שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

אבי הלוי טעם את יינות יקב ספֵירה (SPHERA)

יקבו החדש של דורון רב-הון

צילומים באדיבות אתר בקבוק
כמעט שנתיים מאז שעזב היינן דורון רב הון את יקב עמק האלה ופנה לדרך עצמאית. בימים אלו רואים אור פירות עבודתו בשנתיים האחרונות: סדרת יינות לבנים תחת שם המותג White Concepts. משום מה בחר רב הון בשמות לועזיים הן ליקב שלו והן ליינות. המסקנה המתבקשת, אם כי לא בהכרח, שפני היקב ליצוא, ואם אכן כך, לא בטוח שישראל החמה תצטייר בעיני לקוחות חו"ל כבית גידול אטרקטיבי ליינות לבנים, כמו אלזס, גרמניה או אוסטריה. כך או כך, כעת ניתן להשיג את יינות היקב במספר מצומצם של חנויות בארץ שאת שמותיהן תוכלו למצוא באתר היקב.

באתר מתואר היקב כמי שמתמחה ביינות לבנים ושטביעת האצבע שלו מינימליסטית, מדויקת, עדינה ומלאת ניואנסים. עוד נכתב כי כל פרט ביקב הוקם מתוך תפיסת עולם של עשייה לבנה: עשייה טבעית, שקופה, נקייה ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות ותהליכים מדעיים לצד עבודה רגישה של אומן. " בעולם של יינות לבנים קיים מנעד נפלא של אפשרויות. יין לבן יכול להיות חד וישיר ובמקביל ניתן להוביל אותו לביטוי עגול ואצילי, הוא יכול להתקבל קליל ורענן בעוד שבתהליך אחר יכלול עומק מורכב של טעמים", כותב היינן דורון רב הון.

לבנים של ספרה

פגשנו את רב הון ואת יינותיו באירוע ללקוחות שהתקיים במתחם בשם DUPLEX אל מול חוף הים בהרצליה פיתוח. באולם נפרשו עמדות טעימה ובהן היינות שרדונה 2012, סוביניון בלאן 2012 ויין בשם First Page – בלנד של כמה זנים לבנים, גם הם מענבים שנבצרו בבציר 2012. מקור הענבים לא ידוע ויש להניח שרב הון, שהוא די ותיק בעולם היין, יודע  להשיגם ממקורות איכותיים.

ספֵירה, סוביניון בלאן 2012

דברי היינן: "יין חד ומדויק… בציר מוקדם, סחיטה מינימלית ותסיסה ארוכה שומרים על המהות המקורית של הזן ויוצרים סוביניון ישיר וחצוף, יין שלא מנסה להתחפש לאף זן אחר". רשמי טעימה אישיים: צבע זהבה עד לבן-שקוף. באף ריח פירותי, הדרי משהו. בחיך מורגש יין פריך וישיר ללא עגוליות וללא החלקה כל שהיא. החומציות נמוכה, לטעמי, אבל בסך הכל מדובר בסוביניון בלאן נחמד ומרענן. מחיר היין באירוע הטעימה: 95 ₪.

ספֵירה, שרדונה 2012

דברי היינן: "…עבודה עדינה עם מיכלי הנירוסטה. משחק של תסיסות ראשוניות ובשלות אופטימלית של פרי יוצרים שרדונה עם ארומות מורכבות שנפתחות ומתגלות במהלך הטעימה". רשמי טעימה אישיים: שרדונה זהוב, בהיר מדי לטעמי, אבל זה מה שנפוץ בזמן האחרון. בנוסף חסרו לי החמאתיות והעץ. ספק אם טועם סביר יזהה בטעימה עיוורת שזהו בכלל שרדונה. מחיר היין באירוע הטעימה: 95 ₪.

ספֵירה, First Page 2012

דבר היינן: "יין עשיר ומוחצן… שילוב של זנים ארומטיים… תהליך יישון מוקפד המותאם לכל זן בנפרד, שומר על המאפיינים המקוריים…" רשמי טעימה אישיים: היין האהוב עלי בטעימה וממנו אף רכשתי לעצמי שני בקבוקים… על התווית אין אזכור של הזנים המרכיבים את היין אבל בע"פ נמסר שהוא מורכב מפינו גרי, ריזלינג וסמיון. ליין צבע זהבהב שקוף כמעט לבן. באף שפע של ריחות ארומטיים ופרחוניים. בחיך שילוב טעמים נעים מאוד לחיך וכך גם הטעם השיורי. כיף של יין קיץ טעים ומרענן. מחיר היין באירוע הטעימה: 95 ₪.

סיכום:

יקב ספֵירה הוא יקב בראשית דרכו למרות שמדובר ביינן ותיק ומוערך. לתחושתי אצה לדורון רב הון הדרך כדי להזדרז להפגין נוכחות בשוק. זו גם הסבה שהוא מתמקד כעת ביין לבן (שאינו דורש יישון ממושך בחביות) ולדעתי בעוד כמה שנים "ידגדג" לו ביד והא יוסיף יינות אדומים לרפרטואר שלו. היינות, מבחינה מקצועית, בהחלט טובים ומדויקים אך לחכי כצרכן ערב בעיקר הבלנד, ה- First Page. בעתיד צפוי לצאת יין נוסף מבציר 2012 – יין בשם White Signature. יין זה, כעדות יוצרו, יהיה מהדורה מיוחדת, בחירת היינן, שמביאה את שיא העשייה הלבנה של הבציר. יש כנראה למה לחכות.

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות