שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

יקב ברעם-נכנס יין לא יצא סוד

מאת: גיל פלד
יקב ברעם מייצר בעיקר שני יינות זניים אך הוא הפתיע לאחרונה עם בלנד חדש של קברנה ומרלו. מה עוד מתכנן היקב, ומדוע לקח לרמי אברהמי 15 שנה להגשים חלום? פרטים בכתבתו של גיל פלד.

יקב ברעם-נכנס יין לא יצא סוד

 

מאת: גיל פלד
 

עינוגים

יקב ברעם מוכר בעיקר שני יינות זניים, אך לאחרונה הפתיע עם בלנד חדש  עליו מדווח בהמשך הכתבה. מה עוד מתכנן היקב, ומדוע לקח לרמי אברהמי 15 שנה להגשים חלום.
רמי אברהמי כבן 50, בן למייסדי קיבוץ ברעם שעלו להר המבודד בשנת 49' והקימו בידיים חשופות מקום לתפארת. קיבוץ ברעם, בניגוד לקיבוצים רבים, לא הופרט, ומתנהג כקיבוץ כפי שהכרנו מאז ומתמיד – מנכ"ל המפעל המקומי מקבל את אותו התקציב שמקבל השומר בשער.

מאז שחרורו מצה"ל עובד רמי במטעים. מידי פעם שינה תפקיד, אך חי את מרבית חייו בין התפוחים, האגסים, האפרסקים ועוד מיני פירות.

עוד בשלהי שנות השמונים חלמו רמי וגד, חבר קיבוץ ותיק שמוצאו מצרפת, על היקב שלהם, אולם דברים רבים, בינהם חוסר בשלות ויכולת של הסביבה להבין את החלום מנעו זאת מהם.

"היין לא בא לי מהבית", מספר רמי, "לא גדלתי בבית ששותים יין בכל ארוחה, ומעולם לא הייתי שתיין יין, אבל היין בכל זאת עשה לי את זה".

בין שאר עבודותיו של רמי, "הושאל" לתקופת מה לקדמת צבי שברמה"ג, ומשנחשף לתרבות היין של הגולן, העז וניסה ליצור יין במרפסת הבית. מה שיצא זה חומץ, ולא משובח במיוחד. רמי וחבריו פנו לקיבוץ, ולאחר לבטים אושר התקציב וכן חדר הקירור של הפירות.

רמי הוא טכנאי חקלאות, סיים לימודי אגרונומיה בפקולטה לחקלאות, ובנוסף הוא בוגר של קורס היין הראשון במכללת תל חי.

הצוות החדש וחסר הנסיון התחנך אצל אבי רוזנבאום, הבעלים והיינן של יקב רוזנבאום. בנוסף נטעו 7 וחצי דונם של כרמים שבהם גדלים הזנים מרלו, קברנה סוביניון ושיראז. הכרם צפוי לגדול בעתיד ל-12 דונם.

המרלו הראשון שראה אור בשנת 2004 זכור לרמי כמשובח מאוד, וכל התוצרת נמכרה לגמרי. בשנה הראשונה יוצרו 1500 בקבוקים, וב-2008 עתידים לצאת את היקב כ-5000 בקבוקים.

"יש לנו שלושה עמודי יסוד שהם תנאי בל יעבור מבחינתנו", אומר רמי, "להשאר יקב קטן, עד 10,000 בקבוקים, להמשיך לייצר יין איכותי, ולמכור את היין במחיר סביר". כיום נמכרים יינות היקב במחירים של 60 ₪ לקברנה סוביניון ו-50 ₪ למרלו. בהחלט מחירים סבירים לתוצרת של יקב בוטיק.

כבר בקיץ הקרוב מתכנן היקב בלנד ראשון שעל הרכבו מסרב רמי לספר בתוקף. גם תויות חדשות יודבקו על בקבוקי היין, וגם אותם לא מוכן רמי להראות בשום פנים ואופן. "הלוגו, שמבוסס על שער בית הכנסת העתיק שבחורבות ברעם העתיקה, ישאר", הסכים רמי לשתף אותי בפרט קטן.

אהבתי את הקברנה סוביניון של היקב. היין יושן בחביות עץ אלון צרפתי במשך 12 חודשים, וזכה במדליית זהב בתחרות טראווינו הבינ"ל ב-2007. ליין ארומה של שוקולד וקרמל, הוא מאוזן, גופו בינוני וטעמו מתקתק קמעה. יין ראוי ומעניק תמורה מצויינת ביחס למחיר.

כיום מעסיק היקב יועץ שיתן את תרומתו ביתר שאת החל מבציר 2008. את יינות היקב ניתן לרכוש בארט דה קוקו, בוטיק שוקולד ובית קפה מדהים ששוכן בכרמיאל, במסעדת נחלים, בחנות "פנתינאה" שבראש פנה, חנות יין במעיליא ובקרוב מאוד גם במלון הסקוטי המפואר שבטבריה.

התרשמות שלי – רמי אברהמי אדם מקסים ומארח נפלא, הנוף סביב היקב מדהים ומופלא, היין טוב מאוד, ובקצב הזה אנחנו נשמע עוד הרבה על יקב ברעם. בינתיים, כל מה שנותר, זה להמתין בסבלנות לבלנד החדש שלהם…

 יין חדש מיקב ברעם
מלחמת לבנון עשתה הרבה רע, אין ספק בכך, אך אם אפשר למצוא איזו שהיא נקודת אור, הרי שהיא באה בדמותו של יער ברעם, בלנד חדש של יקב ברעם, היקב הקטן והמוכשר מהצפון, שיצר עבורנו בלנד חדש בשל הפגיעה ביבולי הכרמים.
באירוע "יקבי הגליל בחצרות אבירים" הושק לראשונה יין חדש מיקב ברעם בשם ברעם פורסט. יין זה הצטרף לאחיו ליקב המרלו הזני והקברנה סוביניון הזני שמייצר היקב כבר מספר שנים. בקיץ 2006, עת קטיושות התעופפו ונחתו ברחבי הצפון, הוזנח הטיפול בכרמי יקב ברעם השוכן על גבול הלבנון בגליל העליון.

כשתמה המלחמה גילו אנשי היקב כי ענבי המרלו ניזוקו במיוחד והגפנים הניבו כמות דלה יחסית של פרי. מה עושים? התשובה היא בלנד. יער ברעם מורכב משני שליש קברנה סוביניון ושליש מרלו, כאשר כל זן התיישן בחבית 15 חודשים. עם סיום הישון בוצעו טעימות חבית, נעשו בדיקות והוחלט על יחס של 1 ל-2 לטובת הקברנה.

התקבל יין בעל צבע עמוק, באף וניל ועץ, גוף בינוני בעל טעם בולט של פירות שחורים וסיומת בינונית. יין זה קיבל ציון של 85 בטעימה של רוגוב שהתקיימה באירוע באבירים.

בקבוקי יין היער ברעם הם בקבוקים איכותיים יותר, והיין זכה לעיצוב חדש של תויות היין, לוגו חדש, ונייר איכותי יותר לתוית היין. את העיצוב החדש ניתן לראות גם על יינות הקברנה סוביניון של בציר  2006

מחירבקבוק 109 ₪

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות