שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

אתיקה עיתונאית בענף היין

יוצאים לדרך חדשה.

 אלון גונן 
(אכול ושאטו)

בשנה האחרונה התקבלה החלטה להקים את תא עיתונאי היין, והתבקשנו לכתוב קוד אתי רלוונטי למקצוע הספציפי שלנו. השאלות שעלו בדיונים היו רבות, ונוצר רושם שזה הולך להסתבך בגלל אופי הענף.

החשש העיקרי היה כי מפני שהענף קטן ועדיין שברירי, וכולם מכירים בו את כולם, ועיתונאים מקבלים יינות לטעימה חינם ומוזמנים למסעדות, ויש כאלה שגם לנסיעות לחו"ל; הייתה התנגדות עצומה מבית על ידי אנשי מפתח בתעשייה.

בסופו של דבר הבנו שכאשר רוצים לנסח קוד אתי של ארגון כזה, יש לראות את טובת הענף מול עינינו, ולא לאפשר לשום גורם אינטרסנטי מתוכנו לנסות להשפיע על ההחלטה לכתוב קוד אתי.

כחלק מכך החלטנו לשאול קודם כל כמה שאלות מקדימות: 
לשם מה צריך קוד אתי? מה תהיה שיטת ההטמעה?  כיצד להפוך את הקוד לחלק אינטגרלי מאורח החיים שלנו? מה יהיו מנגנוני האכיפה של הקוד, אם בכלל?
לכאורה אלו שאלות פשוטות, אבל יצאנו מתוך נקודת הנחה שעל כל  שאלה יהיו עשרות שאלות והתנגדויות, בעיקר על השאלה הראשונה "לשם מה?".

הרי כשאין קוד ואין חוק ואין מוסר, הרבה יותר קל לאנשים מסוימים לחיות. מה שהנחה אותי, כחלק מצוות ההיגוי, היה שאני לא רוצה סביבי כאלה אנשים, ואעשה הכל על מנת לא להיות בקרבתם.

ההבדל בין מוסר ואתיקה: 
 מוסר הוא מערכת של הסכמות והבנות המקובלות על החברה. המוסר כולל ערכים, עקרונות, כללים וחוקים לגבי מה נחשב לטוב, רצוי, נכון, ועל כן גם נחשב למקובל. מוסר אינו עניין מוחשי אלא פסיכולוגי. מעשה מסוים מקבל תווית של "טוב" או "רע" על פי אמות המידה המקובלות בחברה.

אתיקה עוסקת אף היא במה ראוי ונכון, אולם לא רק מהיבט מוסרי אלא גם מהיבט מקצועי. כלומר, היא מהווה התייחסות לתכני המקצוע ולפעולות הרלבנטיות למקצוע זה.
 אם כן, אתיקה מקצועית מייצגת את העקרונות שקבוצת אנשי המקצוע מקבלים על עצמם. לדוגמה: לכל אחד מאתנו העיתונאים יש המוסר שלו, וכל אחד יכול לפרש מוסר בדרכים שונות.

אחד חושב שלקבל מיקב 12 בקבוקי יין זה מוסרי, והשני חושב שזה לא מוסרי – שלא לדבר על אלה שלא מבקשים אלא דורשים תריסר בקבוקי יין. כשיש כללי אתיקה עניין המוסר לא רלוונטי, מאחר ותקנון האתיקה שנקבע מציב רף ברור ומוסכם.

הענף משתנה לנגד עיניכם: אסור לשכוח שחובבי היין הישראלי הם אנשים אינטליגנטים, שמכירים את היקבים ומכירים אותנו העיתונאים ויודעים בדיוק מה קורה בענף. 
 קוד האתי בענף היין נועד קודם כל לשמור עלינו העיתונאים. הקוד האתי נועד לאפשר לכל אחד מאתנו ומכם (ייננים, בעלי יקבים, יבואנים, משרדי יחסי ציבור) את האפשרות להיות נאמנים קודם כל לתעשיית היין הישראלית , על מנת שלא נכרות את הענף הזה.

רק עיתונות חזקה, חוקרת, כשהיא חופשית ובעלת אחריות מקצועית קודם כל, בודקת עובדות, שומרת על חיסיון, והדבר הכי חשוב – אובייקטיבית, תוכל לשמור על הענף השברירי הזה.

עיקרי האתיקה שנכתבו על ידי חברי תא עיתונאי היין – ישראל פרקר, רן בירון, מיכאל בן יוסף, יונתן לבני, רני רוגל, אייל גוטמן, אודליה בנאי, אלון גונן – ואושרו במועצת העיתונות.

העיקרים עוסקים ביושר והגינות, נאמנות לאמת, בדיקת העובדות, אובייקטיביות, תיקון טעויות, התנצלות ותגובה, פרטיות, אפליה וגזענות, ניגוד עניינים, שימוש לרעה במעמד ותפקיד, עיסוק נוסף, טובות הנאה, אי תלות, שימוש באמצעים פסולים, חיסיון עיתונאי.

בנוסף קבענו את תקנון ההצטרפות שבו כל אחד הרואה עצמו כתב יין ועומד בקריטריונים שנקבעו ולאחר שחתם על כללי האתיקה יוכל לקבל תעודת עיתונאי.

בראשי פרקים תקנון ההצטרפות:
תא עיתונות היין מופקד ומוסמך מטעם הגורמים המיוצגים בה, לשמור על ערכי עיתונות חופשית – ובכללם חופש האינפורמציה, חופש הביטוי וחופש הבעת הדעה בישראל, ועל שמירת התנאים לקיומם.

תא עיתונות היין מופקד ומוסמך, מטעם הגורמים המיוצגים בה, להבטיח נאמנות לעקרונות האתיקה העיתונאית, מצד כל העוסקים בעיתונות, ועל קביעתן של אמות מידה המושתתות על מחויבות מוחלטת לאמת, לדיוק, להגינות, לחוק ותקנון היין הישראלי, לשמירת בריאות הציבור, לשמירת אמון הציבור בתעשיית היין, להגנה על כבוד האדם ולכיבוד צנעת הפרט ואכיפתן.

תא העיתונות יעדכן במידת הצורך כל חריגה מהתקנון את משרדי יחסי הציבור העוסקים בתחום היין, היקבים, בעלי היקבים, הדירקטורים, וישמור קשר רציף עם גורמים אלה בכל נושא יחסי העבודה השוטפים והמשותפים של עיתונאי היין.

כל תלונה של אדם, משרד יח"צ, יקב, חנות, יבואן, יצואן, מפרסם או רגולטור הקשורה לענף היין בעניין כתבה, אמת בפרסום, ביקורת ממומנת וכו', תדווח באתר תא עיתונאי היין, ותופץ לכל הנוגעים בדבר לאחר שנבדקה.

המועמד ליו"ר תא עיתונות היין יהיה אדם המוסכם על הרוב בתא עיתונות היין, ייבחר ע"י התא וישמש בתפקיד כ 18 חודשים. לאחר מכן יהיו בחירות חדשות.

כל הדיונים יתנהלו בדלתיים פתוחות ובשקיפות. המשתתפים מחויבים לדיון ענייני ומעמיק במטרה להגיע לפתרונות ומסקנות שיפורסמו. קבל עם.

תקנון תא עיתונות היין יתוקן מפעם לפעם באופן שייתן ביטוי לתקנון וחוק היין בישראל

תיקון או הוספת סעיפים לתקנון ייעשה בהמלצת היו"ר ובכפוף להסכמת רב חברי התא.

הצטרפות לתא עיתונאי היין כחבר:

מועמד שירצה להתקבל לחברות בתא עיתונאי היין יעמוד בקריטריון של "עיתונאי" על פי דרישת מועצת העיתונות הארצית.

מועמד שירצה להתקבל לחברות בתא עיתונאי היין, יקבל המלצה משני חברי התא לפחות.

מועצת תא עיתונאי היין תקבל חבר חדש לתא לאחר שהסכים וחתם על טופס התקנון.

תא עיתונאי היין רשאי לא לקבל מועמד במידה ואין הוא עומד בקריטריונים שנקבעו בתקנון.

תא עיתונאי היין רשאי לא לקבל מועמד שיש התנגדות של רוב חברי התא לקבלו, ללא קשר לתקנון.

תא עיתונאי היין רשאי לבטל חברות בהצבעת רוב בתא ולאחר שהיו"ר חתם על ההחלטה.

ברגע שמבוטלת חברות תפורסם ההחלטה ברבים (במידת הצורך יפורסמו גם הסיבות להדחה).

כנשיא כבוד של תא עיתונאי היין הישראלי נבחר מיכאל (מימי) בן יוסף.
כיו"ר הראשון של תא עיתונאי היין הישראלי נבחר עו"ד יונתן לבני. 
לניהול תא עיתונאי היין הישראלי נבחרה אודליה בנאי.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות