר ממנו הגיע היין הנטעם, ויותר קל לתת את ההחלטה המשותפת בניקוד כל פרמטר ביין.

ברוב התחרויות האחרות המתנהלות בארץ ובעולם, הטעימה היא עיוורת כמעט לחלוטין, כל טועם פועל בנפרד בצוות, ונבדקים הרבה פחות פרמטרים בכל יין.
כך, הציון המתקבל יותר מתאים לטעמו האישי של הטועם, ובלוטות הטעם שלו ולא בהכרח בהתאם לאיכותו האמיתית של היין הנטעם.
למשל, בשיטה זו ייתכן שיין יקבל ניקוד נמוך מאוד בגלל חמיצות גבוהה עקב אי ידיעת הזן, האזור והטרואר ממנו הגיעו ענבי היין, שדווקא חמיצות גבוהה של היין מעידה על איכות גבוהה יותר שלו.

בסיום התחרות מנתח הצוות המוביל של התחרות את תוצאות כל יין שנטעם, ומעביר ליקב תוך מספר ימים מיידע מפורט על ממצאי הטעימה של כל פרמטר בניפרד, ומה מומלץ לייננים לעשות בייצור היין בשנים הבאות כדי שהניקוד לכל פרמטר יעלה, והיין יקבל ציון גבוה יותר, או ישמור על ציון גבוה, במידה וקיבל כזה.
כל בעלי היקב או הייננים שהשתתפו בתחרויות WINE SYSTEM  מוזמנים להתקשר למנהל התחרות, המקצוען Martin Darting , ולהתייעץ איתו, חינם, על תהליכים המוצעים לשיפור יינותיהם. הם עושים זאת, כמובן.

אנשי יקב לוטם, הגלילי, שהשתתפו בתחרות האחרונה ואף קיבלו ציונים גבוהים ליינותיהם, סיפרו לי שבשיחתם הארוכה והנעימה עם מרטין הם קיבלו ממנו עצות חשובות לשיפור יינותיהם בבצירים הבאים.
גם יינות משק יין הנס שטרנבך השתתפו בתחרות בגרמניה בשיטת PAR.

בחודש נובמבר 2017, תערך בגרמניה תחרות בינלאומית נוספת בשיטה זו.
גם יקבי ישראל, המעונינים לקבל חוות דעת אמיתית, מקצועית מפורטת על יינותיהם, ולא רק מספר בעל שני ספרות, המהווה ציון, מוזמנים להשתתף גם ולשלוח יינותיהם.

עוד פרטים:

https://goo.gl/11QXYw

Gisela Wüstinger        info@winesystem.de

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות